Cumhuriyet Kadınları Şiddeti Protesto Etti

Cumhuriyet Kadınları Derneği Güzelbahçe Şubesi ve Alman Goethe Enstitüsü işbirliğiyle “25 Kasım Kadına Yönelik Her Türlü Şiddetle Mücadele ve Dayanışma Günü" dolayısıyla sinema günleri kapsamında gösterilen “Kurtuluş Son Durak" isimli film büyük ilgi gördü.

Cumhuriyet Kadınları Şiddeti Protesto Etti
Kadınlar, Güzelbahçe Belediyesi’nin desteğiyle Kültür Merkezi Tuncer Kurtiz Salonu’nda gösterilen film öncesinde, kadına şiddet uygulayanlara yönelik ceza indirimini de düdük çalarak protesto etti. Cumhuriyet Kadınları Derneği Güzelbahçe Şube Başkanı Mesude Öney, film gösterimi öncesinde yaptığı konuşmada, kadına yönelik şiddetin bir insan hakları ihlali olduğunu ve dünyanın her yerinde kadınların yaşadıkları ortak bir sorun olduğuna dikkat çekerek, "Şiddet, bıçak, taş, sopa, tekme, tokat, sözlü taciz, cinsel taciz, töre gibi şekil ve araçlarla aile içinde, okulda, sokakta, medyada, politikada, işyerinde karşımıza çıkıyor ve her geçen gün artarak devam ediyor. Bugün başımıza gelmedi ise bile yarının endişesi var içimizde. Şiddeti önleyici acil önlemler gerekiyor" dedi.
 
Kadına yönelik şiddeti önlemek için bütün ilgili kurum ve kuruluşların işbirliği yapması gerektiğini belirten Öney, şunları söyledi:
 
"Şiddet konusunda farkındalık yaratmak için sivil toplum kuruluşlarına, görsel ve yazılı medyaya, barolara, kadın kuruluşlarına, kolluk kuvvetlerine, aile mahkemelerine, adli tıp kurumuna, mağdura destek programları için sosyal hizmetlere, şiddete uğrayanın ilk anda koruma altına alınabilmesi, sığınma evleri açılması için yerel yönetimlere, herkese büyük görev düşmektedir."
 
"ATASÖZLERİ VE DEYİMLER ŞİDDETİ KÖRÜKLÜYOR"
 
Tarihsel süreç içersinde kadını aşağılayan ve ikinci sınıf gören bazı atasözleri ve deyimlerin de günümüzde bazı kesimler tarafından öne çıkarıldığını belirten Öney, "Kadına yönelik geleneksel roller, hem şiddeti körüklemekte, hem de kadının bireyselleşmesinin önünde bir engel olmaya devam etmektedir. ’Kocandır döver de sever de’, ’Kadının karnından sıpayı, sırtından sopayı eksik etmeyeceksin’, ’Kızını dövmeyen dizini döver’ gibi özdeyişlerle şiddet pekiştirilmiş ve bir sorun olarak ele alınmamıştır. Bu tür atasözleri ve deyimlerin kullanılması ve yaygınlaşmasına izin vermeyeceğiz" dedi.
 
Konuşmasının son bölümünde kadına yönelik şiddette uygulanan ceza indirimine karşı çıktıklarını dile getiren Öney, "Dernek olarak bu uygulamaya sessiz kalmayacağız" diye konuştu ve salondaki kadınlarla birlikte düdük çalarak uygulamayı protesto etti.
Güncelleme Tarihi: 22 Kasım 2015, 13:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER