'CHP'nin Dayatmaya Değil Birliğe İhtiyacı Var'

CHP'de İzmir İl Başkanlığı için adaylığını açıklayan Utku Gümrükçü, emek ve tecrübe vurgusu yaparken "Hiçbir belediyeyle yarışmıyoruz. Bizim arkamızda kamu yok gücü yok." dedi.

Burak Cilasun / Ben TV

Cumhuriyet Halk Partisi İzmir İl Başkanlığı için adaylık açıklama toplantıları devam ediyor. Seçimin favorilerinden Çiğli İlçe Başkanı Utku Gümrükçü de CHP İzmir İl Başkanlığı'nda gövde gösterisi gibi bir adaylık toplantısı gerçekleştirdi. Gümrükçü'ye Bayraklı İlçe Başkanı Cemalettin Alper, Konak İlçe Başkanı Mehmet Şakir Başak, Çeşme İlçe Başkanı Ekrem Oran da destek verirken, Bayraklı İlçe Başkanlığı'nın destek vermek adına 2 otobüs kaldırdığı öğrenildi. 

"Arkamızda kamu gücü yok"

Partililerin sloganları arasında toplantı salonuna giren İzmir İl Başkan Adayı ve Çiğli İlçe Başkanı Utku Gümrükçü "Herkesin sesi olmak için aday olduk" diye başladığı sözlerini şöyle sürdürdü:

"Mücadelemiz tarihi bir mücadeledir. Mücadelemiz Mustafa Kemal'in devrimlerini yaşatma mücadelesidir. Bizim arkamızda örgütün ruhu, Mustafa Kemal ruhu, İnönü ruhu, Kuvayı Milliye Ruhu, Kerbela şehitlerinin ruhu, Deniz Gezmiş ruhu var. Arkamızda kamu gücü yok, örgütün gücü var. Bizim kitabımız Nutuk." dedi.

"Bu kongre yerel seçim değil"

Emeğe ve tecrübeye vurgu yapan Gümrükçü, "Partiye 18 yaşında üye oldum. 21 yaşımda il yönetimine girdim. Her kademesinde görev yaptığım örgütümü ve 30 ilçesini bildiğim, karış karış gezdiğim, tarlada çalışanından, fabrika çalışanına kadar yanında olduğum İzmir için ben de varım dedim. 7 Ocak'ta dayatma olmadan sandıkta güller açacak. 2019 belediye seçimini değil, kim belediye başkanı olacak sorusunu konuşmayı değil, 2019'da Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu'nu Cumhurbaşkanı seçtirebilmek için geldim. Bu kongre yerel seçim değildir." dedi.

"Deniz Yücel aday olmasaydı oyu benim olurdu"

Tüm adaylara başarılar dileyen Gümrükçü, "Partinin emekçileri bugün hep burada. Kongrede hiçbir belediye başkanıyla yarışmıyorum. Örgütün sesi olmak için varım. CHP'nin dayatmaya değil birliğe ihtiyacı var. Tüm adaylara başarılar diliyorum. 2015'te yaşananları tekrar etmeyeceğiz. Bu kongre CHP'nin iktidarı için olacak. Kemal Kılıçdaroğlu'na İzmir'den yürekli bir ses verenlerin kongresi olacak. Kongrede birleşe birleşe kazanacağız. Değişimin, gençliğin, örgütün adayıyız. Salonların değil, sokakların siyasetini yapacağız. Deniz Yücel benim kardeşimdir, mücadele arkadaşımdır. Aday olmasaydı oyu benim olurdu." dedi.

Ben TV'ye özel açıklamalar...

Öte yandan adaylık toplantısı sonrasında Ben TV'ye özel açıklamalarda bulunan Gümrükçü, "Ektim, şimdi biçmeye geliyorum." dedi. Gümrükçü, "Ben bu partide 18 yıl boyunca birlikte ağlayıp güldüm. Gerektiğinde menemen yapıp yedik, gözaltına alındık parti için sprey atarken. Bu büyük coşku pazar günü daha da büyüyecek. Biz bu partide değişimin ve yenilenme isteyenlerin sesi olduk. Yenilenen bir CHP için aday olduk. Sayın Genel Başkan ile görüşmemde kendisi İzmir'de bir adayının olmadığını, Ankara'dan İzmir'e aday önermenin doğru olmadığını söyledi. Ben de kendisine aday olma düşüncemi ilettiğimde "Olur" dedi.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ile görüşüp görüşmediği sorusunu yanıtlayıp ilişkilere dair de bilgi veren Gümrükçü, "Kendisiyle ilçe başkanlarıyla görüşmesinde 45 dakikalık bir görüşmemiz oldu. Onun dışında bir görüşmemiz olmadı. Önümüzdeki dönemde CHP İzmir İl Örgütü ve İzmir Büyükşehir Belediyesi arasında asla bir gerilim olamaz. Onların çalışmalarını vatandaşa, vatandaşın taleplerini onlara aktaracağız. Kimseyle bir kavgamız olmadı, olmaz. Kimseyle kavga etmeye gelmiyoruz. CHP'yi İzmir'de büyütmeye ve birleştirmeye geliyoruz." dedi.

Güncelleme Tarihi: 04 Ocak 2018, 12:02
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER