CHP'den AK Partili Kaya'ya Tepki

Sosyal medya hesabından yaptığı açıklamalarla, NATO tatbikatındaki skandalda, Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yapılan hakaret üzerinden, CHP’yi eleştiren AK Parti İzmir Milletvekili Atilla Kaya’ya yanıt geldi.

CHP'den AK Partili Kaya'ya Tepki
 
CHP İzmir İl Başkanı Asuman Ali Güven, AK Parti İzmir Milletvekili Atilla Kaya’nın NATO krizinin ardından Twitter hesabından yaptığı paylaşımda
 
"Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e, Cumhuriyetimize hakaret içeren bir konuda dahi, CHP’nin Türkiye’den taraf net bir duruş göstermemesi, bugün gelmiş olduğu çizgiyi net şekilde ortaya koymaktadır. Kah HDP’yle kol  kola, kah PYD’yle yan yana. Hep söyledim, yine söylüyorum; bu CHP Atatürk’ün CHP’si değildir. Bu CHP’ye en güzel cevabı kurtuluşun ve istiklalin şehri İzmir’imiz verecektir" sözleriyle CHP’yi eleştirmesine yaptığı yazılı açıklama ile tepki gösterdi. CHP’li Güven, "Türkiye’ye yapılmış bir hakarette, iktidarı ve muhalefeti milli birlik yaparak benzer açıklamalarla olayı kınamışken, bu AKP milletvekili arkadaş neyin bölücülüğünü yapıyor bilmiyoruz. Geveleyerek söylediğini, basmakalıp fikirlerle yazdığını anlamak mümkün değil. Bir şey biliyorsan açık açık söyle ibret alsınlar, Bilmiyorsan sus adam sansınlar. Kendi siyasi ikbalin için, seviyesiz sözlerle Atatürk’ü, İzmir’i ve CHP’yi istesen de kirletemezsin" dedi.
 
"ŞİDDETLE KINIYORUZ"
 
CHP’li Güven, açıklamasını şöyle sürdürdü:
 
"CHP’nin resmi görüşü, Sayın Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’nun açıklamasıdır. Genel Başkanımız skandalın hemen sonrasında yaptığı açıklamada ’Sıradan bir özür dileriz ile geçiştirilecek bir konu değil. Türkiye’ye yönelik eleştiriler olabilir. Ama hiç kimse Türkiye’nin yöneticilerine ve tarihine hakaret edemez. Şiddetle kınıyoruz. Sonuçta biz bir aileyiz, 80 milyonluk bir aileyiz ama hiçbir zaman kendi ülkemizin tarihine ve bugününe hakaret edilmesini kabul edemeyiz. Şimdi bu yetkililerden Türkiye’ye yapılan bu hakaret nedeniyle yöneticileri tatmin edecek açıklama bekliyoruz. Bu sıradan bir ’özür dileriz’ olayıyla geçiştirilecek bir konu değildir’ demiştir. Bu açıklamayı, AKP’nin milletvekili olan zat ya anlamıyor, ya da zaten niyeti kötü. Partimizin içinden, Genel Başkanımızın dışında yapılan açıklamalar olabilir. Elbette ki, olayın farklı açılardan sorgulanması, skandalın üzerindeki sır perdesinin aralanmasının istenmesi de olabilir ve bu da normaldir. Ama partimizin bu konudaki açık fikri ve tepkisi Genel Başkanımız tarafından açıkça ifade edilmiştir."
 
CHP’li Güven, Kaya’nın alamsız çıkışlar yaptığını öne sürerek, şöyle dedi:
 
"Bu arkadaş küçük Tayyip olmak istemektedir. Sayın Cumhurbaşkanı ne dese, ne yapsa, ne yöne dönse bu arkadaşta onun taklidini yaparak parti içinde yükselebileceğini, Genel Başkanının gözüne girebileceğini sanmaktadır. Derdi ne İzmir’dir, ne Türkiye’dir, ne de Atatürkçülüktür. Derdi FETÖ bataklığından çıkmak ve partisinde başlayan tasfiye sürecinden kurtulmaktır. Manasız ve garip çıkışlarının sebebi bizce budur. Aslında klavye delikanlılığı yapan bu arkadaşa, uzun uzadıya cevap vermek gereksiz ama İzmirliler’in hafızasına hakaret edenlere, bu vesileyle cevap vermiş olalım. AKP milletvekili komik bir şekilde Türkiye’den taraf net duruş tarifi yapmış. Eğer, bu duruştan kastı PKK’lı teröristleri korumak için Mehmetçiğin şehit düşmesi pahasına, Valilere PKK’ya karışmayın talimatı vermekse, IŞİD’li teröristleri beslemek, tedavi etmekse, Gazze’ye yardım götürsünler diye şov yaparak gönderdikleri Mavi Marmara’da katledilen Müslümanları bir kaç milyon dolara İsrail’e satmaksa, Cumhuriyetin bütün kurumlarını ve milletin tüm malını, önünde diz çöktükleri, ne istedilerse verdikleri FETÖ’ye peşkeş çekmekse, halkımıza ’dolarlarınızı bozdurun’ çağrısı yaparken, kendi milyon dolarlarını yurt dışına kaçırmaksa, evet, CHP olarak biz de ve gerçek Atatürkçüler de böyle bir net duruş yok. Atatürk’ün CHP’sinde, İzmir’inde, Türkiye’sinde böylesine duruma göre değişen, kirli pazarlıklara göre satılan bir milli duruş yoktur, olamaz da. Bizler Ata’mızın, AKP tarafından ayaklar altına alınan, Yurtta Sulh, Cihanda Sulh sözünü kendimize ilke etmişken, savaş çığırtkanlığı yapanların sözcüleri, bize milli duruş dersi verecek son kişilerdir. Sayın vekil ’İzmir gereken cevabı verecek’ diye bir açıklama yapmış. Kendisinin haberi yok galiba ama İzmir yerel seçimde de genel seçimde de, referandumda da cevabını verdi."
 
GAZETE KUPÜRLERİYLE AÇIKLAMA

AK Parti İzmir Milletvekili Atilla Kaya ise, CHP İzmir İl Başkanı Asuman Ali Güven’in tepkisi üzerine yaptığı yazılı açıklamaya gazete kupürlerini ekleyerek, şöyle dedi:

"Kuruluşun ve kurtuluşun sembol kenti İzmir’de, Gündoğdu Meydanı’ndaki Cumhuriyetimizi temsil eden Cumhuriyet Ağacı Heykeli’nin dibinde, HDP destekçisi CHP İzmir İl Başkanı Asuman Ali Güven’in terör örgütünün siyasi uzantılarıyla kol kola girdiği bu kareleri unutmak mümkün mü? HDP destekçisi CHP İzmir İl Başkanı Güven’in yanındakilere bir bakın! Bunlar daha geçtiğimiz gün Şırnak’ta ölü ele geçirilen terör örgütü PKK üyesi Hülya Eroğlu’nun cenazesine katılmadılar mı? Biz herkesle farklılıklarımız üzerinden siyasi tartışmalara girebilir, savunduğumuz doğruları anlatma imkânını bulabiliriz. Ancak bölücülerle, bölücülere arka çıkan, payanda olanlarla siyaset zemininde tartışacak bir şeyimiz asla yoktur. Bu kareye giren birinin söylediklerine cevap vermeye değer bulmadığımı, takdiri vatanına ve bayrağına aşık İzmirli hemşehrilerimize bıraktığımı belirtmek isterim. Bu CHP’ye en güzel cevabı kurtuluşun ve istiklalin şehri İzmir’imiz verecektir."

ATİLLA KAYA NE DEMİŞTİ?
 
AK Parti İzmir Milletvekili Atilla Kaya, Twitter hesabından şu paylaşımda bulundu:
 
"Norveç’te NATO Harp Merkezi’nde düzenlenmekte olan tatbikatta, Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ve Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın hedefe konması kabul edilemez bir durumdur. NATO için bu alçaklığı hata olarak tanımlamak bile, NATO’nun zihin dünyasını açıkça sergilemektedir. Görülmüştür ki, hedef devletimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ve onların şahsında Türkiye Cumhuriyetidir. Ayrıca ana muhalefet partisi CHP’den tüm milletimizce, bu hususta yerli ve milli duruş beklerken ardı ardına ortaya konan tutarsız tavırlar, CHP’nin kurucu değerlerinin ve yörüngesinin ne kadar dışına çıktığını gösteren sayısız örnekler arasında yerini almıştır. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e, Cumhuriyetimize hakaret içeren bir konuda dahi, CHP’nin Türkiye’den taraf net bir duruş göstermemesi, bugün gelmiş olduğu çizgiyi net şekilde ortaya koymaktadır. Kah HDP’yle kolkola, kah PYD’yle yan yana. Hep söyledim, yine söylüyorum;bu CHP Atatürk’ün CHP’si değildir. Bu CHP’ye en güzel cevabı kurtuluşun ve istiklalin şehri İzmir’imiz verecektir."
Güncelleme Tarihi: 22 Kasım 2017, 14:05
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER