Çeşme Sakız Koyunu Şenliği

Turizm cenneti Çeşme’yi, 4’ncü Sakız Koyunu Şenliği’nin telaşı sardı. Irkının özelliklerini taşıyan en güzel sakız koyununun da seçileceği şenlik için yetiştiriciler, güzelleri hazırlamaya şimdiden başladı

Çeşme Sakız Koyunu Şenliği
Çeşme Belediyesi’nin bu yıl 4’ncüsünü düzenleyeceği Çeşme Sakız Koyunu Şenliği’nin hazırlıkları erken başladı. Çeşme başta olmak üzere İzmir’in karakteristik bir ırkı olan sakız koyununu korumak ve besiciliğini geliştirmek için düzenlenen şenliğe bu yıl katılımın geçen yıla oranla daha da fazla olması bekleniyor. Şenlik kapsamında geçen yıllarda olduğu bu yıl da ırkının özelliklerini en iyi taşıyan sakız koyunu, koçu ve toklu (gebe kalmamış dişi hayvan) yarışması açıklanılması üzerine, ilçedeki sakız koyunu yetiştiricilerini de tatlı bir telaş sardı. 
 
5 Ekim’de şenlik var
 
İlçedeki yetiştiriciler, 5 Ekim’de düzenlenecek 4. Çeşme Sakız Koyunu Şenliği kapsamında yapılacak Sakız Koyunu ve Koçu ve Toklusu Yarışması’nda boy gösterecek koyun ve koçları şimdiden seçerek hazırlıklara başladı. Daha önce ödül alan koyun ve koçların katılımına izin verilmeyen yarışmada, yetiştiricilerin büyük bölümü daha önce ödül almış şampiyon koyun ve koçların ırkından gelen hayvanlarla katılacak. Kendi yetiştirdikleri koyun ve koçların ırkının özelliklerini en iyi taşıdığını belirten üreticiler, yarışmada iddialı olduklarını açıkladı.
 
Yetiştirici sayısı arttı
 
Sakız Koyunu’nun başta Çeşme olmak üzere “Yarımada”ya has bir ırk olduğunu belirten Başkan Tütüncüoğlu, Çeşme’nin ırkın en iyi korunduğu bölgelerin başında geldiğini söyledi. Geçtiğimiz dönemlerde yok olma ve karışma tehlikesi altında kalan sakız koyunu ırkına dikkat çekmek için düzenlenen Çeşme Sakız Koyunu Şenliği’nin amacına ulaştığını açıklayan Başkan Tütüncüoğlu, yapılan etkinliklerle sakız koyunu adının herkes tarafından duyulduğunu ve yetiştirici sayısının hızla arttığını vurguladı. “5 Ekim’de şenliğe bekliyoruz” dedi.
 
Üreticiler ne dedi?
 
İlhan Er: Yıllardır sakız koyunu yetiştiricisi olduğunu belirten 68 yaşındaki İlhan Er, “Irkının Özelliklerini En İyi Taşıyan Koyun” kategorisinde yarışmaya katılacağı “Karakız” ile iddialı açıkladı. Annesi de şampiyon olan “Karakız”ın podyumdan eli boş dönmeyeceğini düşündüğünü söyledi.
 
Hasan Saatli: Yaklaşık 40 yıldır sakız koyunu yetiştirdiğini açıklayan 60 yaşındaki Hasan Saatli, eskiden ek iş olarak yaptığı sakız koyunu yetiştiriciliğini zamanla ırka dikkat çekilmesi ve ırkın değerlenmesi ile meslek haline getirdiğini söyledi. Düzenlenen şenliklerden sonra ırka talebin arttığını belirten Saatli, yarışmaya birden fazla kategoride katılacağını açıkladı.
 
Ekrem Çelik:  Sakız koyunu yetiştiriciliğinin kendisine atalarından geçtiğini kaydeden 76 yaşındaki Ekrem Çelik, bu sene koç kategorisinde dedesi ve babası şampiyon olan “Karagöz” ile katılım göstereceğini vurguladı. “Karagöz”ün ataları gibi şampiyon olacağına inandığını açıklayan Çelik, “Sakız Koyunu Şenliği, sakız koyunu yetiştiricileri için kurtarıcı oldu” dedi
 
 
 
Güncelleme Tarihi: 26 Eylül 2013, 12:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER