Chp'li Sındır, Çilek Üreticileriyle Buluştu

CHP Genel Sekreteri Kamil Okyay Sındır, Uşak’ın Sivaslı ilçesindeki 30. Çilek Festivali’nde vatandaşlarla buluştu, üreticilere seslendi. Festivalde çilek üreticilerinin sıkıntılarını dinleyen Sındır, "Üreticimiz hakkını alamadığı için borçlarla hayatını idame ettirmeye çalışıyor ya da üretimi bırakmak zorunda kalıyor" dedi.

Chp'li Sındır, Çilek Üreticileriyle Buluştu
Sauvaslı Çilek Festivali’ne katılan CHP Genel Sekreteri Sındır, çileğin, Sivaslı İlçesi için çok önemli bir geçim kaynağı ve sosyal değeri olduğunu söyledi. Tarımsal üretimin çok zahmetli olduğunu vurgulayan Genel Sekreter Sındır yaptığı konuşmada, "Gübreni, ilacını krediyle alırsın, suyunun parasını ödeyemezsin borçlanırsın, evin ihtiyaçlarını borçlanırsın, kahvede içtiğin çayın parasını bile kahveciye borçlanırsın. Ne zaman kadar? Şu ürünümü bir hasat edeyim, birde güzel mahsul alayım para kazanayım bu borçlarımı kapatayım, evime çoluğuma, çocuğuma bakayım diyene kadar. Ama iş öyle olmaz. Ürününü satmaya kalktığında eder fiyat veren olmaz. Üretici verilen fiyat karşısında ezilir, sonuçta mahsulünü dalında bırakamazsın, bir kıskaç altında ürününü öyle bir fiyattan satmak zorunda kalırsın ki, gübrenin, ilacın, tohumun, elektriğin, suyun bütün girdilerin parasını bile karşılayacak gelir sahibi olamazsın. Üreticilerimiz bu çıkmazdan kurtulamadığı için üretimi, tarımı terk etmek zorunda kalıyor" dedi.
 
İktidarda kim olursa olsun, hangi parti olursa olsun üreticinin yanında olunması gerektiğini söyleyen CHP’li Sındır, "Bizim arzu ettiğimiz durum, üreticimizin ürününü ederinden satabilmesidir. Devletimiz, bakanlığımız, çiftçimizi ayakta tutacak, üretimde tutacak desteğini sunarsa; o ürün kalitesiyle, güzelliğiyle alıcısını bulur, hem tüketici ucuza o ürüne sahip olur hem de üretici ürününü eder fiyattan satar. Böylece üreticimiz de tüketicimiz de bu şekilde mutlu olur. Tarımdaki bu durum bizleri yöneten, yöneticilerin doğru ya da yanlış tarım politikaları ile oluşur. Bizim derdimiz; üreticimiz sıkıntı çekmesin, çiftçimiz tarımsal üretimde var olabilsin. Ve güzel ürünlerini bizlerle buluşturabilsin" dedi.
 
Üreticinin alın terinin yok sayılmaması gerektiğini söyleyen Sındır, "Alınterini, emeği yok sayanlara inat, önceliğimiz üreticimiz ve emekçimiz olmalı. Bereketli topraklara ve becerikli insanlara sahip tarım topraklarında üreten bir Türkiye mümkün. Tarımsal üretimde kendi kendine yeten dünyaya örnek olan bir Türkiye mümkün. Tarımda dışa bağımlığı yok edecek bir Türkiye mümkün. Sorunlara doğru teşhisler koyarak üretimde sürekliliği sağlayacak bir tarım politikasına acilen geçilmeli. Üreticimizin refaha, sorunların da çözüme ulaşması için var gücümüzle çalışmaya, üreticilerimizle buluşmaya, Meclis’te sesleri olmaya devam edeceğiz. Kokusuyla tadıyla Çileğin başkentinde, en güzel çilek yarışmasına emeğiyle, alınteriyle katılan tüm çiftçilerimizi kutluyorum" dedi.
Güncelleme Tarihi: 29 Mayıs 2016, 12:33
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER