banner51

CHP İzmir'de Ön Seçim Polemiği

CHP İzmir'de ön seçim müjdesi kulisleri bir hayli hareketlendirdi. Mevcut milletvekilleri ile muhalefet karşı karşıya geldi.

CHP İzmir'de Ön Seçim Polemiği

Burak Cilasun / Ben TV

Pazartesi günü İzmir'e gelen ve ESİAD'ın düzenlediği toplantıda kentteki partililere ön seçim müjdesi veren Kemal Kılıçdaroğlu'nun ardından şehirde kulis faaliyetleri yoğunlaştı. 

Milletvekilliği için aday olacak isimler örgütte nabız yoklama çalışmalarını hızlandırırken mevcut milletvekilleri de yeniden aday gösterilmek için yönlerini Genel Merkez'den örgüte döndü. Yaşanan bu gelişmeler nedeniyle de parti içinde karşılıklı söylem savaşlarının fitili ateşlendi. Partinin içindeki muhalif isimler mevcut milletvekillerinin önemli bir kısmının kurulacak sandıktan çıkamayacağında birleşirken vekil cephesindense farklı açıklamalar geldi.

"Vekiller halktan kopuk"

CHP İzmir'in önde gelen muhalif isimlerinden eski İl Başkanı Kemal Karataş, sert açıklamalarda bulundu. "Mevcut vekillerin ancak 1-2 tanesi sandıktan çıkabilir." diyen Karataş, sözlerini şöyle sürdürdü;

"İzmir'de ön seçimin gerçekleşmesi durumunda 1-2 kişi hariç mevcut vekillerden hiçbiri yeniden Meclis'e giremez diye düşünüyorum. Bunu da başarısızlığa bağlıyorum. Örgütten kopukluğa bağlıyorum. İzmir'in sorunlarını dile getirememeye bağlıyorum. Mevcut vekillerin örgütle ilişkileri çok zayıf. Türkiye'nin sesini yeterince dile getiremiyorlar. Milletvekillerimiz Meclis'te çok çalıştıklarını bahane ederek köylere, mahallelere ve varoşlara gitmiyorlar. Halkın sesini dinlemiyorlar. Göstermelik olarak İzmir'e geldiklerinde 1-2 yeri dolaşıp basın danışmanı vasıtasıyla fotoğrafları medyaya gönderip çalışma yaptıklarını söylüyorlar. Ancak vatandaşa sorun aksini söylerler. Genel Merkez'in de geçtiğimiz eğilim yoklamasından sicili bozuk. Bu nedenle olası bir ön seçimin sonuçları mutlaka İzmir'de olduğu gibi açıklanmalı."

"Kişisel kariyer peşinde koşuyorlar!"

Karataş'ın bu açıklamaları sonrası CHP İzmir Milletvekili Mustafa Moroğlu ise muhalefeti eleştirdi. Mevcut tartışmanın şu anda esas gündemi yansıtmadığını ve esas gündemin Türkiye'nin sorunları olduğunu söyledi.

Moroğlu, "Bazı çevreler milletvekillerinin ön seçimde başarılı olamayacağına yönelik bir algı yaratmaya çalışıyorlar. Milletvekilleri sandıktan çıkarsa kendileri çıkamaz diye korkuyorlar. Kimin çıkacağı belli olmaz. Kim çalışıyor, kim partiden gelme, bunlar öne çıkar. Ön seçim şunlar için şans, bunlar için şanssızlık gibi düşüncelere kapılmam. Bu tartışmalar doğru değil. Bunlarla uğraşanlar kişisel kariyer peşinde koşuyorlar. Ön seçim için sandık kurulur, hep beraber seçime gireriz ve bir karar çıkar. O karar hepimizin kararı olur." dedi. 

"Sandıktan kim çıkarsa aday o olmalı"

Öte yandan uzun yıllar boyunca partinin en etkin isimlerinden biri olan eski grup başkanvekillerinden Kemal Anadol ise tartışmaya farklı bir boyut getirdi. Anadol, önemli olan noktanın İzmir'den kullanılacak olan kontenjan olduğunu söyledi.

Anadol, "Öncelikle kimin sandıktan çıkacağa bakmadan önce, ön seçimin olduğunu görmeliyiz. Genel Başkan'ın ön seçim söylemi bu şehir için geç kalmış bir vaattir. İzmir'de kontenjan kullanılıp kullanılmayacağını görmeliyiz. Bence İzmir'de kontenjan kullanılmamalı ve parti sandığından kimler çıkarsa, o isimler aday yapılmalıdır." dedi.

Güncelleme Tarihi: 03 Aralık 2014, 12:11
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER