banner9

Çocuklara Takip Sistemi

İzmir Ekonomi Üniversitesi’nin (İEÜ) girişimci öğrencileri, geliştirdikleri elekronik çocuk takip sistemiyle aileleri meraktan kurtaracak.

Çocuklara Takip Sistemi
İEÜ Elektrik - Elektronik Mühendisliği öğrencileri Ahmet Atatoprak, Berk Arslan, Utku Duman ve Yazılım Mühendisliği öğrencisi Mert Türel, “ChildCare’ adını verdikleri ve Embryonix Teknoloji Transfer Ofisi desteğiyle geliştirdikleri projeleriyle özellikle 3 ile 10 yaş grubundaki çocukların öğrenim hayatlarında nerede bulunduklarını belirleyecek. Bluetooh teknolojisinin kullanıldığı sistemde çocuğun giysisi üzerine yerleştirilen alıcı sayesinde okul, servis ve ev girişlerinde aileye bilgi aktarımı yapacak.
 
Sistem hakkında bilgi veren İEÜ Elektrik - Elektronik Mühendisliği 3. Sınıf Öğrencisi Ahmet Atatoprak, “Giyilebilir bir teknoloji oluşturuyoruz. Ufak bir çip var. Çocuk, giysisinde veya bileklik gibi takılarda kolaylıkla taşıyabilecek. Bluetooh teknolojisini kullanıyoruz. Okul, servis ya da eve bluetooh verici yerleştirilecek ve çocuk bu alanlardan giriş yaptığında kendisindeki bluetooh alıcıyla eşleşme yapacak. Ardından bilgiler veliye mesaj olarak gidecek. Gsm teknolojisi olmayacağından çocuklara sağlık problemi yaratmıyor" dedi.
 
Ailelerin bu sistemle kaygılarının aşılacağını aktaran Atatoprak, günümüzde kullanılabilen giyilebilir bir teknoloji bulunmadığına dikkat çekti. Atatoprak, gsm gibi yüksek radyasyon yayan bir sistem kullanmadıklarını söyledi.
 
 
Güncelleme Tarihi: 18 Aralık 2015, 11:52
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER