Ceza Yağdı

İzmir’in Ödemiş İlçesi’nde bu yılın ilk 9 ayında yapılan denetimlerde, kapalı alanlarda sigara içilen 17 işletme ile sigara içtikleri belirlenen 27 kişiye toplam 33 bin 200 lira ceza kesildi.

Ceza Yağdı
 
Ödemiş Toplum Sağlığı Merkezi, dumansız hava sahası için çalışmalarını sürdürüyor. İlçe genelinde yılbaşından bu yana 4 bin 388 işletme denetlendi. Denetimlerde 17 işletmede kapalı alanda sigara içildiği belirlendi. Bu işletmelere toplam 30 bin 500 lira ceza kesildi. Denetimler sırasında kapalı alanlarda sigara içtikleri belirlenen 27 tiryakiye ise toplam 2 bin 700 lira ceza yazıldı.
 
Kapalı alanların sadece dört duvar arasını kapsamadığını belirten Ödemiş Toplum Sağlığı Merkezi Başkanı Dr. Yelda Çağrıcı bu konu ile ilgili yayınlanan genelgede yer alan bir maddenin "sabit veya seyyar bir tavan veya çatısı (çadır, güneşlik dahil) olan, kapıları, pencereleri ve giriş yolları dışında bütün yan yüzleri geçici veya kalıcı olarak tamamen kapatılmış olanlar ile aynı şekilde tavanı veya çatısı olup yan yüzeylerinin yarısından fazlası kapalı bulunan yerler ’kapalı alan’ olarak değerlendirilmektedir" dedi.
 
Kapalı alanda sigara izmariti bulunmasının bile suç olduğunu belirten Dr. Çağrıcı, "Bu daha öncesinden sigara içildiğinin göstergesidir. Ayrıca bir işletmede sigara içilmesine izin verdiği için işletme sahibine ve içen kişiye ayrı ayrı ceza kesiliyor" dedi. Çağrıcı işletmeleri ve vatandaşları bu konuda duyarlı olmaya davet etti. Çağrıcı, vatandaşları kapalı alanda sigara içilmemesi için duyarlı olmaya davet etti.
 
 
Güncelleme Tarihi: 09 Ekim 2015, 17:46
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER