banner9

CHP'de Adaylar Aynı, Motivasyon Düşük

İzmir'den 7 Haziran'da meclise her iki bölgeden 6'şar milletvekili gönderen CHP, listesinde önemli bir değişikilik yapmadı. 2. bölge 6. sıra adaylığı YSK tarafından düşürülen Atila Sertel, aynı sıradan aday gösterildi. O sıradan milletvekili seçilen Kamil Okyay Sındır ise 7. sıraya geriledi. CHP, 1. bölgede başvuru yapmayan iki aday yerine gençleri koydu.

CHP'de Adaylar Aynı, Motivasyon Düşük
MHP ve AK Parti'nin İzmir listelerindeki radikal değişime rağmen CHP 7 Haziran adaylarını korudu. Önseçimden 3. çıkıp 2. bölge 6. sıradan aday gösterilen ancak adaylığı istifa etmesi gereken dönemde Basın İlan Kurumu'nun toplantısına katıldığı gerekçesiyle düşürülen İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Atila Sertel, aynı sıradan aday oldu. 7 Haziran'da Sertel'in yerine aday olup milletvekili seçilen Kamil Okyay Sındır ise 7. sıraya geriledi. Sertel, CHP'nin halkın seçimlerini koruyarak ikinci kez demokrasi dersi verdiğini, bu durumun partiye güç kattığını belirterek, 1 Kasım'da 9- 9 hedeflediklerini söyledi. Sındır ise "Hayırlı olsun, sonucu hep birlikte göreceğiz" yorumunda bulundu. CHP eski İzmir Milletvekili Mehmet Ali Susam'ın listelerin onaylandığı Parti Meclisi toplantısında Sındır'ın 6., Sertel'in 7. sıradan aday olmasını savunduğu öğrenildi. 
 
GENÇLİK KOTASI DEVREDE
 
CHP İzmir'de 10. sıradan sonrası için gençlik kotası uyguladı. 7 Haziran'da önseçim sonucuna göre 11. sıradan aday gösterilen Sabri Ergül yeniden başvurmayınca yerine yerel seçimde Güzelbahçe belediye başkan aday adayı olan ve ilçede müteahhitlik yapan Cem Yıldırım 11. sıradan aday gösterildi. Önseçim sonucuna göre 12. sırada olması gereken Sevda Erdan Kılıç'ın yerine Gençlik Kolları Genel Başkanlığı'na aday olan ancak kongreyi kazanamayan örgütlerden sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Tekin Bingöl'e yakınlığı ile bilinen, İzmir'de yaşamayan Emir Cömert aday oldu. Kılıç, 13. sıraya geriledi. 
 
MOTİVASYON DÜŞÜK
 
Aday listesi parti kulislerini hareketlendirdi. CHP'de kontenjan adayların örgütle uyuşmazlık yaşaması, 2. bölgede 'ulusalcı' adayların fazla olması nedeniyle oyların HDP'ye kayması CHP'yi 12 milletvekilinde bırakmıştı. CHP'nin İzmir listelerinde 1 Kasım için revizyona gitmemesinin AK Parti ve MHP'deki değişim nedeniyle seçimde sıkıntı yaratabileceği tartışılırken CHP İzmir İl Başkanı Bedri Serter'in her iki bölgede 7'şer milletvekili hedefi koymasının da örgütte motivasyonu düşürdüğü ileri sürüldü. 
 
Güncelleme Tarihi: 18 Eylül 2015, 12:54
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER