Çöp Alanı Bir Çevre Katliamı!

İzmir'in çöpünü bertaraf etmek için kurulacak, Katı Atık Tesisi'nin yapılacağı Yamanlar bölgesi, bir anda İzmir'in gündemine oturdu. Biz de Ben TV olarak tesisin kurulması planlanan alan ve çevresini detaylarıyla inceledik ve gördük ki çöp için seçilen alan aslında bir cennet köşesiymiş.

 

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun 'paylaştığım zaman ayaklanmalar olacak' dediği ve sır gibi sakladığı yeni çöp alanının Yamanlar olduğu öğrenildi. Başta Karşıyaka Belediye Başkanı Cevat Durak olmak üzere çok sayıda kişinin karşı çıktığı alanı biz de yakından görelim dedik. Baktık ki, hakikaten ayaklanmalara sebep olabilecek bir bölge. Her köşesi bir başka cennet Yamanlar'ın.
 
ŞEHRİN HEMEN YANINDA
 
Karşıyaka Yerleşim Merkezi'ne 3 kilometre mesafede olan alan, aynı zamanda Karşıyaka Belediyesi'nin gençlik merkezine de aynı uzaklıkta. İçindeki parsellerden  bir kısmı da onanlı imar planı bulunan Bostanlı Baraj Havzası'nı kapsıyor. Proje alanının, 1/1000 ölçekli uygulama imar planlarına göre ise çevresinde, Doğusunda Balaban Kaya Mevkii, Güneyinde Dana Çukur Tepesi, Kuzeyinde Yanık Tepesi ve Batısında Ovacık Tepesi bulunuyor. Emiralem Havuçlar Köyü Mevkii'ne kadar uzanan bölge, oldukça büyük bir alanı kapsıyor.
 
ARILAR ÖLÜRSE İNSANLAR DA ÖLÜR
 
Yamanlar Köyü'ne çok yakın olan alanın içinde, çok sayıda özel mülk sayılan parsel de var. Bölge de halihazırda yaşam kıvılcımları çakıyor. Arıcılık ve hayvancılık civar köylerin en önemli geçim kaynağı.
 
Peki bu arılara ne olacak? Dünyanın en ünlü bilimadamlarından Albert Einstein, arıların ölümü ile ilgili yaptığı o önemli tez hiç akıllara gelmedi mi? Yaşamış en zeki insanlardan biri olarak gösterilen Einstein, “Eğer arılar yeryüzünden kaybolursa insanın sadece 4 yıl ömrü kalır. Arı olmazsa döllenme, bitki, hayvan, insan olmaz” demişti.
 
Yaşamsal faliyetlerin böylesine yoğun olduğu bir bölgenin çöp alanı olarak kullanılması ne kadar etik, tartışılır. 
 
Bölgede ayrıca su kaynakları ve bitki zenginliğine sahip ormanlık alan bulunuyor. Yani bu bölgeye yapılacak bir Katı Atık Bertaraf Tesisi, bölgenin tüm doğal güzelliklerini mahvedecek ve ciddi bir çevre katliamına neden olacak.
 
Yine aynı bölgenin yakınında, Karşıyaka Belediyesi'nin dönüştürerek şehre kazandırmayı düşündüğü, eski verem savaş sanatoryumlarının olduğu alan bulunuyor. Peki bu kadar zenginliğe sahip bu alan nasıl çöp için seçiliyor. Turizm alanı, ya da farklı tesislerin kurulmasının çok büyük karlar getireceği bu alan nasıl oluyor da, çöp merkezi haline getirilmek isteniyor.
 
ART NİYET Mİ VAR?
 
Karşıyaka Belediye Başkanı Cevat Durak'ın 'Karşıyaka Düşmanlığı' cümlesi geliyor akıllara ister istemez. Her köşesi yemyeşil, tertemiz olan bu alanın seçilmesi, istemesek bile 'kasıt' ihtimalini gündeme getiriyor. Acaba, yıllardır çöp ile iç içe yaşayan Karşıyaka'ya karşı bir art niyet söz konusu olabilir mi?
 
Bu konuda çok iyi düşünülmesi gerektiğini söylememek yanlış olur. Katı Atık Tesisi yapılacak belki de en son alanlardan biri olan Yamanlar'ın, uzun yıllardır anıldığı gibi, sağlık alanı, huzur kaynağı ve doğal güzellikleri ile ön plana çıkarılması, İzmir'in hem gelecek hedefleri hem de konumu açısında çok daha iyi bir seçenek gibi görünüyor.
 
Güncelleme Tarihi: 05 Aralık 2012, 09:27
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER