CHP İzmir'e 100 Gün Önerisi

Hamdi Türkmen yazdı: Böyle bir sürece gerçekten ihtiyaç var. Bu bir yaklaşım yeni il başkanı Yücel’e ve yönetimine zaman kazandırmanın yanı sıra, bundan sonra izlenecek yol haritasının hazırlanmasına da fırsat yaratacaktır.

CHP İzmir'e 100 Gün Önerisi

HAMDİ TÜRKMEN YAZDI...

“Oldu da bitti; maşallah…” demek, bu olayda abesle iştigal olur.

CHP İzmir İl Kongresi bir “sünnet töreni” değil, partiyi İzmir’de 2019’da üç farklı alanda; yerel-genel-başkanlık seçimlerine hazırlayacak süreçteki yolun ilk adımı, başlangıcıdır.

Bunun için duygusallığa yer yoktur.

Çalışmak, çalışmak; çok çalışmak gerekir.

Aday olmayan eski il başkanı Asuman Ali Güven, kazanan CHP’nin yeni il başkanı Deniz Yücel’e görevini devrettiği törende, bu duygusallığını hissettiğim için yazıyorum; törende Deniz Yücel’le yarışa giren Utku Gümrükçü ile Bayraklı ve Konak İlçe Başkanlarıyla, Bayraklı Belediye Başkanı yoktu.

Aslında olmalıydılar.

Madem ki, sen-ben yok CHP var deniyor, bu törende hem örgüte hem de İzmir’e mesaj verme adına orada olmalıydılar.

Demek ki değişen bir şey olmamış, CHP örgütü hala karpuz gibi yarılmış olmaktan kurtulamamış.

*** 

Görevi devreden eski il başkanı Ali Asuman Güven; “en çok birlik ve beraberliğin güçlenmesi için çaba harcadık” sözleriyle CHP’deki “bölünmeye” dikkat çekmek istedi.

Ardından yeni İl Başkanı Deniz Yücel’e mesaj verdi:

“İzmir’in tüm dinamikleriyle iletişim içinde kaldık. Ortak akılla yönetmek, fikri olan herkesi dinlemek için büyük çaba sarf ettik. Hiç bir zaman ‘her şeyi ben bilirim’ anlayışında olmadık. Şimdi sıra sizlerde; devraldığınızın üzerine koymak, referandumda kırdığımız oy rekorunu daha da ileri götürmek için 2019’da CHP iktidarına en büyük gücü İzmir’den vermek için çalışmak artık birinci vazifenizdir…”

***

Devir-teslimden sonra Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen töreni de zayıf bulduğumu söylemeden geçemeyeceğim.

Daha kalabalık olmalıydı.

Unutmayın ki, CHP ülke genelinde ana muhalefet partisi ama İzmir’de 98’den beri kesintisiz olarak iktidarda.

Önümüzde peş peşe üç kader seçiminde örgüt, meydanları doldurup taşırabilmeli.

CHP İl Başkanı Deniz Yücel’e düşen görev; kongre öncesi geçmişi hem kendi hem de örgütün hafızalarından silmektir.

Bunu başarabilirse; birlik-beraberlik kendiliğinden gelecektir.

***

Partililerin önerisinde bir 100 günlük plan süreci yapılmasından söz ediliyor.

Doğru bir yaklaşım. Böyle bir süreç yeni il başkanı ve yönetimine zaman kazandırır. Hiç olmazsa nelerin yapılacağı kesinleştirilerek izlenecek bir yol haritası ortaya çıkarılır.

CHP İzmir il kongresi öncesi örgütte yaşanan kamplaşmanın gizli-saklısı kalmadı.

Aziz Kocaoğlu tarafından Deniz Yücel adının, ilçe başkanları, milletvekilleri, belediye başkanları, il yönetimi, Parti Meclisi ve Disiplin Kurulu üyeleriyle topluca ve sonrasında da tek tek yapılan görüşmelerden sonra  nasıl ortaya çıkarıldığını detaylarıyla bilmeyen kalmadı gibi.

Bugün yapılması gereken şey; CHP’de ilk kez ilçe kongrelerine müdahale etmeyerek seçimlerin “özgürce” yapılması ortamını hazırlayan ve uygulayan eski İl Başkanı Asuman Ali Güven ile, Deniz Yücel ile birlikte başkanlığa aday olan Utku Gümrükçü’nün partinin çeşitli kademelerinde görevlendirilerek dışlanmak yerine kazanılması, sinerjilerinden yararlanılmasıdır.

Güncelleme Tarihi: 13 Ocak 2018, 17:10
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER