Çeşme Konutları Projesinde Flaş Gelişme

TOKİ’nin Çeşme konutları projesinde yeni bir gelişme yaşandı. Zeminle birlikte 4 kat olması planlanan proje tepkiler yüzünden zeminle birlikte 3 kata indirildi. TOKİ Başkanı Mehmet Ergün Turan değişikliği projeninin şantiye alanında açıkladı.

Çeşme Konutları Projesinde Flaş Gelişme
İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Çeşme Belediyesi’nin dava açtığı, Mimarlar Odası İzmir Şubesi’nin açtığı başka dava nedeniyle ‘yürütmenin durdurulması’ kararı verilen TOKİ’nin Çeşme evleri projesinde yeni bir gelişme yaşandı. Zemin+3 kat şeklinde yapılacak konutlar, itirazlar ve ilçedeki yapılaşma da dikkate alınarak zemin+2 kata düşürüldü. Konutlar, bir yandan bakıldığında 2, diğer yandan bakıldığında ise zeminle birlikte 3 kat olarak gözükecek.
 
Konutların inşa edildiği şantiyeye gelerek incelemeler yapan TOKİ Başkanı Mehmet Ergün Turan, "Biz bu bölgeye en yüksek binaları değil, bölgeye yakışan işler, yöresel mimariye uygun işler yapacağız. Mahalle konsepti işler yapacağız. Burası Çeşme için yeni bir yaşam merkezi olacak" dedi.
 
Yeni misyonların yöresel mimariye ağırlık vermek olduğunu anlatan Turan, "Bu hassasiyeti yüksek derecede hissediyoruz. Burada da yapacağımız proje zemin+3 kattı. Ciddi analizler yaptık. Bölgeye yakışacak olanının, değer katacak projenin bir kat daha eksilmesi hususunda karar aldık" dedi. "TOKİ olarak biz bir bölgedeki en yüksek binaları yapmayacağız. O bölgeye yakışan işler yapacağız" diyen Turan, "Yöresel mimariye uygun işler yapacağız. Mahalle konsepti işler yapacağız. Burası Çeşme için sadece insanların barınacağı bir alan değil, yeni bir yaşam merkezi olacak" dedi.
 
BİN 800 AĞAÇ DİKECEĞİZ
 
Bu proje nedeniyle ağaçların da kesileceği iddialarıyla ilgili soruyu da cevaplandıran Turan, "Biz burada ağaç kesmiyoruz, ağaç dikiyoruz. İnşallah ilk etapta bin 800 ağaç dikeceğiz. Bin 800 ile kalmayacağız. 2 bin 500'e kadar bu rakamı yükselteceğiz. Burası bakıldığı zaman bir şehir olacak. Proje sonunda toplam 5-6 bin ağaç olur. İnşallah buradan çıkarken de sahayı begonvil ve çiçeklerle donatarak çıkacağız" diye konuştu. Kat azaltımı ile ilgili kararın ardından talebe göre bir konut açığı oluşacağını dile getiren Turan, "Açığı yandaki arazilerimizle tamamlamaya çalışıyoruz. Eğer tamamlayamaz olursak, diyelim 100 daire eksik kalırsa çekiliş yapacağız. Kimseye haksızlık yok" dedi.
 
TOKİ Başkanı Turan'a incelemelerinde AK Parti İzmir Milletvekilleri Rifat Sait, Ali Aşlık, Çeşme Kaymakamı İnci Sezer Becel ve AK Partililer eşlik etti.
 
Güncelleme Tarihi: 15 Şubat 2015, 17:19
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER