banner51

CHP'de Kurultay Süreci Devam Ediyor

CHP İzmir’de delege seçimlerini tamamladı, 6 Aralık’ta ilçe kongreleri başlayacak.

CHP'de Kurultay Süreci Devam Ediyor
CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel ile Narlıdere Belediye Başkanı Abdül Batur delege seçilemedi. Sertel ve Batur, doğal delege oldukları için listeye bilerek yazılmak istemediklerini söyledi. Göreve yeniden talip olan CHP İzmir İl Başkanı Bedri Serter, il yönetimi olarak 30 ilçenin tüm mahallelerine hakim olduklarını söyledi.
 
Genel seçimde beklediğini bulamayan CHP’de parti içi yarış sürüyor. İzmir’de delege seçimleri tamamlandı. Belediye başkanları delege seçimlerinde etkili oldu. Belediye başkanları, kutuplaşmanın daha keskin olacağı ilçe kongreleri için aday arayışına girerken, il başkanı olmak isteyenler de netleşmeye başladı. CHP üyelerinin sandığa giderek delege seçtikleri seçimde şu tablo ortaya çıktı:
 
Konak’ta İlçe Başkanı Şakir Başak’ın listeleri kazandı. Aynı göreve yeniden aday olan Başak’ın seçilebilmek için Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş’ın da desteğini alması gerekiyor. Pekdaş ile Başak’ın arasındaki gerginlik, tartışmalı geçen meclis grubunda İlçe Başkanı’nın Pekdaş’a ’faşist’ diyen Meclis Üyesi Cem Aksan’ın yanında yer almasıyla bir kez daha görüldü. Eski İlçe Başkanı Sinan Karamustafaoğlu yeniden aday. Karşıyaka’daki delege seçimlerinde üçü de inşaat mühendisi olan Cevdet Tümtürk, Ali Engin ve Cevat Durak etkili oldu. Engin, ilçe başkanlığı için Süha Barlak’ı isterken, Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar, İlçe Başkan Yardımcısı Uğur Yıldırım’a destek veriyor. İlçe Başkanı Mustafa Özuslu’nun yanı sıra Meclis Üyesi Hamdullah Akgül her gruba eşit mesafede durarak destek bulmaya çalışıyor. Seçimde çoğu mahallede Akpınar’ın destek verdiği listeler, üyenin de tercihi oldu. Bayraklı’da Belediye Başkanı Hasan Karabağ ile İlçe Başkanı Cemalettin Alper’in ortak hazırladığı delege listeleri 23 mahallenin tamamında kazandı. Muhalifler, Kerim Özer, Murat Haluk Öncel gibi isimler etkili olamadı.
 
Karabağlar’da İlçe Başkanı Orhan Polat yine aday. Meclis Üyesi İrfan Can, Erkan Büyükkaya Polat’a rakip çıkacak.
 
BUCA, BORNOVA VE ÇİĞLİ’DE BELEDİYE BAŞKANLARI ADAY ARIYOR
 
Buca’da İlçe Başkanı Bektaş Gül’ün kalp krizi geçirmesi dengeleri değiştirdi. Belediye Başkanı Levent Piriştina, Gül’e destek verirken, yeni isim arayışına girdi. Bu isimler arasında Belediye Başkan Yardımcısı Murat Işık öne çıkıyor. Buca’da Mehmet Süne- Hüseyin Yüzer güçbirliği ile hazırlanan listeler etkili oldu. Suat Nezir, İsmail Yüzer, Çağdaş Kaya, Necati İmam, Güngör Kaya ve Ercan Geçgel ilçe başkanlığına hazırlanıyor. Bornova’da İzmir Milletvekili Kamil Okyay Sındır, Ertürk Çapın ve Ender Dündar ilçe başkanlığı için Kudret Yiğit’e destek veriyor. Belediye Başkanı Olgun Atila, aday arayışını sürdürüyor. Adnan Hocaoğlu ve Nevzat Kavalar’ın ilçe başkanlığı için kulisler de adı geçiyor.
 
İzmir milletvekilleri Atila Sertel ve Mustafa Balbay’ın adayının Ali Yaşar Çalışkan olduğu öğrenildi. Sertel, Kazım Dirik Mahallesi’nde kazanan listede yer almadığı için delege seçilemedi. Sertel, "Ben doğal delegeyim. Beni yazmayın dedim. Üyeler etkilenmesin diye seçim bölgesine bile girmedim" dedi.
 
Çiğli’de Belediye Başkanı Hasan Arslan, il başkan yardımcıları Niyazi Arslan ve Şirin Akgül, Ali Karabay ortak hareket etti. İlçe Başkanı Utku Gümrükçü ile Ali Rıza Koçer güçbirliği yaptı. Seçilen delegelerin dağılımı yarı yarıya gerçekleşti. Gümrükçü, ilçe başkanlığına yeniden adayken belediye kanadı aday arayışını sürdürüyor. Niyazi Arslan’ın il başkan yardımcılığından ayrılıp ilçe başkanlığına aday olacağını ileri sürüldü. Narlıdere Belediye Başkanı Abdül Batur, delege yazılmamanın kendi tercihi olduğunu belirtti.
 
"30 İLÇENİN TÜM MAHALLELERİNE İL YÖNETİMİ OLARAK HAKİMİZ"
 
CHP İzmir’de, 6 Aralık Pazar günü ilçe kongrelerine başlayacak. İlçe kongre takvimi pazartesi günü il yönetim kurulu tarafından onaylanıp açıklanacak. 30 ilçede kongrelerin tamamlanmasıyla yapılacak İl Kongresi’nde İl Başkanı Bedri Serter’e Ali Engin, Ülkümen Rodoplu, Ali Kemal Elitaş, Sevda Kılıç, Ednan Arslan’ın rakip olmaya hazırlandıkları ileri sürüldü. Delege seçimlerini değerlendiren Bedri Serter, seçimlerin en az iki listeli gerçekleştiğini, delegesi çok olan mahallelerin sona bırakıldığını belirterek, il yönetimi olarak seçimlere hakim olduklarını anlattı. Serter, şöyle konuştu:
 
"Delege seçimlerimizin yarısını 1 Kasım genel seçimleri öncesi yapmıştık. Diğer yarısını da tamamladık. 30 ilçenin tüm mahallelerine il yönetimi olarak hakimiz. İlçe örgütlerimizin yanındayız. Her sandık başında bir yöneticimiz vardı. İlçe yönetimlerinin elini de rahatlattık. İlçe yönetimlerinin yanında olduğumuzu göstermiş olduk. Bazı noktalarda ilginç sonuçlar çıktı. Karşıyaka Mustafa Kemalpaşa Mahallesi’nde iki liste yarıştı ve yarış 89-89 bitti. Seçimi yeniledik. Her mahallede en az iki liste yarışmasına rağmen genelde sorun çıkmadı. Geçmiş dönemlerde partide görev alan arkadaşlarımızın delege yazılması konusunda ilçe örgütlerini serbest bıraktık. Atila Sertel’in ve Abdül Batur’un delege olamamasına üzüldüm. Böyle olmaması gerekirdi, ancak kendileri doğal delegedir."
Güncelleme Tarihi: 15 Kasım 2015, 13:13
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER