Çeşme'de Budanan Ağaçlar Toprağa

Ağaç dikmeyen evlere elektrik su bağlatmayan Çeşme Belediyesi, ilçedeki ağaç artıklarını gübreye dönüştürdü, 2 bin 500 metrekarelik bir alana Organik Ağaç Gübresi Deposu kurdu

Çeşme'de Budanan Ağaçlar Toprağa
İlçede fidan dikilmeyen ağaçsız evlere oturma raporu vermeyen, elektrik ve su bağlanmasına mani olarak 'yeşil doku'nun gelişimini güvence altına alan Çeşme Belediyesi, bölgedeki sayısız ağacın budanması ve kurumuş artıklarından da faydalanmak için yeni yöntemler geliştirdi. 
 
Biyolojik ömrünü dolduran ya da budama işlemi sonucunda toprakla bağı kesilen, fakat içerisinde mikroorganizmaları yaşamaya devam ettiği, toprağı besleyecek element, mineralleri barındıran ağaç, dal ve yapraklar Çeşme Belediyesi'nin  geçtiğimiz günlerde 2 bin 500 metrekarelik bir alan üzerine kurduğu "Organik Ağaç Gübresi Deposu'nda biriktiriliyor. 
 
Organik üretimi destekleyecek
 
Organik Ağaç Gübresi'nin faaliyetini kısaca, "Doğanın dönüşümü ve toprağın kendi kendini gübrelemesi' olarak açıklayan Çeşme Belediye Başkanı Faik Tütüncüoğlu, ilçedeki fidan dikimi ve tarım faaliyetlerinde organik üretimi desteklemek, toprağın doğal yollardan kendisini beslemesine fayda sağlamak için böyle bir çalışma yürüttüklerini vurguladı. 'Organik Ağaç Gübresi Deposu' açılana kadar gübre üretimini budamanın gerçekleştiği noktalarda anlık olarak gerçekleştirdiklerini kaydeden Tütüncüoğlu, 'Depo' için yürüttükleri çalışmaları tamamladıklarını böylelikle daha fazla gübre elde edeceklerini açıkladı.
 
Budanan ağaçlar toprağa
 
Çeşme Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü tarafından ilçenin her noktasında budanan ağaçların dal ve yapraklarının depo alanına getirileceğini öğütme işlemine benzer olan 'yongalama' işleminden geçirileceğini belirten Tütüncüoğlu, "Bu işlemden sonra belirlenmiş aralıklarla 2 haftalık dönemlerle güneşe karşı duruşları değiştiriliyor. Yaklaşık 3 ay boyunca gerçekleşen bu işlemle yanma ve komposto sürecini hızlandırıyoruz. Bu şekilde ağaç artıklarından, organik ağaç gübresi elde ediyoruz. Organik gübre ile bitki ve ağaç için suyun geçirgenliği ve köklenme hızı artıyor. Toprak ya da insana zarar vermiyor" diye konuştu. 
 
Çiftçilere de verilecek
 
Ölen ağaç ve parçalarının yongalama makinesinde gerçekleştirilen işlemden sonra taşıdığı doğal gübre niteliğinin, organik tarımda da kullanılabileceği bilgisini veren Başkan Tütüncüoğlu, şöyle konuştu: “Yongalama ile elde edilen ürün, kimyasal yolla elde edilen gübrelere göre daha sağlıklı. İçerisinde, doğadan olmayan hiçbir parça yok. İşlem de doğadan aldığını tekrar doğaya iade etmekten ibaret. Bu şekilde elde ettiğimiz ürünün bir bölümünü ilerleyen dönemlerde çiftçiye destek vermek ve organik tarımı teşvik etmek adına bölgemizde tarım yapan çiftçilere vermeyi planlıyoruz” şeklinde konuştu. 
 
Ağaç dikme şartı var
 
Ağacı ve yeşili korumak için mücadele ettiklerini söyleyen Tütüncüoğlu,  Çeşme Belediyesi tarafından belirlenen imar kurallar doğrultusunda ilçenin maksimum 2 katlı ve düşük yoğunluklu yapısı ve 1 dönüm parsel şartının bunların başında geldiğini söyledi. Tüm evlerin ağaç yüksekliğinde yapılmak zorunda olduğuna vurgu yapan Tütüncüoğlu, ilçede yeni yapılan konutlar için yıllardır ağaç dikme zorunluluğu getirdiklerini de kaydetti. Tütüncüoğlu, “Çeşme’deki her ev sahibi, oturma raporu alabilmek için evin inşaat alanında kalan bölümün dışındaki arsasının her 40 metrekaresi için bir ağaç dikmek zorunda. SİT alanlarında bu 25 metrekareye bir ağaç olarak değişiyor” dedi.

 

Güncelleme Tarihi: 13 Şubat 2014, 16:10
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER