Çocuklardan Dünya Barışına Katkı

İzmir’in Bergama İlçesi’nde 20’ncisi düzenlenen Uluslararası Bergama Çocuk Şenliği kapsamında yurt dışından gelen çocukların ilçede konuk edildi. Bergama Belediye Başkanı Mehmet Gönenç, etkinliğin dünya barışı adına büyük önem taşıdığını söyledi.

Çocuklardan Dünya Barışına Katkı
Bergama Belediyesi’nin bu yıl 20’incisini düzenlediği Uluslararası Bergama Çocuk Şenliği kardeş kentlerden gelen çocukların da katıldığı veda gösterileri ve Bergama Belediyesi Çocuk Korosu konseri ile sona erdi. Bu yıl ’Sev Kardeşim’ temasıyla yapılan şenlik, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Cocuk Bayramı kutlamalarıyla birleştirildi. Cumhuriyet Meydanı’nda yapılan gösterilere CHP’li Bergama Belediye Başkanı Mehmet Gönenç, Belediye Başkan Yardımcısı Ali Kahyaoğlu, Meclis Üyeleri, Makedonya Rosomon Belediye Meclis Üyesi Risto Josev, Romanya Piatra Neamnt Meclis Üyesi Ion Lulian Trapiel, delegasyon görevlisi Dragos Aprofiri ve vatandaşlar katıldı.
 
Bergama Belediye Başkanı Mehmet Gönenç; Bergama Çocuk Şenliği için dışarıdan gelen konuklara evlerini açan, onları kendi çocukları gibi üç, dört gün ağırlayan tüm hemşerilerine teşekkür ederek "Önümüzdeki yıllarda da yine burada dostlarımız ve konuklarımız olacak. Çok önemli ’Dostluk ve Barış Projesi’ bu. Çünkü farklı kültürlerden, farklı ülkelerden, farklı dillerden gelen çocuklar burada aynı evde kardeş gibi yaşıyor, aynı sofraya oturuyor, beraber oynuyor. Ve belki de bugün dünya barışı için en çok ihtiyacımız olan şeyi yapıyorlar" dedi.
 
Gösterilerde geceye üç ayrı ekiple katılan Bergama Ali Rıza Eroğlu İlkokulu’nun hazırladığı ve Türkiye’nin 7 bölgesinden seçilen yöresel oyunlar büyük alkış aldı. Bergama’nın kardeş kentleri olan Romanya Pietra Neamt ve Makedonya’nın Rosoman kentlerinden gelen ekipler de yöresel halk oyunlarını sergiledi. Gecenin sonunda ise Koro Şefi Derya Çakı yönetimindeki Bergama Belediye Çocuk Korosu birbirinden güzel şarkılarla izleyicilere keyifli dakikalar yaşattı. Bergama Belediye Başkanı Mehmet Gönenç, gecenin son şarkısı olan ’Bir Başkadır Benim Memleketim’ şarkısını sahnede çocuklarla beraber söyledi.
Güncelleme Tarihi: 24 Nisan 2016, 14:32
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER