banner51

CHP İzmir'den Tepki Açıklaması

AK Parti'nin olağanüstü kongre kararı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun aday olmaması üzerine il yönetimi ile birlikte açıklama yapan CHP İzmir Örgütten Sorumlu İl Başkan Yardımcısı Asuman Ali Güven, Başbakan Davutoğlu'na hakkını helal etmediğini söyledi.

CHP İzmir İl Yönetimi, AK Parti'nin olağanüstü kongre kararı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun aday olmaması üzerine il binasında basın toplantısı düzenledi. Davutoğlu'nun genel başkanlık görevinden ayrılmasını "4 Mayıs Saray darbesi" olarak yorumlayan Güven, "Dün kaçak sarayda gerçekleşen görüşmeyle darbe fiilen gerçekleşti. 4 Mayıs Saray darbesi, 28 Şubat post modern darbesini de aşan bir niteliğe sahiptir. 28 Şubat'ta rahmetli Erbakan başbakanlıktan uzaklaştırılmıştı. 4 Mayıs Saray darbesiyle de avutoğlu Başbakanlığı bırakmak zorunda kalmıştır. Bu darbenin, yani 4 Mayıs saray darbesinin 28 Şubat'tan farkı 'yol arkadaşım' dediği, 'dava arkadaşım' dediği bir kişi tarafından bu darbenin gerçekleştirilmiş olmasıdır" dedi.
 
"BAŞARILI SONUÇ ALDI"
 
Davutoğlu'nun Başbakan olarak iki kez seçimlere girdiğini, 7 Haziran'da yüzde 40.87, 1 Kasım'da da yüzde 49.5 oranında oy aldığını hatırlatan Güven, şunları söyledi: 
 
"Başarılı bir sonuçtur. Yani parlamenter demokratik sistemin kuralları içinde, Başbakanlık koltuğuna Davutoğlu oturmuştur. Bu bağlamda meşruluğu hiç tartışılmamıştır. Çünkü milli iradeye saygı demokrasinin temel kuralıdır." 
 
Güven, Davutoğlu'nun kendisine ve partisine oy veren 23 milyon 681 bin 926 kişinin iradesiyle değil, bir kişinin iradesiyle koltuğundan ayrılmak zorunda kaldığını öne sürdü.
 
"AMAÇLARINA ULAŞAMAYACAKLAR"
 
Yaşanılan durumun bir partinin iç meselesi olarak görülmemesi gerektiğini ifade eden Güven, şöyle konuştu: 
 
"Bu darbe 64. Hükümete karşı yapılmış bir darbedir. Bütün cumhuriyetçilerin, demokratların, aydınların, yani demokrasiden yana olan bütün vatanseverlerin darbeye direnmesi gereğinin de ötesinde bir zorunluluktur. Bir dikta yönetiminin yasal zeminini hazırlamak için ülkenin meşru Başbakanına karşı 4 Mayıs saray darbesini yapanlar şunu asla unutmasınlar; Cumhuriyet Halk Partisi olduğu sürece asla amaçlarına ulaşamayacaklardır. Yaklaşık 150 yıllık bir parlamenter geçmişimizi bir diktatörün beklentilerine teslim etmeyeceğiz."
 
Güven, gazetecilerin "Kılıçdaroğlu Başbakan'a hakkını helal etti, siz ediyor musunuz" sorusuna "Ben etmem. Ahmet Davutoğlu'nun görev yaptığı dönem, şehitlerin en çok olduğu ve sivillerin en çok hayatını kaybettiği dönem" yanıtını verdi.
Güncelleme Tarihi: 06 Mayıs 2016, 14:25
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER