banner9

CHP Mülteciler Komisyonu Basmane'de

Bodrum’da cansız bedeni kıyıya vuran Aylan Bebek’in fotoğrafı zihinlerden silinmezken CHP’li milletvekilleri Suriyeli mülteci sorunu için komisyon kurdu. İzmir’in Basmane Semti’nde Suriyeliler’in yaşadığı çadırları gezen, kaldırımda yatanlarla, sokakta mendil satan çocuklarla konuşan milletvekilleri, sorunun Avrupa ülkeleriyle birlikte ortak çözülmesi gerektiğini söyledi. 

CHP Mülteciler Komisyonu Basmane'de
 
CHP’nin Suriyeli göçmenlerin sorunlarını yerinde incelemek için kurduğu Mülteciler Komisyonu, İzmir’i Basmane Semti’nde kaldırımda yatan, çadırda kalan mendil satan çocuk göçmenlerle görüştü. Can yeleği satışlarının arttığı semtte can yeleği giyen milletvekilleri üretim merdiven altında yapıldığı için çoğu göçmenin tekne batınca üzerinde yelekle öldüğüne dikkat çekti. CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, Suriyeli çocukların ellerini öperken, CHP Muğla Milletvekili Nurettin Demir, engelli bir göçmenin sorunlarını dinledi. CHP İzmir Milletvekili ve TBMM Başkanlık Divanı Katip Üyesi Özcan Purçu, çadırda yaşayan aile ile görüştü. Aile kendilerine para verildiği taktirde Almanya’ya gitmek istediklerini söyledi. Milletvekilleri, yarın Bodrum’da sabaha karşı can yeleği giyip denize açılarak, mültecilerin koşullarını ve psikolojilerini anlamaya çalışacak.
 
“3 MİLYAR DOLAR RÜŞVETLE SINIR BEKÇİSİ OLDUK"
 
CHP’nin yerel yönetimlerden sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, İzmir’de yaklaşık 100 bin Suriyeli mülteci olduğunu bu rakamın Türkiye genelinde 2.5 milyona ulaştığını belirterek, Suriyeli mülteci sorununun Avrupa ve Türkiye’nin 2’nci Dünya Savaşı’ndan sonra yaşadığı en önemli sorun olduğuna dikkat çekti. Ağbaba, AB’nin mülteciler için verdiği 3 milyar dolar ile Türkiye’nin Avrupa’nın sınır bekçisi jandarması durumuna getirildiğini öne sürerek, mülteci sorununun yük paylaşımı ile çözülmesi gerektiğini söyledi. Ağbaba, şöyle konuştu:
 
“Ortadoğu ülkesi olma yolunda hızla ilerliyoruz. Göçmen meselesi AKP’ye bırakılmayacak kadar ciddidir. Aylardır sahile vuran bebek cesetlerini izliyoruz. Bu mesele AB’yi de ilgilendirmektedir. Başbakan’ın katıldığı zirvede çeşitli kararlar alındı. Bu kararlar, sadece Türkiye’nin meselesi olma konusunda Türkiye’yi bir noktaya getirdi. AKP’nin bir göz boyaması ile karşı karşıyayız. AB ile Türkiye ilişkilerinde ana eksen Kopenhang kriterleriydi, şimdi mülteci krizi bağlamında AB’nin Türkiye’den beklentileri yer alıyor. AB- Türkiye ilişkileri demokratikleşme ile ilerleyebilir. Mültecileri Türkiye’yi bırakmak için 3 milyar dolar rüşvet verildi. CHP olarak aylardır söylüyoruz bu sorun yük paylaşımı ile çözülebilir. AB ile nasıl ortak hedeflerimiz var ise mülteci sorununa da AB ortak çözüm bulmalıyız. Bunu Türkiye’nin sırtına yüklemek kimsenin hakkı değildir. Ne AB’nin ne hükümetin hakkı değildir. Bu politikalar Türkiye’yi AB’ye sokamaz. Mülteci kampı haline getirir. Türkiye şu anda mülteci kampı durumundadır, tampon bölge durumundadır. Yük paylaşımını temel alan politikalar izlenmelidir. Türkiye’yi AB sınırlarına bekçi yapmak kimsenin hakkı ve haddi değildir. Kişi başı bin euro karşılında Türkiye AB’nin jandarması, bekçisi durumuna getirilmiştir. Türkiye’nin en önemli sorunlarından biri mülteci sorunudur. Eğitimi yaşamı insan hakkıdır. CHP mülteci komisyonu kurduk. CHP bu meseleyi daha derin inceleyecek. Türkiye’deki politikalara yön vermek bakımından önemli şeyler yapacağız. Komisyon olarak Bodrum’da denize açılacağız. Onların kendi canlarını çocuklarını nasıl riske attığını anlamaya çalışacağız."
 
 
“100 BİN MÜLTECİNİN SADECE YÜZDE 10’U KAYIT ALTINDA"
 
TBMM Başkanlık Divanı Katip Üyesi, CHP İzmir Milletvekili Özcan Purçu, yaptıkları incelemede kaldırımda yatan hamile kadınlar, çadırda yaşayan çocuklar gördüklerini vurgulayarak, “Aylardır mülteciler burada ama devlet eli ve hizmeti ulaşmamış. Sokakta kaldırımda hamile kadınlar var. Buraya devlet görevlisi gelip de ’sizin için şunu bunu yapacağız’ demedi. Onların yaşayabileceği bir yer yok. Göç İdaresi bir sayfa rapor veremiyor. Sadece tedbirler emniyet aşamasında kalabiliyor. İster kaldırımda yat ister hasta yat ister hamile ol. Yapıcı bir şey gerçekleşmedi. İzmir’e kaç mülteci gelmiş gitmiş kaçı suçlu kaçı kimlik çıkarmış belli bir bilgi yok. Valilik açıklamasına göre 100 bini geçmiş mülteci var. Bu kardeşlerimizin sadece yüzde 10’una yakını kimlik sahibi ve kayıt altında. Kayıtsız ve bilgi dışında yaşayan çok. Basmane’de bir geçiş bölgesi oldu. İki yılda insan tacirliğinde 500’e yakın tutuklama olmuş. Sonuç olarak plansız koordinesiz bir çalışma var. İzmir’de Ayakkabıcılar Sitesi’nde 300 Türk vatandaşı işten çıkarıldı. Suriyeli vatandaşları çalıştırılmak için Türkleri çıkardılar. Kendi vatandaşlarımız mağdur edilmeden bu çözülmeli" dedi.
 
“24 BİN ÇOCUKTAN SADECE 4 BİNİ OKULA GİDİYOR"
 
CHP Muğla Milletvekili Nurettin Demir, AFAD’ın iki yılda sadece 16 bin liralık sağlık harcaması yaptığına dikkat çekerek, gebelerin ve çocukların sağlık sorunlarının izlenmediğini ciddi koordinasyon organizasyon eksiği olduğunu söyledi. Göçmen sorunları ve entegrasyon bakanlığının kurulması gerektiğini bir kez daha vurgulayan Demir, İzmir’de 0-18 yaşında 24 bin çocuk ve genç olduğunu sadece 3- 4 bininin eğitim imkanlarından yararlandığını anlattı. Demir, “20 bin çocuk sokakta işçi olarak çalıştırılıyor. Emekleri sömürülüyor. Günde 1- 2 liraya çalışan 7 yaşında bir çocuğumuzla görüştüm. Okula gitmiyor. Türkiye’nin mülteci sorunu çok ciddi. Savaşı kışkırtanlar bu insanlara kucak açtılar ama sonuç ortada. İktidarın AB tarafından kandırıldığını görüyoruz" dedi.
Güncelleme Tarihi: 02 Aralık 2015, 16:17
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER