banner51

Dana Bayramı Kutlamaları Başladı

İzmir’de, Konak Belediyesi 10. Uluslararası Daha Bayramı Festivali’nde Alsancak sokaklarında Afrika rüzgarı esti.

Dana Bayramı Kutlamaları Başladı
İzmir ve çevresinde yaşayan Afirika kökenli Türkler, kutlamalara yoğun katılım gösterdi. Kıbrıs Şehitleri Caddesi’nde toplanan festival kortejinde Afrika geleneğine uygun kostüm ve maskeleri ile Afrika müziği eşlinde dans eden Afro-Türkler yürüş boyunca İzmirlilerin büyük ilgisini çekti. Dana köstümlü olanlar ise en çok çocukların ilgi odağı oldu.
 
Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş, İzmir’in farklı kimlikleri barındıran kıymetli topraklar üzerine kurulu bir kent olduğunu belirterek, "Dana Bayramı bir olabilmenin, özgürlüğün şenliğidir. Dana Bayramı Afrika kıtasının farklı bölgelerinden Osmanlıya köle olarak getirilen Afrikalılarla birlikte akıp, şehrimizin yolculuğuna katılmıştır. Özgülüklerine kavuştuktan sonra İzmir’de yaşamlarını sürdüren Afrika asıllı hemşerilerimiz, topraklarında yağmur mevsimi öncesi düzenlenen bereket şenliklerini, İzmir’de Dana Bayramı adıyla kutlanmaya başlamıştır" dedi.
 
3-5 Haziran tarihleri arasında düzenlenen 10. Uluslarası Dana Bayramı Festivali, panel ve piknik etkinlikeleri ile son bulacak.
Güncelleme Tarihi: 03 Haziran 2016, 18:39
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER