ÇHD'li Avukatlardan Tutuklama Tepkisi

Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) İzmir Şubesi üyesi avukatlar, geçen cuma günü, ’Cumhurbaşkanına hakaret’ suçundan cezaevine konulan, Özgürlük ve Dayanışma Partisi (ÖDP) Parti Meclisi Üyesi ve Birleşik Haziran Hareketi İzmir İl Koordinasyon Kurulu üyesi Onur Kılıç’ın tutukluluğuna itiraz etti.

ÇHD'li Avukatlardan Tutuklama Tepkisi
İtiraz öncesi yapılan basın açıklamasına Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, İzmir Barosu Başkanı Aydın Özcan, Muğla Barosu Başkanı Cumhur Uzun ve Onur Kılıç’ın babası Kemal Kılıç ile çok sayıda avukat, ellerindeki, Tarsus’ta öldürülen Özgecan Aslan’ın fotoğrafları ile katıldı. İzmir Adliyesi önünde basın açıklaması yapan ÇHD üyesi avukat Ayşegül Karpuz, Onur Kılıç’ın tutuklandığını, Birleşik Haziran Hareketi’nin hedef gösterildiğini belirterek, bunun ’İç Güvenlik Kanunu’ provası olduğunu öne sürerek, “İtiraz ediyoruz. Onur Kılıç, yalnız değildir. Kılıç, 11 Ocak’ta yapılan gösteride Cumhurbaşkanı’na hakaret ettiği iddiası ile gözaltına alındı. Gözaltı uygulaması ile iddianın haksız ve kanunsuz olması nedeniyle Onur, polise ifade vermedi. Savcı da ifadesini almadan sevketmiş, 5’inci Sulh Ceza hakimi tarafından tutuklanmıştır. Aynı gün tüm Türkiye’ye yayın yapan bir televizyon programına konuk olarak davet edilen Kılıç’ın sesini duyurması engellenmek istendi. Onur Kılıç’ın tutuklanmasını protesto eden üniversite öğrencileri Kadir Yavaş Edirne’de ve Şafak Kurt da Manisa’da aynı suçtan tutuklandı. Bu gelişmeler karşısında biz, İzmir özelinde ’İç Güvenlik Yasası’ provası yapıldığı tespitinde bulunuyoruz. İşte, ’İç Güvenlik Yasası’ budur diyoruz" dedi.
 
Onur Kılıç’ın ’Cumhurbaşkanı’na hakaret’ ettiği iddiasının asılsız ve gayrimeşru olduğunu öne süren Avukat Karpuz, "Cumhurbaşkanı’na hakaret fiili 1-4 yıl arasında hapis cezası öngörülen bir fiil olup, ’Terörle Mücadele Kanunu’ kapsamında olmadığı için terör timi tarafından soruşturulması kanun dışıdır. Bir siyasi parti yöneticisinin, davet üzerine ifade vermesi mümkün ve kaçma şüphesi mevcut değil iken gözaltına alınması ve tutuklanması gayrimeşru ve kanun dışıdır. İzmir’de prova edilen ’İç Güvenlik Kanunu’nu tasarasını, topluma giydirilmeye çalışılan bir ’deli gömleği’ kabul ediyor, giymeyeceğimizi ilan ediyoruz. İç Güvenlik Kanunu’na itiraz ediyoruz. Onur Kılıç, Kadir Yavaş ve Şafak Kurt yalnız değildir" diye konuştu.
 
Basın açıklamasının ardından, Onur Kılıç’ın avukatları nöbetçi sulh ceza hakimliğine, tutuklamaya itiraz dilekçesini verdi.
Güncelleme Tarihi: 17 Şubat 2015, 15:18
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER