CHP'li Çıray'dan Suriyeli Çıkışı

Suriyelilerin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı yapılıp yapılmamaları konusunda verilen önergede konuşan CHP İzmir Milletvekili Aytun Çıray, bugün Suriyeliler hakkında yapılan tartışmaların AKP’nin dış politika fiyaskolarının sonucu olduğunu söyledi. Çıray, "Anayasayı askıya alıp devleti yıktınız, yetmedi şimdi Türk milletini yok etmeye çalışıyorsunuz. İzin verirsek namerdiz. Suriyeliyi vicdan adına vatandaş yaptığımızda Türk milletine en büyük vicdansızlığı yapmış olacağız." dedi.

CHP'li Çıray'dan Suriyeli Çıkışı
CHP İzmir Milletvekili Aytun Çıray, AK Parti’nin kavga ettikleri ülkelerle barışmalarını desteklediklerini ancak karşı oldukları şeyin barışların arkasındaki gizli barış anlaşmaları, barış yaparken bir bakanın petrol şirketinin çıkarlarının İsrail masasında görüşülmesi olduğunu anlattı. AK Parti’nin Türk milletini temsil ettikleri için dış siyasetteki fiyaskolarına milli ve yerli bir muhalefet olarak üzüldüklerini ifade eden Çıray, “Fiilen yürütmeye el koymuş olan Cumhurbaşkanı Türk milletine daha umutsuz günler yaşatmaya kararlı gözüküyor. Felaketlerinde büyük pay sahibi olduğu Suriyelilerin Türkiye vatandaşı yapılabileceğine ilişkin açıklaması işte bu türden. Türkiye'ye sığınmış Suriyelilerin, Türkiye vatandaşlığına alınması demek Türk milletinin varlığına kastetmek demektir. Sonu, çocuklarımızın bu topraklardaki geleceğini yok edecek zincirleme bir tahrip sürecini tetikleyecek demektir. Ne dediğimi bilerek söylüyorum, bu kararın, IŞİD canileri, PKK katillerinin yarattığı acı ve keder tablosundan daha çok acı yaşatacağını göreceğiz. AKP iktidarının stratejik bozgunluk politikalarının kurbanı olan 3 milyon Suriyeliyi sözde vicdan adına vatandaş yaptığımız anda Türk milletine en büyük vicdansızlığı yapmış olacağız. Genç kuşakların geleceklerini karartacağız. Ben burada, gelecekte bu kararın suç ortağı olmadığımızı söylemek için konuşuyorum" dedi. 
 
SGK VE EĞİTİM ÇÖKECEK, GERİLİM ARTACAK
 
Çıray sözlerini şöyle sürdürdü: 
 
“Türkiye'ye 3 milyon insanın kabul edilip edilmeyeceğine halk karar versin: Buyurun referanduma. Gelin, bu meseleleri televizyonların önünde, milletin önünde milletin meselelerini tartışalım. Bu milletten niye korkuyorsunuz? Bu gerçeklerin öğrenilmesinden niye korkuyorsunuz? Arkadaşlar, bu kadar insanı almak demek Türkiye'yi ekonomik olarak otuz yıl geriye götürmek demektir. SGK çökecek. Eğitimde korkunç yıkımlara sebep olacaksınız. Yeni ve baş edilmesi çok zor gerilim faktörlerini devreye sokuyorsunuz. İnsanların birbirlerinin -vatandaşı değil- kurdu oldukları bir düzen yaratıyorsunuz. Üçüncü olarak: Suriyelilerin dinsel fanatizm eğilimleri Türkiye'de zaten iyiden iyiye gerilen seküleriteyi tamamen yok edecektir ve insanları birbirine düşüreceksiniz. Biz, Masum Suriyelilerin acı çekmesini istemeyiz. Ancak bizim önceliğimiz ve sorumluluğumuz şüphesiz Türk milletine karşıdır. Bu konuda ısrarcı olduğumu düşünebilirsiniz. Doğrudur, ısrarcıyım. Bir felaketi önlemeye çalışıyorum. Böyle bir vatandaşlar topluluğunun nasıl bir Anayasa ortaya çıkaracağını bir düşünün bakalım. Anayasası olmayan bir devlet, hatta devleti yıktınız. Anayasası olmayan devlet olmaz. Anayasayı askıya alıp devleti yıktınız, yetmedi şimdi Türk milletini yok etmeye çalışıyorsunuz. İzin verirsek namerdiz!"
Güncelleme Tarihi: 13 Temmuz 2016, 11:55
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER