banner9

Damadına Bir Böbreğini Verdi

Manisa’da yaşayan 68 yaşındaki Aysu Doğrular, damadı 47 yaşındaki Recep Çat’a bir böbreğini verdi. Nakille ikinci hayatına başlayan Çat, "24 yıllık evliyim. Kayınvalidemden önce kızını, sonra da böbreğini aldım, hayata döndüm. Kendisine minnettarım" dedi.

Damadına Bir Böbreğini Verdi
 
Manisa’da ev kadını 45 yaşındaki Serap Çat ile evli olan, 2 çocuk babası Recep Çat’a, yaklaşık 4 yıl önce ağrı şikayetiyle gittiği hastanede böbrek yetmezliği tanısı konuldu. Otobüs şoförü Çat, sürekli kontrollerle, diyetini uygulayarak diyalize gireceği süreci geciktirmeye çalıştı. Ancak iki ay kadar önce mide bulantısı, kusma şikayetiyle Celal Bayar Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ne başvurduğunda, mutlaka diyalize girmesi gerektiği, böbrek nakli olabileceği söylendi.
 
Bu sonucu kabullenmeyip bir kez de İzmir Kent Hastanesi’ne de başvuran Çat, aynı yanıtları alınca, hiç istemediği halde Manisa’da haftanın üç günü diyalize girmeye başladı. Çat, diyalizsiz bir yaşam için ailesinden verici ararken, kayınvalidesi Aysu Doğrular gönüllü oldu. Çat’a İzmir Kent Hastanesi’nde Opr. Dr. Işık Özgü, Opr. Dr. Uğur Saraçoğlu, Doç. Dr. Ebru Sevinç Ok’tan oluşan ekip tarafından kayınvalidesinden alınan böbrek nakledildi.
 
Diyalizli yaşamdan bir ayda kurtulmanın mutluluğunu yaşayan Çat, kayınvalidesinin alkışlanacak fedakarlıkta bulunduğunu belirterek, "Bana doktor ’böbreklerin bitmiş, diyalize gireceksin’ dedi. Makineye bağlanınca psikolojim bozulmaya başladı. Herkesle kavga ediyordum. Makineden çıkınca çok halsiz oluyordum. Çok berbattım. Anneme gittim, böbreklerimin bittiğini söyledim. Bana kanlarımızın tutmadığını söyledi. Kayınvalideme gittim, ’İkisini de alabilirsin’ dedi. Bir arkadaşım verecekti, tetkiklerde protein kaçağı çıktı, donör olamadı. Bu sırada kayınvalidem umreye gitti, geldi. O uygun çıkınca 15 Mayıs’ta nakil gerçekleşti. Kayınvalideme de, doktorlarıma da çok teşekkür ediyorum. Kuş gibiyim, hayata döndüm, yeni doğmuş gibiyim. 24 yıllık evliyim. Kayınvalidemin önce kızını, sonra da böbreğini aldım, hayata döndüm. Allah razı olsun, çok teşekkür ediyorum hepsine" dedi.
 
Yıllardan beri çok iyi ilişkiler içinde oldukları damadına böbreğini vermek için bir an bile tereddüt etmediğini belirten 3 çocuk, 4 torun sahibi Aysu Doğrular, "Kan grubumu bile bilmiyordum. Sağlam çıktım. Güle güle gittim hastaneye. 70’ime merdiven dayamışım,  yaşasam ne olur yaşamasam ne olur. Ama kızımın, damadımın çocukları var. Onlar yaşasın, damadıma bir şey olsa kızımın hali nice olurdu. Çok şükür çok iyiyim, hiç şikayetim yok. Ameliyat sonrasında yatakta bile yatmadım, oturdum. Helal olsun damadıma" diye konuştu.
 
GÜZEL GÖNÜLLÜ KAYINVALİDE
 
Böbrek naklini gerçekleştiren ekipten Nefroloji Uzmanı Doç. Dr. Ebru Sevinç Ok da şunları söyledi:
 
"Böbrek nakillerinde son dönemlerde sadece kan grubu uyumuyla nakiller gerçekleşebiliyor. Hastaya eşi, yakın akrabası da verici olabililir. Önemli olan doku uyumsuzluk testinin negatif olması. Bu test negatifse sadece kan grubu uyumuyla nakiller mümkün. Ana kan grubu uyumu, naklin gerçekleşmesi için yeterli. Recep bey bilinçli, takiplerini yaptıran bir hasta. Dolayısıyla çok uzun süre diyalize girmeden nakil için bize başvurdu. Hazırlık aşamasında birkaç seans diyalize girdi, nakille kaldığı yerden hayatını devam ettirmeyi başardı. Hastamızın kan grubu 0 (sıfır) idi. Sıfırlarda verici bulmak biraz daha zor. Verici bulmakta zorluk yaşayabilirdi. Çok şanslı olduğunu düşünüyorum. Kayınvalide -gelin alıcı vericilerimiz olmuştu. Çok güzel gönüllü bir kayınvalide, onu oğlu kadar seviyor. O da aynı şekilde annesi gibi seviyor. Ve çok gönüllü bir şekilde hiç tereddüt etmeden kayınvalidesi böbreğini verdi. İkisi de çok iyi."
Güncelleme Tarihi: 09 Haziran 2017, 11:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER