Çıray'dan Zam Tepkisi!

CHP İzmir Milletvekili Doktor Aytun Çıray, adalet mekanizmasında yapılacak olan zam tarifesinin tüm kamu çalışanlarına uygulanmasını istedi.

Çıray'dan Zam Tepkisi!
Cumhuriyet Halk partisi İzmir Milletvekili Aytun Çıray, Hakim ve savcılara yapılacak olan maaş zammının tüm kamu çalışanlarına yapılması için meclise kanun teklifi sundu. 
 
Aytun Çıray sunduğu tekliftezammın tek başına hakim ve savcılara yapılmasının Türk milletinin adalet duygusunu sarsacağını ifade etti. İşte Çıray'ın meclise sunduğu kanun teklifinin gerekçesi:
 
Hakimler ve Savcılar Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi ile Danıştay üyeleri ve idari yargı alanında hâkimlik ve savcılık yapanlardan hukuk fakültesi diploması bulunmayanların devlet ve vakıf üniversitelerinin hukuk fakültelerine sınavsız kayıt yaptırarak hukuk fakültesi diploması alabilmeleri, Yargıtayda görev yapan tetkik hâkimlerinin Yargıtay dışında görevlendirilebilmeleri, avukatlık mesleğinde en az üç yıl fiilen çalışmış olanların hâkimlik ve savcılık adaylığı sınavına girebilmelerine imkân verilmesi, Yargıtay Birinci Başkanı, Danıştay Başkanı, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı, Danıştay Başsavcısı, Yargıtay Birinci, Başkanvekilleri, Danıştay Başkanvekilleri, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcıvekili, Yargıtay ve Danıştay daire başkanları, Adalet Bakanlığı Müsteşarı, Yargıtay ve Danıştay üyeleri ile diğer tüm hâkim ve savcılara ek tazminat verilmesi, hâkim ve savcıların uygun koşullarla şahsi silah edinebilmelerine imkân sağlanması öngörülmektedir. Hakimler ve Savcılar Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun teklifi Hakim ve savcılara getirilecek olan yeni maaş düzenlemesi, hakim ve savcılarımız bakımından bir hakkın teslimidir.
  
Bu zammın tek başına yalnızca hâkim ve savcılara yapılacak olması Türk halkının adalet duygusunu da sarsacağından, Hukuki bir nosyon olan ‘kişiye özel yasa olmaz…’ ilkesinden hareketle Türkiye’nin bu şartlarında sadece bir meslek grubuna özel bir zam da adil olmaz. Çünkü adalet terazisi dengedir ve kendi kefesini tartamaz.Hakim ve savcı maaşlarına yapılacak olan 1155 lira seyyanen zam ve yapılacak diğer zamların bütün kamu çalışanlarının maaşlarına da yapılmasını amaçlamaktadır. Sosyal adalet, çalışma barışı ve bağımsız yargıya olan saygı için verdiğim bu kanun teklifime AKP milletvekillerinin duyarlı olacağı inancındayım.Kanun teklifim ile Hâkim ve savcılarımıza yapılacak zammın bütün kamu çalışanlarına da yansıtılmasını teklif ediyorum.
 
 
Güncelleme Tarihi: 16 Ekim 2014, 10:58
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER