banner9

DEÜ Tıp Fakültesi'nde Beyaz Önlük Heyecanı

İzmir’deki Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde, 2016-2017 eğitim dönemi, Kurucu Öğretim Üyeleri Konferans Salonu’nda düzenlenen törenle açıldı. Törende 350 yeni öğrenci beyaz önlük giymenin heyecanını yaşadı.

DEÜ Tıp Fakültesi'nde Beyaz Önlük Heyecanı
 
Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Oğuz Dicle’nin ev sahipliğinde gerçekleştirilen törene, Rektör Prof. Dr. Adnan Kasman, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Türkay Baran, Prof. Dr. Hale Ören, Dekan Yardımcıları Prof. Dr. Oğuz Kılınç, Prof. Dr. Yeşim Tunçok, DEÜ Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Erkan Derebek, başhekim yardımcıları, öğretim üyeleri, idareciler, öğrenciler ve veliler katıldı. 350 yeni öğrencinin beyaz önlük giydiği törende Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Yeşim Tunçok’un önderliğinde Tıbbiyeli Andı okundu. Dekan Prof. Dr. Oğuz Dicle; fakülteye ilk üç sırada kayıt yaptıran öğrenciler Umut Enes Avcı, Busegül Ataman ve Fatih Öztürk’e beyaz önlüklerini giydirerek hediye verirken, 2015-2016 eğitim yılını en iyi derece ile bitiren altı dönemin birincileri Sevinç Dizdar, Göksel Çil, Gülfem Nur Akın, Ezgi Odası ve Asil Demirezen’e de başarı belgelerini sunarak teşekkür etti.
 
Dokuz Eylül Üniversitesi’nin yeni Rektörü Prof. Dr. Adnan Kasman yaptığı konuşmada, yeni kayıt yaptıran gençlerin Türkiye’nin en iyi tıp fakültelerinden birinde eğitim görmeye hak kazandığını belirterek, "Dokuz Eylül Üniversitesi, tıp eğitimindeki tescilli başarıları ve öncü çabaları ile marka bir kurumdur. Mezun hekimlerimiz, sağlık sektörünün öncüleri ve tıp dünyasının referanslı isimleridir. Bu özgüvenle, bugün burada eğitimlerine henüz başlayan gençlerimize gönül rahatlığı ile ’doğru adrestesiniz’ diyorum. Ülkemizde 90 civarında tıp fakültesi bulunmakta ve kontrolsüz büyüme, köklü bir geçmişe sahip olan, her şeye rağmen bugüne dek başarı ile sürdürülen tıp eğitimini tehdit eder boyuta ulaşmıştır. Türkiye’nin daha iyi yetişmiş hekimlere ve bilim insanlarına ihtiyacı vardır ve Dokuz Eylül Üniversitesi olarak biz işte tam da bunu gerçekleştirmenin peşindeyiz. Buradan mezun olan her genç hekim, mezuniyet töreninde Hipokrat Yemini’nin ’… hayatımı insanlık hizmetlerine adayacağıma…’ diye akıp giden satırlarını okurken emin olun ki bu satırların hakkını verecek duygu ve donanıma sahip olacaktır. Seçimlerinden dolayı öğrencilerimizi ayrı ayrı kutluyor, gönülden başarılar diliyorum" dedi.
 
Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Oğuz Dicle de açılış konuşmasında insanlık tarihi kadar eski olan tıbbın temelinin bu coğrafyada yüzyıllar önce atıldığına dikkat çekerek, başarılı bir yıl dileğinde bulundu.
 
Eğitim yılı açılışında, Dönem I Kurul Başkanı Prof. Dr. Bekir Ergür, öğrencilerin bilim ve eğitim ile uğraşırken, sosyal konularda da kendilerini geliştirebilecekleri uygun bir ortam ve şehre geldiklerini belirtti, öğretim üyeleri olarak gençlere her konuda yardımcı olmaya hazır olduklarını ifade etti. DEÜ Tıp Fakültesi Öğrenci Temsilcisi Dönem VI öğrencisi İntörn Dr. Kamer Turgut da öğrenciler adına yaptığı konuşmada, zorlu eğitim sürecinin ardından onurlu bir mesleğe adım atacak olmanın heyecanını dile getirdi, Dokuz Eylül Üniversitesi ailesine yeni katılanlara öğütler verdi.
 
Törende, Dokuz Eylül Senfoni Orkestrası (DESO), şef Ümit İşgörür eşliğinde müzik dinletisi sundu. Yeni eğitim yılının açılış konferansını da DEÜ Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı’ndan emekli olan duayen isimlerden Prof. Dr. Ayşen Baykara verdi. Profesör Baykara, "Hekim Olmak" konulu sunumunda, iyi hekim olmanın püf noktalarını anlattı. Erdemli, duyarlı, tüm insanlığa gönülden hizmet sunmaya adanmış, iletişim becerileri yüksek birer doktor olmanın başarının esas formülü olduğunu vurguladı. Açılış töreni kokteylle sona erdi.
Güncelleme Tarihi: 19 Eylül 2016, 16:14
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER