CHP'li Çıray'ın Önergesine Şok Ret

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı’ya yaptığı baskı ve ardından patlayan dolar fiyatlarını Meclis gündemine taşıyan CHP İzmir Milletvekili Aytun Çıray’ın soru önergesi “özel yaşamı ihlal” gerekçesiyle reddedildi.

CHP'li Çıray'ın Önergesine Şok Ret
MİLLETİN PARASI SORULDU
 
Aytun Çıray,  Cumhurbaşkanının her konuşmasının ardından Türk Lirası aleyhine biraz daha bozulan Dolar/TL paritesinin bilançosunu sormuş, “Cumhurbaşkanının bu tutumu milletimizin cebinden kaç para çıkmasına neden olmuştur?” ifadesini kullanmıştı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın görev ve yetki alanının tamamen dışında kalmasına rağmen  görevine Bakanlar Kurulu tarafından atanmış olan Başçı’ya mobbing yaptığını ve piyasaların bundan olumsuz etkilendiğini söylemişti.
 
UYARDINIZ MI?
 
Aytun Çıray, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun yanıtlanması istemiyle 6 Şubat’ta verdiği önergesinde, “Cumhurbaşkanı TC Merkez Bankası Başkanına uyguladığı  ‘faizi düşür mobbinginin’ küreselleşmiş iktisadi ve finans ilişkileri dünyasında ortaya çıkaracağı olumsuz etkileri bilmiyor olamayacağına göre ‘bunun muhtemel etkileri ve sonuçları konusunda’ cumhurbaşkanını uyardınız mı?” diye sormuştu.
 
ÖNERGEYE ŞOK RET
 
TBMM Başkanı Cemil Çiçek Çıray’ın benzer sorularının bulunduğu önergeyi, “özel yaşama ilişkin” diyerek reddetti. Çiçek, Aytun Çıray’a verdiği ret yanıtında, “TBMM İçtüzüğü’nün 96’ncı maddesine göre soru, kısa, gerekçesiz ve kişisel görüş ileri sürülmeksizin, kişilik ve özel yaşama ilişkin soruları içermeyen açık ve belli konular hakkında bilgi istemekten ibarettir. İstişare amaçlı soruların kabul edilmeyeceği hükme bağlanmıştır. Önergeniz iç tüzük hükümlerinde belirtilen nitelikleri taşımadığından işleme konulmamış ve iade edilmiştir” ifadelerini kullandı.
 
BU GEREKÇE KABUL EDİLEMEZ
 
Çıray, Çiçek’in yanıtı üzerine yaptığı açıklamada, “Milletimizin geleceğini doğrudan ilgilendiren bir konuda verdiğimiz soru önergesinin ‘özel yaşam’ gerekçe edilerek geri çevrilmesi kabul edilemez. Burada kimin özel yaşamı ihlal edilmiştir? Cumhurbaşkanın açıklamalarıyla her gün artan dolar fiyatlarının ve bunun altında ezilen Türk lirası nedeniyle milletin cebinden çıkan milyarlarca liranın hesabını sormak kimin özel yaşamına zarar veriyor?” şeklinde konuştu.
 
Güncelleme Tarihi: 06 Mart 2015, 10:24
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER