banner51

'Daha Büyük Bir Deprem Gelecek'

Ege Denizi'nde son 7 saatte 3'ünün büyüklüğü 4'ün üzerinde, Midilli Adası civarında 37 deprem kaydedildi. Sabah saatlerinde 5 şiddetinde iki depremin ardından saat 10.36'da 7,83 kilometre derinliğinde 4,1 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Depremler İzmir, Balıkesir, Çanakkale çevresinde yaşayanlara korku yaşatırken Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan hurriyet.com.tr’ye önemli açıklamalar yaptı.

'Daha Büyük Bir Deprem Gelecek'

Ege Denizi'nde son 7 saatte 3'ünün büyüklüğü 4'ün üzerinde, Midilli Adası civarında 37 deprem kaydedildi. Sabah saatlerinde 5 şiddetinde iki depremin ardından saat 10.36'da 7,83 kilometre derinliğinde  4,1 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Depremler İzmir, Balıkesir, Çanakkale çevresinde yaşayanlara korku yaşatırken Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan hurriyet.com.tr’ye önemli açıklamalar yaptı.  

TAM İSABET BİLDİ
 
10 yıldır Midilli Karaburun Foça üçgeninde deprem olacağını söylediğini belirten Ercan, “2011’de üç sene içinde Midilli’nin güneyinde vuracak dedim. Tam dediğim gibi oldu. Depremin olduğu yer de tam isabet oldu. Ancak arka arkaya olması bilimsel olarak da şaşırtıcı olarak gidiyor. Burada beklediğim deprem daha büyüktü. 6.5’ten daha büyük 7.3 civarında bekliyorum. Bugün meydana gelen depremler bu üçgendeki gerginliğin bittiğini sanmıyorum. ‘Ben gerginim daha büyük bir depremle gelerek vuracağım’ diyor“ dedi.
 
 
EN KÖTÜ SENARYO 7.3
 
Ercan, depremin alışılmışın dışında seyrettiğini de kaydederek şunları söyledi:
 
“Genelde büyükten sonra küçükler olur ya da küçükten sonra büyük. Burada gerginlik boşalımında bir olağan dışılık var. Bu gelecek hafta oradaki davranışı açısından önemli ve izlenmesi gerek. Derinliğin 7-8 kilometrede olması Ege’deki gevrek kabukluğun kırılması olduğunu gösteriyor. Bu kırılma sürecektir. Gerginlik güney batı Ege’de sürerken orta  Ege’ye sıçradı. Deprem kolyesi dediğim bir bölge var. Gerek Yunanistan kıyıları, gerek Trakya kıyıları ve gerekse Batı Anadolu kıyılarından Rodos ve Girit üzerinden tam bir gerdanlık gibi. Ben buna deprem gerdanlığı diyorum. Bugüne kadar hep batı ve güneyi etkilerdi, Şimdi ilk defa orta kısımda bir deprem etkinliği görülüyor. En kötü senaryoya göre burada 7.3 bir deprem olursa İzmir ve çevresi bunu 6, 6.5 büyüklüğündeymiş gibi duyumsayacak. Bana göre bu deprem bilimsel açıdan fevkalade önemli. İzmir’le ilgili de ümit verici. Beklenen depreminde Midilli’nin güneyinde Yunan sularında oluşu Türkiye’nin daha az etkileneceğini gösteriyor. Burada 6.5 civarı büyüklüğünde hissedileceğini gösteriyor. Ancak yine de bir an önce kentsel dönüşümü hızlandırmak gerek.”
 
SAAT KULESİ YIKILMIŞTI
 
Öte yandan 5.2 şiddetindeki 1974 İzmir Depremi sırasında kentin simgesi saat kulesi bile hasar almış kulenin saat kadranları üzerindeki son kat yıkılmış ve saat depremin oluş saati olan 02:04'te durmuştu.
 
En son kenti etkileyen 2005 depremi ise 17-20 Ekim arası üç gün sürmüş 5.7, 5.9  arası depremlerin dışında 100’ü aşkın artçı meydana gelmiş can kaybı ve önemli mal kaybı olmamıştı.

 

Güncelleme Tarihi: 06 Aralık 2014, 14:39
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER