banner51

Dersimiz Yeni Hizmet Binası

Bornova Belediyesi, birimleri tek çatı altında toplayarak vatandaşa verilen hizmetin kalitesini arttırmak amacıyla yeni belediye binası için çalışmalara başladı. Dokuz Eylül Üniversitesi Mimarlık Fakültesi öğrencileri Bornova’nın ihtiyaçlarını karşılayabilecek nitelikte bir hizmet binası tasarlamak için harekete geçti.

Dersimiz Yeni Hizmet Binası
Projelerini tamamlayan öğrenciler, aynı zamanda Yüksek Mimar olan Bornova Belediye Başkanı Olgun Atila’nın da yer aldığı jüriye tasarımlarını anlattı. Başkan Atila, öğrencilerin yenilikçi fikirlerle yaptıkları projelerin yeni hizmet binası için büyük katkı sağlayacağını söyledi.
 
Bornova Belediyesi, farklı noktalarda verilen hizmetlerin tek çatı altında toplanması için yapılacak yeni belediye hizmet binasının ilk çalışmalarını Dokuz Eylül Üniversitesi Mimarlık Fakültesi öğrencileriyle başlattı. Bütün çalışmaların ilçede yaşayanların ve onlara hizmet götürenlerin ortak fikirleriyle yapılması ilkesinin benimsendiği Bornova’da, yeni hizmet binası için de ilk adım bu anlayışla atıldı. İlçenin tamamını üniversitelerin kampüs alanı gibi öngören yaklaşımla pek çok lisans ve lisansüstü öğrencisi farklı konularda projeler hazırlarken, yeni hizmet binası üzerinde çalışan Dokuz Eylül Üniversitesi Mimarlık Fakültesi 3. sınıf öğrencilerinin ilk çalışmaları şekillendi.
 
Proje dersi konusu olarak Bornova Belediyesi Hizmet Binası Projesi’ni çalışan öğrenciler, jüri karşısında tasarılarını anlatıp, farklı yaklaşımlar ortaya koydular. Aynı zamanda Yüksek Mimar olan Bornova Belediye Başkanı Olgun Atila’nın da yeraldığı jüri, öğrencilerle projeleri hakkında görüş alışverişinde bulundu. Öğrenciler, jürinin yaptığı değerlendirmelerin ardından projelerini revize ederek dönem sonunda son şeklini verecek.
 
Türkiye’de pek çok uygulama ve hizmetin bir kaç kişinin aceleci anlayışıyla yapıldığını ve sonrasında düzeltilmesi mümkün olmayan aksaklıklar yaşandığını dile getiren Bornova Belediye Başkanı Olgun Atila, “Bir belediye hizmet binası yapacağız ve uzun yıllar ilçemize hizmet verecek. Bu binanın bütün yönleriyle düşünülmüş olması, en küçük ayrıntılarının bile konunun bütün tarafları ve uzmanlarıyla tartışılması gerekiyor. Böyle bir proje hazırlanırken yenilikçi ve yaratıcı olabilmek için öğrencilerin yaklaşımlarını anlamanın çok önemli olduğunu düşündük. Gerçekten de hazırladıkları projelerle ne kadar haklı olduğumuzu gördük. Proje hazırlanırken öğrencilerin getirdiği yaklaşımların belirleyici olacağı pek çok ayrıntı olacak” dedi. 

 

Güncelleme Tarihi: 20 Kasım 2014, 12:08
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER