Çeşme'de 837 Bisikletçi Yarıştı

Geniş katılımlı amatör yol bisikleti müsabakası olan "Veloturk Gran Fondo Çeşme" mücadelesinde, 47 km ve 100 km mesafelerden oluşan iki farklı parkurda 837 bisikletçi yarıştı.

Çeşme'de 837 Bisikletçi Yarıştı
Türkiye’de düzenlenen en yüksek katılımlı ve aynı zamanda Ege sahillerinde gerçekleşen ilk Gran Fondo bisiklet yarışı olarak kayıtlara geçen mücadelede, aralarında paralimpik sporcuların yer aldığı yerli, yabancı 86 kadın, 751 erkek bisikletli, farklı yaş kategorilerinde "iyilik için" pedal çevirdi.
 
Çeşme Belediye Başkanı Muhitin Dalgıç tarafından verilen start ile Çeşme Kalesi önünden başlayan mücadele boyunca bisikletliler Alaçatı, Ilıca gibi bölgenin turistik çekim merkezlerinden geçen ve Çeşme yarımadasını dolaşan Ege Denizi manzaralı bir parkurda pedal çevirdi. Çeşme Kaymakamı Mustafa Erkayıran kısa parkurda yarışmacılar arasında pedal çevirerek etkinliğe destek verdi. Çeşme şehir merkezinde sona eren mücadele sonunda 440 erkek 31 kadın sporcunun yarıştığı, 1320 m toplam tırmanış içeren 100 km’lik uzun parkuru genel klasmanda ilk üç sırada tamamlayan sporcular sırasıyla Agit Salman, Gökhan Uzuntaş, Murat Kör oldu. 630 m toplam tırmanış içeren 47 km uzunluğundaki kısa parkurda ise 312 erkek 54 kadın yarışırken genel klasmanda ilk üç sırada Aristeidis Stavrianos, Numan Koçak, Tarık Gül yer aldı. Çeşme meydanında yapılan törende her iki parkurda 10 ayrı kategoride madalyalar sahiplerini buldu. Ödül töreninde 100 km uzunluğundaki parkuru 04 saat 42 dakikada tamamlayan paralimpik bisiklet sporcusu Abdulkadir Özoğul ile Tandem kategorisinde dereceye giren takımlara özel ödülleri verildi.
 
Tüm gelirleri Türkiye genelinde ihtiyaç sahibi çocuklara bisiklet ulaştırmak için oluşturulan fona aktarılan etkinlik, Veloturk tarafından Çeşme Belediyesi’nin ev sahipliği ve destekleri ile Argeus Travel & Events’in organizasyonunda gerçekleşti.
 
BİSİKLET SÜRÜŞ EĞİTİMLERİ VE SÖYLEŞİ DÜZENLENDİ
 
"Veloturk Gran Fondo Çeşme" yarışı öncesinde çocuklara yönelik güvenli bisiklet sürüş eğitimleri verilirken, bisikletliler ve sağlık konularında söyleşi düzenlendi. Çeşme’nin yöresel lezzeti kumru ve makarna ikramının da yapıldığı etkinlik fuar alanında bisiklet teknolojileri tanıtıldı. Veloturk Gran Fondo Çeşme’nin destekçileri arasında T.C Gençlik ve Spor Bakanlığı, Türkiye Bisiklet Federasyonu, İzmir Valiliği, Çeşme Belediyesi, New Balance, SuperStep, Toyota, Oakley, Velux, supplementler.com, Crossfit Balaban ve Arbella Makarna yer aldı.
 
YUNAN BİSİKLETÇİ BİRİNCİ OLDU
 
Çeşme ilçe merkezinden Alaçatı mahallesi Ilıca-Dörtyol Kavşağı’na kadar kısa ve uzun parkur bisiklet yarışçılarının birlikte gittiği yarışta, kısa parkur yarışçıları Çeşme yönüne dönerek finiş noktasına kadar çetin bir yarış sergiledi. 47 kilometrelik kısa parkura 54 kadın, 312 erkek sporcu katılırken, erkekler genel klasmanda, Yunanistan’ın Sakız Adası’ndan yarışa katılan Aristeidis Stavrianos birinci oldu. Kısa parkur erkekler genel klasmanda, ikinciliği Numan Koçak, üçüncülüğü ise Tarık Gül elde etti. Kadınlar Genel Klasman’da ise, Jessica Pigott birinci, Özge Seçkin ikinci, Kevser Önal üçüncü oldu.
 
100 kilometrelik uzun parkura 31 kadın 440 erkek katılırken, erkekler genel klasmanda ilk üç dereceye giren yarışçılar salise farkı ile belirlendi. Uzun parkurda Agit Salman birinci, Gökhan Aydın Uzuntaş ikinci, Murat Kör ise üçüncü olarak yarışı tamamladı. Uzun Parkur Kadınlar Genel Klasmanda Büşra Can Öznur birinci, Esin Yılmaz ikinci, Martine Nolan üçüncü oldu. Çeşme Belediye Başkanı Muhittin Dalgıç, Paralimpik Sporcu Özel Ödülü’nü ise Abdulkadir Özoğul’a verdi. Başkan Dalgıç, ödülleri dağıtırken tüm bisikletçileri 2017 yılındaki yarışlarda da Çeşme’de görmek istediklerini ifade etti.
 
"BİSİKLET KULLANIMI, BİR ÜLKENİN REFAH DÜZEYİNİN BİR ÖLÇÜTÜDÜR"
 
Yarışların tamamlanmasının ardından düzenlenen ödül töreninde konuşan Çeşme Kaymakamı Mustafa Erkayıran, "Bisiklet kullanımı, bir ülkenin refah düzeyinin bir ölçütüdür. Çoğunuz yurt dışına gitmişsinizdir. Orada insanlar işlerine bisikletle gidiyorlar. Bizlerin de bunu sağlaması gerekir. Umut ediyorum ki, bisikletin ve bisiklet sporunun tanıtımında, bugünkü etkinlik bir aşama olur" dedi.
 
Çeşme Belediye Başkanı Muhittin Dalgıç, Paralimpik Sporcu Özel Ödülü’nü ise Abdulkadir Özoğul’a verdi.
 
"YARIŞI İYİ OKUDUM, BİRİNCİ OLDUM"
 
Uzun parkur yarışında, genel klasmanda birinci olan Agit Salman, yarışın ardından duygularını dile getirerek, "Çeşme, sezonun son Gran Fonda yarışı. Oldukça yoğun bir sezon geçirdim. Triatlon yarışlarına da katılmıştım. Sezonun son Gran Fondo yarışı olan Çeşme’ye katılmış olmak, benim için güzel bir fırsat oldu. Bu fırsatı değerlendirdim. Aslında yarışa antrenmansız katıldım, ama yarışı iyi okuduğum için birinci olmayı başardım. Güzel bir yarış oldu. Çeşme parkuru gerçekten çok güzeldi. Ancak Çeşme’nin ünlü rüzgarında yarıştık. Coğrafyaya söylenecek bir şey yok. Ama organizasyon oldukça başarılı oldu. Yol boyunca trafik önlemleri çok iyi alınmıştı. Motorlu hakemler, trafik ekiplerinin güvenlik önlemleri çok iyiydi" dedi.
 
VeloTürk Gran Fondo Çeşme, 2017’de Çeşme’de buluşma dilekleri ile sona erdi.
 

 

Güncelleme Tarihi: 06 Kasım 2016, 17:18
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER