Desibel Savaşlarında Son Raund

İzmir Valisi Cahit Kıraç, Aya Yorgi koyundaki işletmecilerle Çelebi ailesi arasında devam eden gürültü savaşının sona erdirilmesi amacıyla yardımcısı Haluk Tunç'u Çeşme'ye gönderdi.

Çeşme'nin Aya Yorgi koyunda Çelebi Grubu'nun sahibi Çelebioğlu ailesi ile işletmeler arasında 16 yıl önce patlak veren ve Çelebi ailesinin 210 bin dolara yaptırdığı dev ses sistemiyle bu yıl yeniden alevlenen gürültü savaşına İzmir Valisi Cahit Kıraç el koydu.

Kıraç'ın görevlendirdiği yardımcısı Haluk Tunçsu, dün ilçe kaymakamlık binasında konuyla ilgili toplantı düzenleyerek sorunun çözülmesi konusunda talimat verdi. Akşam da Vali Yardımcısı Haluk Tunçsu, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, İzmir Emniyet Müdürlüğü, İl Sağlık Müdürlüğü ve ilçe kaymakamlığı temsilcilerinin katılımıyla düzenlenen toplantıda konu ayrıntılı olarak görüşüldü.
 
Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım'ın geçtiğimiz Cuma günü Çeşme'de Marrakech Beach Club'ı ziyaretinde milli futbolcular, Aya Yorgi koyundaki konuyu gündeme getirmiş, Çelebioğlu ailesinin evininin bahçesinde kurulan ses ve ışık sistemi aracılığıyla yüksek sesle Mehter Marşı, Fenerbahçe Marşı, matkap sesi ya da çeşitli gürültüler çıkarıldığını söylemişti. Bakan Yıldırım konuyla ilgili olarak Can Celebioğlu'nu telefonla aramıştı.

Ancak cumartesi günü saat 19.30'da Çelebioğlu ailesi, özel bir teknik ekip ve DJ ile müzik yayına başladı ve iddiaya göre 22.55'e kadar yayın sürdü.

Yapılan yayının Aya Yorgi koyunda bulunan 5 işletmedeki misafirler tarafından duyulduğunu belirten Marakech Beach Club'ın Sahibi Mehmet Özöner, bunun ticari yaşamlarını tehdit ettiğini söyledi.

Özöner, "Çeşme'de Meryemana yok, Çeşme'de antik bir kent yok. Çeşme'ye insanlar eğlenmeye geliyor. Kamuoyunda gürültü savaşı var şeklinde deniliyor ama biz burada 5 işletmeyiz ve birbirimiz arasında gürültü savaşı yok. Biz birbirimizden bugüne kadar hiç şikayetçi olmadık. Ama şimdi bir gürültü terörü var. Tehdit altındayız. Müzik yayını nedeniyle karşı kıyıda gece evinde yatan futbolcu Selçuk Şahin beni aradı, 'Ne oluyor, yatağımdan fırladım' diye sordu. Düşünün ses oraya kadar gidiyor" dedi.

Aya Yorgi'nin Çeşme'nin vitrini olduğunu, ilçe turizm ekonomisinin de birinci derecedeki unsuru olduğunu söyleyen Özöner, "Biz buraya geldiğimizde altını özellikle çiziyorum, yerel yönetimden ilgili herkese kadar bizim önümüzü açtı, bize büyük destek verdi. Biz de Türkiye'nin en kaliteli işletmelerini açtık. Uluslararası üne sahip olduk. Dünyanın önde gelen gazetelerinin sayfalarında yer aldık, Çeşmemizi tanıttık. Ancak şimdi geldiğimiz noktada biz, bir adamdan çok korkuyoruz. Bıçak kemiğe dayandı, bu işi yapılmayacak hale getiriyorlar" dedi. Mehmet Özöner, ses yüksekliğiyle ilgili Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından denetlendiklerine de dikkat çekerek, "Varsa bir kusurumuz, devlet bizi terbiye eder. Devlet ne derse o olur" diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 26 Haziran 2012, 09:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER