banner51

Çeşme'yi Sel Aldı!

İzmir'in Çeşme İlçesi'nde, akşam saatlerinde başlayan ve zaman zaman doluyla karışık devam eden sağanak yağmur, hayatı olumsuz etkiledi. Ilıca ve Alaçatı'da bazı ev ve işyerlerini su bastı.

İzmir Valiliği'nin dün uyarısını yaptığı sağanak yağmur, Çeşme'de akşam saatlerinde etkili olarak su baskınlarına neden oldu. Özellikle Ilıca ve Alaçatı mahallelerinde çok sayıda işyeri ve evi su basarken, zor anlar yaşayan vatandaşlar, ellerindeki plastik leğen, tas ve kovalarla evlerine dolan yağmur sularını dışarı atmaya çalıştı. Şiddetli yağış yollarda su birikintileri oluştururken, arıza yapan araçlar yolda kaldı. İzmir Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı'na bağlı çok sayıda personel ve araç ile AFAD ekiplerinin Çeşme'ye sevk edildiği öğrenildi. Sağanak yağışın öğle saatlerine kadar etkisini sürüdüreceği belirtildi.
 
Öte yandan Son 24 saatte metrekareye düşen 168,3 kg ile ilçe tarihinin yağış rekoru kırılan Çeşme’de, İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı İZSU ve İtfaiye Daire Başkanlığı ekipleri sabaha kadar süren çalışmalarına gündüz de ara vermeden devam etti. Çeşme Belediye Başkanı Muhittin Dalgıç, ilçe tarihinde görülmemiş bir afet yaşandığını belirterek, “Büyükşehir Belediyesi’nin ekipleriyle birlikte geceden beri alandayız. Belediyelerimizin tüm imkanlarını seferber ettik” diye konuştu.
 
İzmir’in Çeşme ilçesinde dün öğle saatlerinde başlayan ve sabaha dek aralıksız süren sağanak yağış Ilıca Deresi’nin taşmasına neden oldu. Metrekareye 168,3 kg. ile ilçe tarihinin yağış rekoru kırıldı. Su baskınlarından etkilenen Ilıca ve Alaçatı’da İzmir Büyükşehir Belediyesi ekipleri yoğun bir şekilde çalışıyor. 
İZSU Genel Müdürlüğü’ne ait 7 adet kombine kanal temizleme aracı, 3 adet vidanjör, saniyede 125 litre su çekebilen 6 adet pompa ve 50 personel ile baskın yaşanan bölgelere müdahale ediliyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi İtfaiyesi de aşırı yağışlardan etkilenen bölgelerde çalışmalarını aralıksız sürdürüyor. İtfaiye teşkilatı 4’ü “hydrosub” olarak nitelendirilen yüksek kapasiteye sahip, toplam 30 adet pompa ve 130 personeli ile çalışmalara katılıyor. 
 
23 Şubat Pazartesi akşamı saat 17.00’den itibaren başlayan su tahliye çalışmalarını sabaha kadar aralıksız sürdüren ekipler, sokaklarda biriken suların boşaltılmasının ardından, evlerdeki suyun tahliyesi çalışmalarına geçti. Vatandaşlar tarafından su baskınlarına ilişkin 54 ihbar yapıldığı, ihbarların tamamına müdahale edebilmek için tüm ekiplerin var gücüyle çalıştığı açıklandı.
 
Çeşme Belediye Başkanı Muhittin Dalgıç, ilçe tarihinde görülmemiş bir afet yaşandığını belirterek, “Büyükşehir Belediyesi’nin ekipleriyle birlikte geceden beri alandayız. Belediyelerimizin tüm imkanlarını seferber ettik” diye konuştu. Dalgıç, bölgedeki evlerin çoğunun büyük bahçeleri olduğunu ve bu bahçelerde toplanan büyük miktarda suyun binalara girmesinin de ayrı bir sıkıntı yarattığını söyledi. 
 
İzmir Büyükşehir Belediyesi ekiplerinin ilçede yaşam tamamen normale dönene kadar çalışmalarını sürdüreceği, yaraların en kısa sürede sarılacağı belirtildi. 
Güncelleme Tarihi: 24 Şubat 2015, 09:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER