banner9

CHP'li Bakan'dan Seçim Hesabı

CHP İl Başkanlığı, Karabağlar İlçe örgütüyle beraber birinci bölgede sahada çalışacak gönüllü partililerine ’saha eğitim semineri’ düzenledi. Burada bir konuşma yapan CHP 1. Bölge milletvekili adayı avukat Murat Bakan, seçim sistemiyle ilgili bir hesabı partililere aktararak bunu seçmenle paylaşmalarını istedi.

CHP'li Bakan'dan Seçim Hesabı
Cumhuriyet Halk Partisi İzmir İl ve Karabağlar İlçe örgütü tarafından Karabağlar bölgesinde seçim çalışmalarını yürütecek olan gönüllü parti üyeleri için Bozyaka Kültür Merkezi’nde düzenlenen saha eğitimi seminerine gelen CHP İzmir 1. bölge milletvekili adayı Murat Bakan, yaklaşık 500 partiliye kısa bir konuşma yaptı. Kalabalığı görünce heyecan duyduğunu ifade eden Bakan, "İzmir bizim evimiz. Ama Karabağlar benim özellikle evim. Biliyorsunuz 5 yıl burada meclis üyeliği yaptım. Katılım çok güzel, manzara olağanüstü. Organizasyonda emeği geçen arkadaşlara teşekkür ediyorum" diye konuştu.
 
Seçim sistemiyle ilgili bir hesabı partililere aktararak bunu seçmenle paylaşmalarını isteyen Bakan, "Herkes bilmeyebilir ama sahaya çıktığınız zaman bu matematik hesabını seçmenle paylaşmanız gerekir. Biliyorsunuz, seçim sistemi ’D’hont Sistemi’ denilen bir sistemle yapılıyor. D’hont Sistemi, oyların bölünerek azaldığı ve ona göre milletvekili sayısının belirlendiği bir sistem. Geçen seçimde bizim kafası karışan, AKP iktidarının bu ülkeden gitmesini isteyen, HDP’nin baraj sorunuyla ilgili endişe duyan seçmenimiz başka partilere oy verdi. Örneğin, görüyoruz ki bugün HDP’nin baraj sorunu kalmamıştır. Geçen seçimde şöyle bir matematik var; İzmir 1. bölgede HDP 150 bin oy aldı. Fakat, ikinci milletvekilini çıkarması için 40 bin oya daha ihtiyacı var. Yani 50 bin oy boşa gitti. MHP ikinci milletvekini bu sayede çıkardı. Bizim her iki bölgede de 7. sıra vekilimiz sadece birkaç bin oyla çıkamadı. Aslında kentli seçmenin HDP barajı geçsin diye verdiği oy, İzmir’de bizim 2 milletvekilimize mal oldu. Boşa giden o 50 bin oy, bize 8. milletvekilini de çıkartabilir. Bunu, sahada seçmene izah etmemiz gerekir" diye konuştu. Bakan sözlerini, "CHP olarak, ’önce Türkiye’ diyor, AKP iktidarı bitsin istiyorsak, bu, iki bölgede de CHP’ye oy vererek, oy kazandırarak olur" diyerek tamamladı.
 
Eğitime, Karabağlar Belediye Başkanı Muhittin Selvitopu ve CHP 1. bölge milletvekili adaylarının tamamı katıldı.
Güncelleme Tarihi: 06 Ekim 2015, 12:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER