Çıray'dan Hükümete Destek!

CHP İzmir Milletvekili Dr. Aytun Çıray Bonzai zehrini TBMM'ne taşıdı.CHP’li Çıray İçişleri Bakanı ile Sağlık Bakanı’na sorular yöneltti ve ekledi:"Bonzai mücadelesinde Hükümet'in arkasındayız" dedi.

Çıray'dan Hükümete Destek!
CHP İzmir Milletvekili-PM üyesi Dr. Aytun Çıray, kullanımı yaygınlaşıp ulaşımı her geçen gün daha da kolaylaşan Bonzai adı verilen uyuşturucu maddeyi Meclis gündemine taşıdı.
 
Çıray yaptığı yazılı basın açıklamasında; “Son zamanlarda sıkça gündeme gelen ve kullanımı gittikçe artan ''Bonzai Jameika '' adı verilen Sentetik uyuşturucu madde gençlerin hayatını karartıyor. Ne yazık ki ucuza ulaşılabilen ve kullanımı kolay olan bu zehri kullananların yaş ortalaması da gittikçe düşmektedir. Satıcılar internet kafeler ve okullar başta olmak üzere özellikle genç ve çocuklarımızın kalabalık bir şekilde yaşadığı yerleri seçmektedirler.” Dedi. 
 
Açıkça ifade etmeliyiz ki, bu zehirle mücadelede Hükümetinizin arkasında olacağız diyen Çıray, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu ve İçişleri Balanı Efkan Ala’nın cevaplaması istemiyle şu soruları yöneltti.
 
İşte Çıray’ın İki bakana yönelttiği o kritik sorular:
 
İl Sağlık Müdürü benim seçim bölgem olan İzmir’de 21 gencimizin kısaca Bonzai diye anılan uyuşturucu zehir nedeniyle öldüğünü açıkladı. Bu durumda Bakanlığınız, İzmir’de ve Türkiye’de halen yürüttüğünüz narkotik maddelerle mücadele yanında yeni ek önlemler almayı düşünmekte midir? 
 
Yıllara göre İzmir’de ve Türkiye’de Bonzai kullananların sayılarında artış var mıdır? Varsa oransal değeri nedir? 
 
Uyuşturucu madde yapımında kullanılan unsurların tedariki, üretimi, ticaretinin önlenmesi hususunda ek önlemler almayı düşünüyor musunuz?
 
Son beş yılda bağımlılık yapan madde kullanımı nedeniyle İzmir’de ve Türkiye çapında AMATEM vb. Rehabilitasyon kuruluşlarına başvuran ve tedavi olan bağımlı sayısı kaçtır? Bunlardan kaçı çocuk, kaçı yetişkindir?
 
Son beş yılda uyuşturucu madde satımı ile ilgili İzmir’de ve Türkiye genelinde kaç operasyon yapılmış, kaç kişi gözaltına alınmıştır?
 
Son beş yılda İzmir’de ve Türkiye genelinde uyuşturucu madde operasyonlarında ele geçirilen maddelerin piyasa değeri kaç liradır?
 
İçişleri Bakanlığı, Bonzai bağımlılığının önlenmesi için toplumumuzu bilinçlendirmek amacıyla özel bir kampanya düşünüyor musunuz? Bu konuda hangi bakanlıklarla işbirliği yapıyorsunuz?
 
Bu konuda muhalefet partilerinden nasıl bir katkı beklersiniz?
 
 
 
 
 
Güncelleme Tarihi: 07 Kasım 2014, 10:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER