CHP İzmir'de Şok İstifa!

Yerel seçim sürecinde adayların belirlenmesinin ardından CHP'de şok bir istifa geldi.

İzmir'de Konak Belediye Başkanı Hakan Tartan, aday gösterilmeyince CHP'den istifa etti. Tartan'ın, yarın  DSP'ye katılacağı ve İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayı olacağı öğrenildi. Tartan, istifa ettiğini belirterek, "Odun koysak alırız anlayışının Türkiye'de hele İzmir'de karşılığı olmadığını düşünüyorum" dedi.
 
Hakan Tartan, İzmir'de 2002 yılının Temmuz ayında İzmir milletvekiliyken DSP'den YTP'ye geçmişti. Daha sonra Aktif gazeteciliğe dönen Tartan, 2009 yerel seçimlerinde CHP'den gelen teklifi kabul ederek, Konak Belediye Başkanı seçildi. Tartan, yerel seçim öncesi İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı'na talip oldu ancak aday gösterilmedi. Konak'tan da aday gösterilmeyen Tartan, CHP'den istfa etti. Tartan'ın eski partisinin yöneticileriyle görüştüğü yarın DSP'ye katılacağı ve Büyükşehir Belediye Başkan adayı olacağı öğrenildi.
 
CHP'den isitfa eden Hakan Tartan, şunları söyledi:
 
"İzmir halkına duyduğum saygı gereği ayrılıyorum. CHP halka 'Konak Belediye Başkanı olarak kimi görmek istersiniz' diye sordu. Yüzde 65 oranla 'Hakan Tartan' dedi. Bu İzmir halkının tercihiydi. İzmir halkı gülen yüz istiyordu ancak bunlar dikkate alınmadan toto oynandı. Gece başka biri atandı sabah başka biri. İzmir halkına duyduğum saygı gereği bunun gereğini yerine getiriyorum. Tek adam diktatörlüğü ve piyon seçer gibi adam seçme anlayışı en çok halka saygısızlık diye düşünüyorum. Ben Atatürk'e ve cumhuriyet değerlerine sonuna kadar sahip çıkmaya devam edeceğim. Odun koysak alırız anlayışının Türkiye'de hele İzmir'de karşılığı olmadığını düşünüyorum. Siyaset önce sevgi ve saygı kurumu. Ben beş yılda İzmir'de bu bağı kurdum. Kadınlara, gençlere, engellilere, hayvanlara, İzmir'in çiçeklerine, böceklerine, geleceğine ekonomisine sahip çıktım. O yüzden İzmir halkına duyduğum saygı gereği bana yapılan saygısızlığı bana ve Ulu Önder Atatürk'e yapılan saygısızlık olarak kabul ettiğim için birilerinin oyuncağı haline gelen CHP'den üzülerek ayrılıyorum." 
 
Tartan'ın CHP'den istifası sonrasında yakın çevreler Tartan'ın DSP'ye geçeceği ve DSP çatısı altından aday olacağı belirtiliyor. Tartan'ın aday olabileceği belediyenin ise Konak ya da doğrudan İzmir Büyükşehir Belediyesi olabileceği iddia ediliyor.
 
Öte yandan partisinden istifa eden Tartan, sosyal medya yoluyla herhangi bir parti ile görüşmem olmamıştır açıklamasında bulundu.
 
İşte Tartan'ın twiti:
 
 
 
MENDERES BELEDİYE BAŞKANI İSTİFAYA HAZIRLANIYOR
 
Yeniden aday gösterilmeyen Menderes Belediye Başkanı Ergun Özgün, hafta başında partisi CHP’den ayrılacağını açıkladı. Özgün, "Menderes’te yoldan geçen birini; ’Canan’ın kocası’nı aday yaptılar. Bu ayıp açıklanmalı" dedi. 
 
Menderes Belediye Başkanı Ergun Özgün, yerine Ahmet Pala’nın aday gösterilmesi üzerine partisi CHP’den istifa kararı aldı. Hafta başında istifa edeceğini açıklayan Özgün, şunları söyledi:  Hafta başında partiden istifa edeceğim. belediye başkanlarından aday adaylığı başvuruları alınırken, ’Şu kriterlere göre değerlendireceksiniz’ denildi; Performans kamuoyu yoklamaları, bütçe idare biçimi. Partinin üst organı bunu söylüyorsa ben ’Yalan mı’ diye sorgulamam. Onlara inanarak başvurumu yaptım. Ancak Mendenes özelinde aday belirlemesi yapılırken hiç bu kriterler dikkate alınmadı. Yoldan geçen biri; ’Canan’ın kocasını’ aday gösterdiler. Siyasi literatürde karşılığı yok bunun. 
 
Güncelleme Tarihi: 11 Şubat 2014, 15:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER