CHPde Sandık Mesaisi Sürüyor

CHP İzmir’de delege yarışı bu hafta da devam etti. Yeni delegeleri seçmek için sandık başına giden partililer, birçok adreste çift liste ile karşılaştı. Tek delege çıkaran Karabağlar Ali Fuat Erden Mahallesi’nde ise çift listenin yarışması dikkat çekti.

CHPde Sandık Mesaisi Sürüyor
CHP İzmir’de delege seçimleri sürüyor. Karabağlar’da Ali Fuat Erden Mahallesi’nde tek delege çıkmasına rağmen, çift listeli bir yarış vardı. Onur Duyan ve Hasan Caz’ın listelerinin yarıştığı seçimde, kazanan isim Hasan Caz oldu. Karabağlar’da ayrıca Vatan, Tahsin Yazıcı, Peker, Kibar, Günaltay mahallelerinde delege seçimleri tamamlandı. Karabağlar İlçe Başkanı Ali İhsan Yıldız, en fazla delegenin Vatan Mahallesi’nden çıkacağını açıkladı. 20 delege çıkaran Vatan’da mavi ve kırmızı listeler yarıştı. Karabağlar’da şuana kadar yapılan seçimlerde Bahar ve Üçkuyular Mahallesi’nde sandıklara itirazların yapıldığını aktaran Başkan Yıldız, bu itirazların gerekçeleriyle ilgili şöyle konuştu:
 
“Bahar Mahallesi’nde tutanağın seçim alanında tutulmadığı gerekçesiyle itiraz oldu. Üçkuyular Mahallesi’nde de kazanan listede gençlik kotasına uyulmadığı iddiasında bulunuldu. Ancak biz kotalara uyuyoruz. Orada sadece kura çekerken, kadınlara pozitif ayrımcılık yaparak kadınları kura dışında bıraktık."
 
AKSOY’DA ÇOĞUNLUK SAĞLANAMADI
 
Karşıyaka’da da kıyasıya bir yarış vardı. İlçede, İnönü, Aksoy, Cumhuriyet, Donanmacı, Fikri Altay, Sancaklı ve Yamanlar mahallelerinde sandığa gidildi. Aksoy, Cumhuriyet ve Donanmacı mahallelerinde çift liste heyecanı vardı. Aksoy Mahallesi’nde İlçe Kadın Kolları Başkanı Birgül Çağrı, Levent Özata, Emel Kundak, Neriman Taşova, Deniz Önder Sapma gibi isimlerin yer aldığı liste ile Ali Özbaynak, Burhan Uçak, Cem Avşar gibi muhaliflerden oluşan listenin rekabeti var. Aksoy’da sandık için yeterli çoğunluk sağlanamadı. Seçim, pazartesi gününe ertelendi. Bornova’da ise Ergene, Kazımdirik, Merkez ile Zafer mahallelerinde seçim heyecanı yaşandı. Bornova Belediye Başkanı Olgun Atila ve İlçe Başkanı Nevzat Kavalar’ın mahallesi olan Kazımdirik’te kırmız ve mavi listeler yarıştı. Başkan Atila iki listede de yer alırken, İlçe Başkanı Kavalar sadece mavi listeye yazıldı. Bornova Belediye Meclis Üyesi Necati Yıldız, her iki listeden de ismini sildirdi. Urla’da İl Eski Başkanı Kemal Karataş, Karabağlar’da da Belediye Eski Başkanı Sıtkı Kürüm’ün tek listeli seçimlerde delege yazılmamaları parti içinde ‘ahde vefa’ tartışmalarını gündeme getirirken, bugünkü seçimlerde de benzer bir tablo yaşandı. CHP’de 6 yıla yakın gençlik kolları genel başkanlığı yapan İrfan İnanç Yıldız, iki yıl önce taşındığı mahallede kongre delegesi olarak yazılmadı. Bayraklı’da eski İzmir Milletvekili Selçuk Ayhan delege oldu.  Bayraklı’da ise muhaliflerin de güçlü olduğu Osmangazi ve Mansuroğlu mahalleleri ile Doğançay, Muhittin Erener ve Refik Şevket İnce mahallelerinde seçime gidildi. Osmangazi ve Mansuroğlu mahallelerindeki çift listeli bir seçim yaşandı. Çift liste heyecanının yoğun olarak yaşandığı ilçelerden biri olan Buca’da da hareketli dakikalar yaşandı. Yiğitler, Kozağaç, Mustafa Kemal ve Yeşilbağlar’da üyeler, delegeleri belirledi.
Güncelleme Tarihi: 24 Eylül 2017, 17:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER