Çıray'dan IŞİD Çıkışı!

CHP İzmir milletvekili Aytun Çıray, “Türkiye IŞİD karşıtı koalisyona destek versin” “Koalisyona evet PKK’nın meşrulaştırılmasına hayır” “Bu saatten sonra Türkiye’de nerede hangi bombalar patlar bilinmez” dedi.

CHP İzmir Milletvekili ve Parti Meclisi Üyesi Dr. Aytun Çıray, rehine krizinin çözülmesinden sonra IŞİD konusunda hükümete sürpriz bir çıkış yaptı. Çıray, “Türkiye kendi milli çıkarlarını gözetmek şartıyla teröre karşı kurulacak uluslararası koalisyona destek vermeli ve İŞID üzerinden PKK’nın meşrulaştırılmasına izin vermemelidir” görüşünü savundu.
 
Çıray, IŞİD tarafından Musul’da rehin alınan konsolosluk görevlilerinin serbest kalmasından sonra yazılı bir açıklama yaptı. IŞİD’in elindeki Türk vatandaşlarının burunlarının kanamadan serbest kalmalarından dolayı son derece mutlu olduğunu ifade eden CHP’li Çıray, “Musul’da rehin alınan yurttaşlarımız nihayet kurtuldu. Hep beraber rahat bir nefes aldık. Konsolosluk görevlilerimize ve ailelerine büyük geçmiş olsun diyorum” dedi. Çıray, açıklamasına şu sözlerle devam etti:
 
KONSOLOSLUK NİÇİN TAHLİYE EDİLMEDİ?
 
“Çok şükür ki yurttaşlarımız burunları bile kanamadan IŞİD’çi katillerin esaretinden kurtuldular. Şimdi, o günün Dışişleri Bakanı olarak bu konuyla doğrudan ilgili olan bugünün Başbakan’ı Ahmet Davutoğlu’na açıkça soruyorum; O günlerde, Türk Hava Yolları bile IŞİD tehlikesi yüzünden kendi personelini o bölgeden çekerken, siz konsolosluk görevlilerimize niçin ‘orada kalın’ dediniz? Bu kadar mı vizyonsuz, öngörüsüzsünüz?”
 
NEDEN HAYATLARINI TEHLİKEYE ATTINIZ?
 
Musul’daki Türk Başkonsolosluğu’na yapılan baskın öncesinde IŞİD’in bölgede olduğunun bütün dünya tarafından bilindiğini hatırlatan Çıray, “Öyle ki IŞİD’çiler bölgeye sığınak ve yığınak yapıp orada toplanmaya başlamışlardı. Parlamento kürsüsünden bir milletvekili konsolosluğun tehlike altında olduğunu açıkça ilan etmişti. Peki, siz elinizdeki bunca istihbarat imkânına rağmen neden vatandaşlarımızın hayatlarını tehlikeye attınız?” diye sordu.
 
Bu ihmalin ya da öngörüsüzlüğün birinci derecede sorumlusunun Dönemin Dışişleri Bakanı ve bugünün Başbakanı Davutoğlu olduğunu savunan Çıray, “Sayın Ahmet Davutoğlu bu soruya cevap vermelidir. Bu sorunun cevabı, IŞİD’e olan güveni mi yoksa her zamanki öngörüsüzlüğü mü?” ifadelerini kullandı.
 
DIŞ POLİTİKAYI ZEDELEMEDEN IŞİD’E KARŞI ABD’Yİ DESTEKLEYİN 
 
“IŞİD’i yaratanların ve dünyanın başına bela edenlerin Allah belasını versin” diyerek tepki gösteren Çıray şöyle devam etti:
 
“Bir saat içerisinde bin 700 insanı aynı anda katleden bir terör örgütüne karşı meşru güçler olarak Türkiye, kendi dış politikasını zedelemeden ABD’ye destek vermelidir. Böyle bu hükümet, IŞİD konusunda günah çıkarmış olabilir. IŞİD bölge ülkeleriyle birlikte Türkiye’yi de tehdit etmektedir. O bakımdan Hükümet, IŞİD politikası konusunda yaptığı hatadan dönmeli ve bu örgüte karşı mücadelede ABD ile birlikte hareket etmelidir. Türkiye kendi milli çıkarlarını gözetmek şartıyla teröre karşı kurulacak uluslararası koalisyona destek vermeli ve İŞID üzerinden PKK’nın meşrulaştırılmasına izin vermemelidir.”
 
BU SAATTEN SONRA NEREDE BOMBA PATLAYACAĞI BİLİNMEZ
 
Yanlış Suriye politikası yüzünden Türkiye’nin sınırlarının delik-deşik olduğuna dikkat çeken CHP’li Çıray, şu görüşleri ifade etti:
 
“Resmi rakamlara göre bir buçuk milyona yakın gayrı resmi rakamlara göre ise 2 milyon civarında mülteci Türkiye’ye girdi. Sınırdan yapılan bu girişlerle ilgili maalesef ortada sağlıklı bir kayıt da yok. Bu saatten sonra Türkiye’nin neresinde hangi bombaların patlayacağını kimse bilemez. Türkiye terörist kaynıyor. Sınırlarımız yol geçen hanı gibi, delik-deşik… İnsani yardımla sınırların delik deşik olmasını ve yönetim zaafını da birbirinden ayırt etmeliyiz. Mültecilere kapılarımızı insani sebeplerle açmamız çok doğaldır ama bunu kontrollü ve dikkatli bir biçimde yapmak gerekiyor. Asla istemediğimiz ve umut etmediğimiz bir takım kötü olayların yaşanmaması için hükümetin bu konuda acil tedbir alması gerekiyor.”
 
Güncelleme Tarihi: 21 Eylül 2014, 11:23
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER