banner51

CHP'de Üyeler Sandık Başına Gitti

CHP İzmir’de dikkatler 18 ilçe adayının belli olacağı kritik MYK ve PM toplantısına çevrilirken, kentte 7 ilçede sandık heyecanı yaşandı. Karşıyaka, Çiğli, Bornova, Buca, Gaziemir, Narlıdere ve Balçova’da meclis üyelerinin yarısını belirlemek adına üyeler sandık başına gitti.Balçova, Narlıdere,Karşıyaka,Çiğli ve Gaziemir'de sonuçlar netleşti.

CHP'de Üyeler Sandık Başına Gitti
 
CHP İzmir’de eğilim yoklaması heyecanı başladı. Karşıyaka, Çiğli, Bornova, Buca, Gaziemir, Narlıdere ve Balçova’da meclis üyelerinin yarısını belirleme adına üyeler 08:00 itibariyle sandık başına gitti.Genel Merkez’in eğilim yoklaması kararı verdiği Konak’ta 204 aday adayından 201’nin örgüt kontenjanı için dilekçe vermişti. Bu yüzen Konak’ta sandık kurulmadı. 
 
7 ilçede oy hakkı bulunan yaklaşık 60 bin üye meclis sıralarında görmek istedikleri aday adaylarını işaretledi. Üyeler  eğilim yoklamasında belirlenecek üye sayısından çok ve bunların yarısından az işaret koymadı. Oy atma işlemi 17:00’de sona erdi ve sayıma geçildi.
 
BALÇOVA''DA ÇALKAYA ZAFERİ!
 
CHP İzmir’de ilk sonuç Balçova’dan geldi. Çanakkale Milletvekili Serdar Soydan'ın başkanlık yaptığı Balçova’da 1689 oy geçerli kabul edildi. Balçova'da 28 meclis üyesi aday adayı yarıştı 11 isim belli oldu.
 
En yüksek oy alan 11 isim şöyle oldu; Murat Cihan (1111), Elif Sönmez, Sibel Gerdan, Turgut Karahüseyin, Şahin Özdemir, Ayfer Turgut, Mehmet Yıldız, Yeşim Barş, Kemal Başkan, Gülten Bilgi, Yücel Damar
 
Hüseyin Çorlu ve Semra Aksakal'ın birlikte hazırladığı anahtar listeden hiçbir isim 11 kişi arasında yer alamadı.Balçova Belediye Başkanı Mehmet Ali Çalkaya ve ekibinin hazırladığı anahtar liste sandıktan firesiz çıkmış oldu. 
 
Mevcut meclis üyelerinden Mehmet Yıldız 11 isim arasına girmeyi başarırken, mevcut meclis üyelerinden Umut Karaduman ve Mehmet Dilaver ise sandıktan çıkamadı.
 
CHP Balçova İlçe Başkanı Aygül Eryılmaz, “ Kavgasız gürültüsüz bir seçim oldu. Başta Çanakkale Milletvekili Serdar Soydan ve il yöneticisi Bahattin Özdemir’e, üyelerimize çok teşekkür ediyorum. Partimiz için hayırlısı olsun” dedi.
 
GAZİEMİR'DE 14 İSİM TAMAM!
 
Muğla Milletvekili Nurettin Demir ve il yöneticisi Metin Atmaca'nın seçimi yönettiği Gaziemir’de oylamanın adresi Akın Düğün Salonu’ydu… Seçim 3 bin 350 partili için kurulan 15 sandıkta gerçekleştirildi. Üyeler maksimum 14 isim işaretledi. Sandıkların açılmasının ardından en fazla oy alan 14 isim ise şöyle oldu; Cem Koç, Aydın Tülü, Emin Aksoy, Elif Becek, Bengü Sayköse, Senay Çavdar, Fatma Tınaztepe, Fahri Ayan, Saime Uzun , Neriman Balcı Türkeri , Ramazan Özkan, Ebru Aykaya, İlhan Özgün, Nilgün Karadeniz
 
En çok oyu alan 14 ismin Belediye Başkanı Halil İbrahim Şenol ve eski ilçe başkanı belediye başkan aday adayı Yüksel Demirsoy’un anahtar listesinde yer alan isimlerden oluştuğu öğrenildi.Listede kadın ve gençlik kotası uygulamasına göre son isimlerde değişiklik yapılabilecek. 
 
Mevcut meclis üyelerinden  Serdar Soysal ve Refik Zenginobuz ise 14 isim arasına giremedi. 
 
Gaziemir’deki seçimlerde görev yapan il yöneticisi Metin Atmaca, “ Şölen havasında geçti. Vekilimiz çok iyi yönetti seçimi. Belediye başanımız, ilçe başkanımız herkes tarafsızdı. Üyelerimizin hepsine teşekkür ediyorum. Sayım esnasında herkesi içeri aldık. Şeffaf bir şekilde sonuçlarımızı açıkladık. Hiçbir itiraz gelmedi” dedi.
 
CHP Gaziemir İlçe Başkanı Umut Tekin, “Hiçbir kargaşa gürültü patırdı olmadan Gazimeir örgütüne yakışan bir seçim oldu. Gaziemir’de herkes mutlu” dedi.
 
NARLIDERE’DE DEĞİŞİM RÜZGARI!
 
Narlıdere’de 32 aday adayından 2’si sabah saatlerinde adaylıklarını geri çektiği için yarış 30 aday adayı arasında geçti. Belediye Başkanı Abdül Batur ve İlçe yönetimin desteklediği liste ile değişim isteyenlerin listesi yarıştı.Üyeler maksimum 11 ismi oy pusulasında işaretledi. En çok oyu alan ancak kadın ve gençlik kotası uygulanmayan 11 kişilik liste şöyle oldu;Hakan Kılıç, Esengül Kuleli, Melda Salman, Akın Adıgüzel, Kazım Ardıç, Halil İbrahim Kılıç, Sibel Sessiz, Aydın Özdemir, Deniz Yasemin, Serpil Akgün ve Ecem Çöl 
 
11 ismin değişim isteyen yapılara yakın isimler olduğu ifade edildi.
 
KARŞIYAKA’DA DÖRT ANAHTARLI SEÇİM TAMAM
 
Eğilim yoklamasının sonucunun merakla beklendiği ilçelerin başında Karşıyaka geldi. Gece geç saatlerde belli olan sonuçların ardından 17 kişilik liste Hamdullah Akgül, Deniz Aydoğan, Gökhan Yılmaz, Gamze Uğurlu , Seyit Bektaş, Sevnur Porto, Aysel Aksoy, İpek Cellek, Ahmet Diker, Cem Durukan, Murat Ilgın, Faruk Yıldırım, Halil Soyaltın, Nilgün Şahin, Murat Övünç, Yaşar Özcan ve Kemal Erçetin’den oluştu.
 
4 LİSTEDEN DE İSİM VAR
 
Karşıyaka’da partililere dört anahtar liste dağıtılmıştı. Cezaevinden yeni çıkan eski ilçe başkanı Adnan Alabay ve ekibi ile Karşıyaka Belediye Başkanı Cevat Durak’a yakın isimlerin listesi, CHP İzmir İl Başkanı Ali Engin desteklediği Cevdet Tümtürk’ün listesi,belediye başkan aday adayı Cihan Türsen’in listesi ve Alabay’la siyaseten yol ayrımı yaşayan Müjdat Ünsalan’ın listesi yarıştı.Sandıktan çıkan 17 kişilik listede dört anahtar listedende isimler yer aldı.Türsen’in anahtar listesinde yer alan 7 isim (Hamdullah Akgül, Deniz Aydoğan, Gökhan Yılmaz, Seyit Bektaş, İpek Cellek,Sevnur Porto ve Halil Soyaltın) sandıktan çıkmayı başardı.Gamze Uğurlu ise Müjdat Ünsalan’ın listesinde yer alıyordu.İl Başkanı Ali Engin destekli Tümtürk’ün listesinden sadece Cem Durukan ve Kemal Erçetin’in 17 kişilik listede yer aldı. Alabay ve ekibi ile Karşıyaka Belediye Başkanı Cevat Durak’a yakın isimlerin hazırladığı listede en fazla oyu Ahmet Diker aldı. Aynı listeden Murat Ilgın, Faruk Yıldırım ve Nilgün Şahin’de sandıktan çıkmayı başardı.Yaşar Özcan ve Murat Övünç hiçbir anahtar listede yer almadan sandıktan çıktı.
 
MEVCUTLARDAN BİR ÇOĞU ÇIKAMADI
 
Eğilim yoklamasına katılan mevcut meclis üyelerinden İsmail Horoz,Mustafa Özçakar,Hüseyin Akbaş,Birgül Çağrı,Sevin Brav,Hüseyin Günlü, Ramadan Gezginci gibi isimler sandıktan çıkmayı başaramadı.
 
ÇİĞLİ’DE KOÇER DAMGASI
 
Çiğli’de sonuçlar gecenin geç saatinde belli oldu.Sandıktan çıkan 14 kişi şöyle oldu; Güven Dursun,Halis Alkan, Dilek Fırat, İtilal Gündüz, Hüseyin Gündüz, Sebahat İssi, Mustafa Avdan, Cem Karadağ, Meltem Ergün, Hakan Ayaz, İbrahim İncesu, Barbaros Kiriş, Hasan Mert Özcan, Mehmet Aslan, 
 
Çiğli’de uzun yıllar ilçe başkanlığı yapan,Çiğli Belediye Başkan aday adayı Ali Rıza Koçer eğilim yoklamasına damga vurdu. Kadın ve gençlik kotasının uygulanmasının ardından Koçer’in anahtar listesinde yer alan 11 isim (Güven Dursun, Halis Alkan, Dilek Fırat, İtilal Gündüz, Sebahat İssi, Mustafa Avdan, Cem Karadağ, Hakan Ayaz, İbrahim İncesu, Barbaros Kiriş, Hasan Mert Özcan)14 kişilik listeye girmeyi başardı.Sandıktan çıkmayı başaran Hüseyin Gündüz,Mehmet Aslan ve  Meltem Ergün, Solak'a yakın isimlerin hazırladığı turuncu renkli anahtar listede yer alıyordu.
 
Mevcut Belediye Başkanı Metin Solak ve ekibinin anahtar listesinde yer alan mevcut meclis üyelerinden Mikail Polat, Hüseyin Güler ve aynı zamanda başkan yardımcısı olan Erkan Gül sandıktan çıkamadı.
 
BORNOVA
 
CHP’nin belediye meclis üyesi adaylarını fermuar sistemine göre belirlemek için eğilim yoklaması yaptığı ilçeler arasında yer alan Bornova’da 7’den 70’e çok sayıda parti üyesi sandık başına gitti. Uğur Mumcu Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen eğilim yoklaması 08.00’da başladı. Sabahın erken saatlerinden itibaren partililer sandık başına akın etti.
 
Minibüslerle geldi
 
Meclis üyesi seçilmek isteyen partililer mahallerden otobüs kaldırdı. 86 partilinin aday olduğu seçimde, onları destekleyen yakınları Uğur Mumcu Kültür Merkezi’ne adeta kamp kurdu. Adayların oy pusulasındaki yerini belirten kartvizitler oy kullanmaya gelenlere tek tek dağıtılarak destek istendi. 
 
38 sandık kuruldu!
 
Oy kullanacak 11 bin 200 parti üyesi için 38 sandık kuruldu. En az 9 en fazla 17 adayın isminin işaretlendiği oy pusuluları titizlikle hazırlandı.
 
CHP’liler alfabedik sıraya göre hazırlanan sandıklarda oy kullanıldı. Oy kabinleri ise karton kutulardan oluşturuldu. Yanında nüfus cüzdanı bulunmayan partililerin oy atmasına izin verilmedi.
 
Anahtar listeler havada uçuştu
 
Öte yandan seçim öncesi Bornova Belediye Başkan adayları Enver Dündar, Olgun Atilla ve eski İlçe Başkanı Ertürk Çapın anahtar listeler hazırladı. Bu listeler oy kullanmak isteyen partililere dağıtılarak, buna göre hareket etmeleri istendi. Bornova Belediye Başkanı Kamil Okyay Sındır’ın seçimlere direk müdahil olmazken, kendisine yakın olan partililerin anahtar listesi dağıttıkları gözlemlendi. Bazı adayların da anahtar liste dağıttıkları öğrenildi.
 
Rakip listeler analiz edildi
 
Oy kullanma sürecinde rakipler birbirlerinin hazırladığı anahtar listeleri analiz etti. Bazı meclis üyesi adaylarının birçok anahtar listeye girdiği görüldü. Partililer bu durumu, “Listeler birbirine girdi” diye yorumladı. Partili kadın ve gençler de anahtar liste hazırladıkları belirtildi. 
 
Gergin anlar
 
Oy kullanma esnasında zaman zaman gergin anlar yaşandı. Salonlarda görevli partililer oy kullananların salonu terk etmesini istedi. Bu uyarıya dikkat etmeyen partililer ile salon görevlileri arasında küçük çaplı itiş kakış yaşandı. Tartışma büyümeden sonlandırıldı.
 
KARŞIYAKA
 
Karşıyaka Arena’da oy lullanacak 10 bin parti üyesi için 35 sandık kuruldu. Sabahın erken saatlerinden itibaren partililer oylarını atmaya başladı. Salonun girişinde aday adayları ve yakınları partililere oy pusulalarındaki yerlerini belirten katvizitler dağıttı. Anahtar listelerde dikkat çekti.
 
4 Anahtar liste
 
Salon dışında partililere dört anahtar liste dağıtıldı. Cezaevinden yeni çıkan eski ilçe başkanı Adnan Alabay ve ekibi ile Karşıyaka Belediye Başkanı Cevat Durak’a yakın isimler 17 kişilik anahtar liste hazırladı.Listede mevcut meclis üyeleri Faruk Yıldırım, Sevin Brav, Birgül Çağrı, Ahmet Diker,Murat Ilgın,Hüseyin Günlü,Ramadan Gezginci ve Aysel Aksoy yer buldu. CHP İzmir İl Başkanı Ali Engin’e yakın isimlerde Engin’in belediye başkanı olarak görmek istediği Cevdet Tümtürk’le birlikte liste hazırladı. Sabah erken saatlerde dağıtılan mavi liste 25 kişilikti. Tümtürk ve ekibi daha sonra 17 kişilik yeni bir liste hazırlandı ve o dağıtıldı.Anahtar liste hazırlayan bir başka isimde belediye başkan aday adayı Cihan Türsen oldu. 17 kişilik beyaz listede Türsen’in fotoğrafıda yer aldı. Geçtiğimiz günlerde Alabay’la siyaseten yol ayrımı yaşayan Müjdat Ünsalan’da liste hazırladı.Ünsalan’ın anahtar listesi 14 kişilik oldu.
 
Alabay hasret giderdi
 
Karşıyaka’da görevli Manisa Milletvekili Hasan Ören ve il yöneticisi Kemal Kaygül partililerle ilgilendi. CHP Karşıyaka İlçe Başkanı Ali Karaege zaman zaman mikrofonu eline alarak salondakilere uyarıda bulundu.1 yılı aşkın süre cezaevinde kalan eski ilçe başkanı Alabay’da salonda partililerle hasret giderdi.
 
GAZİEMİR
 
CHP Gaziemir’de ise Akın Düğün Salonu’nda gerçekleştirilen seçimler için 15 sandık kuruldu. Partililer sabahın erken saatlerinden itibaren oy kullanmak için sandık başına gitti. 80 belediye meclis üyesi aday adayından 34’ünün katıldığı yarışta, 3 bin 350 partili oy kullanma hakkına sahipti.Belediye Başkan aday adayı Yüksel Demirsoy’la, mevcut Başkan, Halil İbrahim Şenol’un liste savaşı yaşandı. 
 
Listeler hazırlandı
 
Demirsoy ve Şenol’un ekipleri dün gecenin geç saatlerine kadar anahtar liste hazırladığı öğrenildi. Oy kullanacak partililere sıkı markaja alan ekipler, anahtar listeleri evlere servis yaparak, buna göre oy kullanılmasını istedi. 
 
ÇİĞLİ
 
Çiğli Paşakule Düğün Salonu’na, oy kullanma hakkına sahip partililer adeta akın etti. Partililer salona otobüslerle taşındı. Salonun ikinci katta olması nedeniyle giriş ve çıkışlarda izdiham yaşandı. Oy kullanma hakkına sahip 8 bin üye için 26 sandık kuruldu. Çiğli'de yarışa 79 meclis üyesi aday adayı katıldı.
 
Çiğli’de üyelere girişte 5 anahtar liste dağıtıldı. Mevcut Belediye Başkanı Metin Solak ve ekibi iki liste hazırladı. Listelere Niyazi Arslan, Şirin Akgül gibi il yöneticileri de destek verdi. Listelerden turuncu olanı 27 kişilik mavi olanı ise 14 kişilik oldu. Anahtar liste olarak görülen mavi listede mevcut meclis üyelerinden Mikail Polat, Hüseyin Güler  ve aynı zamanda başkan yardımcısı olan Erkan Gül yer aldı.
 
Koçer’den 13 kişilik anahtar liste
 
Çiğli'de uzun yıllar ilçe başkanlığı yapan belediye başkan aday adayı Ali Rıza Koçer’de 13 kişilik anahtar liste hazırladı. Eğilim yoklamasına katılan tek avukat olan Hakan Ayaz, Koçer’in sarı listesinde yer aldı.Koçer’in listesinde bir çok mühendisin olması dikkat çekti.
 
Özdemir Buğa’nın listesinde
 
Anahtar liste hazırlayan bir başka isimde beleidye başkan adaya dayı Aziz Buğa oldu. Buğa’nın 14 kişilik  anahtar listesinde mevcut meclis üyesi Önder Özdemir yer aldı.Bir başka belediye başkan aday adayı Barış Ballıka’ya da liste hazırlayan isimlerden oldu. Ballıkaya’anahtar listesi 9 kişiden oluştu.  
 
O muhtarda listelerde
 
Harmandalı’da çöp deponi alanına karşı gerçekleştirdiği eylemlerle dikkat çeken Cumhuriyet Mahallesi Muhtarı Dursun Ali Kazar, hem Solak’ın turuncu listesinde hem de Buğa’nın mavi listesinde kendisine yer buldu. 
 
BALÇOVA’DA 16 SANDIK KURULDU
 
CHP’deki eğilim yoklaması heyecanı yaşayan ilçelerden Balçova’da heyecanın adresi Teleferik tesisleri oldu. Kurulan 16sandıkta 4 bin 300 üyenin oy kullanma hakkı bulunurken 28 aday adayı listeye girebilmek için ter döktü. Kulislerde Balçova Belediye Başkanı Mehmet Ali Çalkaya ve ekibinin hazırladığı anahtar listeye karşı Hüseyin çorlu ve Semra Aksakal ın birlikte hazırladığı anahtar listenin yarıştığı öne sürüldü. CHP İzmir İl Gençlik Kolu Başkanı İbrahim Soydan da Balçova’da sandık başına giderek oyunu kullandı. 
 
NARLIDERE’DE 2 ADAY ÇEKİLDİ
 
Atatürk Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen eğilim yoklaması için 14 sandık kuruldu. 3 bin 900 üyenin oy kullanmasının beklendiği Narlıdere’de 32 aday adayından 2’si sabah saatlerinde adaylıklarını geri çektiği için yarış 30 aday adayı arasında geçti. Narlıdere Belediye Başkanı Abdül Batur ve ilçe yönetiminin birlikte hazırladığı anahtar listeye karşı mahallelerde aday adaylarının hazırladığı anahtar listelerin yarıştığı öğrenildi. 
 
BUCA’DA ANAHTAR LİSTE ZENGİNLİĞİ
 
Eğilim yoklamasında en büyük rekabetin yaşandığı yer olarak ön plana çıkan Buca’da oylamaya yoğun ilgi olduğu gözlendi. 20’den fazla anahtar listenin yarıştığı seçim Yıldız Kültür Merkezi’nde gerçekleşti. 106 aday adayının yarıştığı ve 38 sandığın kurulduğu seçimde yaklaşık 12 bin 900 üyenin oy kullanma hakkı bulunuyordu. Buca'da oy kullanan isimler arasında İl Sekreteri Sevda Kılıç'ta vardı.
 
KİMLER GÖREV YAPTI?
 
Parti eğilim yoklamasına başkanlık etmsi için İzmir’e milletvekili ile parti meclisi üyesi yedi isim gönderdi.İl Başkanlığı’da bu isimlere yardımcı olması adına 7 il yöneticisini görevlendirdi. Balçova’da Çanakkale Milletvekili Serdar Soydan ve il yöneticisi Bahattin Özdemir,Bornova’da Aydın Milletvekili Osman Aydın ve il yöneticisi Şirin Akgül, Karşıyaka’da Manisa Milletvekili Hasan Ören ve Kemal Kaygül,Çiğli’de Çanakkale Milletvekili Ali Sarıbaş ve il başkan yardımcısı Levent Çılı, Ulusal,Buca’da Muğla Milletvekili Ömer Süha Aldan ve il başkan yardımcısı Abdullah Aydemir,Gaziemir’de Muğla Milletvekili Nurettin Demir ve il yöneticisi Metin Atmaca,Narlıdere’de PM üyesi Gül Çiftçi ve il yöneticisi Bedri Eren görev yaptı.
Güncelleme Tarihi: 09 Şubat 2014, 10:53
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER