banner51

Çin'de Türkiye Tanıtılacak

Yıllık yolcu sayısı 80 milyonu aşan ve dünyanın en büyük havayollarından olan China Southern Havayolları ile China Central Television (CCTV)’nın dijital kanalı CCTV Discovery Journey Channel arasında oluşturulan işbirliği çerçevesinde, iki firmanın kurduğu ortaklıkça hazırlanan “Air Hostesses New Discovery” isimli programda Türkiye’yi tanıtan 6 bölüm yayınlanacak. Ayrıca, China Southern Havayolları uçuşlarında bu bölümleri yayınlayacak.

 Çin'de Türkiye Tanıtılacak

“Air Hostesse New Discovery” program ekibi İzmir, Aydın, Denizli, Burdur, Efes, Çeşme’de 6 bölümlük çekim gerçekleştirdi. Ekonomi Bakanlığı Koordinasyonu ve Türkiye İhracatçılar Meclisi organizasyonunda yürütülen çalışmalarda, Ege Maden İhracatçıları Birliği mermer tanıtımı yaparken, Ege Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği kuru incir, Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçıları Birliği zeytinyağı, Fındık Tanıtım Grubu fındık bölgelerinde çekimlerde CCTV Discovery Journey Channel ekiplerine eşlik etti. Ayrıca, Deri Tanıtım Grubu’da Türk deri sektörü ile ilgili çekimleri koordine etti.

Türkiye’nin 2013 yılında Ocak –Eylül döneminde yaptığı 3 milyar 803 milyon dolarlık maden ihracatının 1 milyar 875 milyon dolarlık diliminin Çin Halk Cumhuriyeti’ne yapıldığını anlatan Ege Maden İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Arslan Erdinç, Türkiye’nin aynı dönemde Çin’e toplam ihracatının ise 2 milyar 670 milyon dolar olduğunu, madencilik sektörünün Türkiye’nin Çin’e yaptığı ihracatın yüzde 70’ini tek başına yaptığını söyledi.

Türk madencilik sektörü için vazgeçilmez ihracat pazarı konumundaki Çin’de Türkiye’nin ve Türk madencilik sektörünün tanıtımının yapıldığı programa büyük önem verdiklerini anlatan Erdinç, “Çin’e ihracatımız arttığı gibi ortalama ihraç fiyatımızda artıyor. 2012 yılının ilk dokuz aylık döneminde Çin’e 553 milyon dolarlık doğaltaş ihraç etmişken, 2013 yılının aynı döneminde yüzde 32’lik artışla 728 milyon dolara ulaştık. Yılın son çeyreğinde yapacağımız ihracatla 1 milyar doları aşmayı hedefliyoruz. 2023 yılında Türkiye’nin 7 milyar dolarlık doğaltaş ihracat hedefinde Çin’in 4 milyar dolarlık katkı koymasını bekliyoruz” diye konuştu.

“Air Hostesse New Discovery” Programı’nda Türkiye’nin tanıtılmasında Türkiye’nin Pekin Ticaret Müşaviri Serah Kekeç’in girişimlerinin çok önemli olduğunu bu nedenle Kekeç’e teşekkür ettiklerini kaydeden Erdinç, programın içeriği ile ilgili şu bilgileri verdi; “Program kapsamında, China Southern Havayolları hostesinin sunumunda, 5-6 önemli şehirde, 6 gün boyunca yapılan çekimler yayınlanacak. Söz konusu bölgenin tarihini, mutfağını, kültürünü ve temel ürünlerini içeren tanıtıcı çekimler sunuluyor. Program için Türkiye’nin en önemli doğaltaş bölgeleri Denizli, Burdur, Antalya’da mermer ocaklarında ve mermer fabrikalarında çekimler yapıldı. Bu çekimlerde programda geniş şekilde yer alacak. Çekimlerin 25 Aralık’ta CCTV’de yayınlanması planlanıyor. Program kapsamında; Efes, Çeşme, Denizli, Burdur, Antalya illeri tarihi ve kültürel mekânlarında da çekimler yapıldı.”

 

 

Güncelleme Tarihi: 05 Ekim 2013, 13:48
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER