banner9

'Dere Islahını Biz Yaparız'

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu DSİ'nin İzmir ve Manisa'da ki derelerde ıslah çalışmalarına hızla devam ettiğini söyledi, “Bakanlık olarak insanımızı ve toprağımızı muhtemel taşkın zararlarından koruyoruz. Bu gaye ile yürüttüğümüz çalışmalar kapsamında İzmir ve Manisa'da, örnek olacak dere ıslahları yapacağız" dedi.

'Dere Islahını Biz Yaparız'
Islah çalışmalarına seçimlerden önce başlanan Torbalı'daki Fetrek çayı ıslahını örnek gösteren Bakan Veysel Eroğlu, “Her gelen 'biz yapacağız' demiş. DSİ'nin çalışkan elemanları ve Torbalı Belediyesi ile biz bu işi yaparız dedik. Orman teşkilatımızda buranın ağaçlandırma çalışmalarını yapacak ve İzmir'de böylece örnek bir dere ıslahı çalışması gerçekleştireceğiz. Suyun sürekli aktığı kısma bir kılavuz dere inşa edeceğiz. Bu derenin yan taraflarını ise yeşillendireceğiz. İnsanların gelip oturabileceği mesirelik alanlar oluşturacağız. Hem dere ıslahı hem mesirelik alan olacak. Bu projeyle hem gölet inşa edeceğiz hem de bu alanı taşkınlardan koruyacağız" dedi.
 
Bakan Veysel Eroğlu, 2015 fiyatlarına göre tesisin maliyetinin 85 milyon TL olduğunu ve yapılacak yatak düzenlemesi ile de 50 bin kişiye fayda sağlanacağını ifade etti.
 
Manisa'da da dere ıslahı çalışmalarına devam ettiklerini vurgulayan Veysel Eroğlu “Alaşehir Çayı ve yan dereleri temizliği ve sedde tanzimi toplu çalışması ile Alaşehir ilçesi ve ona bağlı 4 belde, 5 köy ve 12 bin dekar zirai alanın taşkınlardan korumayı hedefliyoruz. Temmuz 2015 itibari ile projede 220 bin m3 kazı ile 4.250 metre dere ıslah çalışması yapıldı. Maliyeti 2 milyon 100 bin TL olan projenin tamamlanması ile ekonomiye 15 milyon TL fayda sağlanacak" diye konuştu.
 
Güncelleme Tarihi: 02 Eylül 2015, 14:10
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER