CHP İzmir'de Adaylık Yarışı Kızışıyor

CHP İzmir'de milletvekili olmak isteyen isimler arasında, ön seçim yaklaştıkça yarış da hız kazandı. Tuncay Özkan'ın İzmir'den vekillik yarışına girmesinin arkasında Genel Merkez politikasının olduğu iddia edildi.

CHP İzmir'de Adaylık Yarışı Kızışıyor

Burak Cilasun / Ben TV

Cumhuriyet Halk Partisi'nde Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'nun 1 Aralık'ta "İzmir'de ön seçim olacak." söylemi sonrası başlayan hareketlenme iyice hız kazandı.

İzmir'de 174 isim milletvekili aday adayı olurken, bunların da 22'si kontenjan talebinde bulundu. Başvuru süresinin sona ermesiyle birlikte tüm enerjilerini sahaya ve üyelere yansıtıp ilk girecekleri ön seçim sandığından çıkmak isteyen adaylarsa şimdiden propaganda çalışmalarına başladı. 

Özkan'ı Genel Merkez mi destekledi?

Partide İzmir için verilen en büyük alarmsa Vatan Partisi ve Anadolu Partisi'ne karşı oldu. Geçtiğimiz 2011 seçimlerinde bağımsız adaylar Doğu Perinçek ve Yaşar Müjdeci'nin aldığı oylar nedeniyle milletvekili kaybı yaşayan CHP, aynı problemi yeniden yaşamamak için harekete geçti. İzmir'den milletvekili olabilmek için kontenjana başvuran Tuncay Özkan'ın adaylığının CHP Genel Merkezi tarafından bu sorunu gidermek adına desteklendiği ve Özkan'a İzmir teklifinin bizzat Kılıçdaroğlu tarafından yapıldığı konuşuluyor. 

Ayrıca AK Parti'nin 3 dönem kuralına benzer bir şekilde CHP İzmir Milletvekilleri Oğuz Oyan ve Alaattin Yüksel'in aday olmamaları mevcut aday adayları tarafından memnuniyetle karşılandı. Yüksel'in Kazım Umdular'ı desteklediği de yine kulis iddialarından başlıcalarından birini oluşturuyor.

Öte yandan CHP İzmir'de en çarpıcı adaylıklardan biri de Erzu Hızır'dan geldi. Kontenjan için aday adayı olan Hızır, birçok partiliyi bu kararıyla şaşırttı.

2. bölgede seçim yarışı ağır geçecek

Partide özellikle 2. bölgede yarışın oldukça çetin geçmesi bekleniyor. Mustafa Balbay, Mustafa Moroğlu, gibi mevcut milletvekilleriyle birlikte, Ali Engin, Atila Sertel ve Kamil Okyay Sındır gibi isimlerin de partililerden oy bekleyecek olması ilçede yarışı bir hayli kızıştırmış olarak gözüküyor. 

CHP İzmir Milletvekili Mustafa Moroğlu, çetin yarışa ilişkin şu sözleri söyledi, "Ben adaylık başvurularının başladığı gün dosyalarımı hazırlayıp başvurumu yaptım. Hiçbir tereddüt etmeden 4 yıl görev yaptığım seçmenimden, partilerden oy isterken kontenjan adayı olmayı hiç düşünmedim. Her iki bölgede de tercih için bir yarış var. Aslında yarış da değil bu, herkes kendini anlatıyor." 

Moroğlu, AK Parti'nin aday adayı sayısının CHP'den fazla oluşunu da şu sözlerle değerlendirdi;

"Bir defa ön seçimde şansı olmayan arkadaşlarımız biraz geride durdu. Ön seçim beraberinde belli bir finans gücünü de beraberinde getiriyor. Bunlar da engel olmuş olabilir. Bunu ilgiyle ölçmek doğru değil. AKP'de üyeleriyle ön seçim yapsa düşer. AKP'nin İzmir'de fazla olmasının nedeni, AKP'den milletvekili aday adayı olanların çoğu bürokratlardır. Milletvekili adayı adayı gösterilseler de gösterilmeseler de "AKP bize sahip çıkar" diyerek aday oldular. "
Güncelleme Tarihi: 02 Mart 2015, 12:22
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER