Demir'den Şakran Cezaevi Açıklaması

Cezaevi İnceleme ve İzleme Komisyonu üyesi ve CHP Muğla Milletvekili Nurettin Demir, İzmir Şakran Cezaevi’ndeki cinsel istismar iddialarına yönelik, "İddialar asılsız ve tamamen kurgudan ibaret" dedi.

Demir'den Şakran Cezaevi Açıklaması
 
İzmir’in Aliağa İlçesi’ndeki Şakran Cezaevi olarak bilinen İzmir Çocuk ve Gençlik Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’ndaki çocuk mahkumların birbirlerine yönelik cinsel istismarda bulunduğu iddiaları üzerine, CHP Cezaevi İnceleme ve İzleme Komisyonu üyesi ve CHP Muğla Milletvekili Nurettin Demir, İzmir’e geldi. Milletvekili Demir, cezaevi müdürü Halis Orhan ile yaklaşık 1.5 saat görüşüp, incelemelerde bulundu.
 
Görüşmenin ardından Aliağa Ceza İnfaz Kurumu’nun önünde basın açıklaması yapan Demir, iddiaların asılsız ve tamamen kurgudan ibaret olduğunu söyledi. Demir, "Aliağa CHP İlçe Başkanı Özcan Durmaz ile cezaevini gezdik. Çocuk ve Gençlik Islahevi’ni dolaştık. 36 koğuştan 22’si dolu ve 10’ar çocuk kalıyor. Burada çeşitli suçlardan 10 ayrı çocukla konuştuk. Çocuklar bize ulusal basında yer alan haberlerden dolayı çok üzgün olduklarını ve iddiaların aileleri tarafından gerçek olduğuna inanabilecekleri bakımından endişelendiklerini söylediler. Burada çalışanlarla da görüştük. Onlar da bize örnek bir cezaevi oluşturmak için gayret sarf ettiklerini ancak bu iddialardan dolayı üzüldüklerini ifade ettiler" dedi.
 
Gazetecilerden gelen ’belgenin gerçek olup olmadığı’ sorusuna ise Demir, "Cezaevi Müdürü Halis Orhan bana, kendisi tarafından imzalan belgede yer alan iddiaların, böyle bir olay yaşanması durumunda psikologlar tarafından neler yapılacağını görmek için yazdığını ve tamamen mizansen yaratıldığını söyledi" diye yanıt verdi.
 
Demir, bu tür olayları meclis gündeminde dile getirmeye devam edeceklerini de vurgulayıp,"Bu ve bunun benzeri durumların peşini bırakmayacağız" dedi.
Güncelleme Tarihi: 25 Şubat 2015, 17:16
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER