'Çeşme Kendi Etini Üretecek'

CHP Çeşme Belediye Başkan Aday Adayı M. Ekrem Oran, ‘sıkılmadık el, dinlenmedik dert bırakmayacağız’ anlayışıyla Çeşmelilerle buluşmalarını sürdürüyor.

'Çeşme Kendi Etini Üretecek'
Pazar ve esnaf ziyaretlerinin yanısıra Çeşme ve Alaçatı’da muhtarları ziyaret ederen Ekrem Oran; vatandaşların yaşadıkları bölgeye yönelik sıkıntılarını herkesten önce muhtarlarla paylaştığını belirterek; “Vatandaşın gözü kulağı mahalle muhtarlarımız, onların çok daha aktif rol aldığı bir yönetim anlayışının belediyecilik anlamında, sorunları çok daha hızlı çözeceğine inanıyoruz. Çeşmelilerle daha yakın bir diyaloğu muhtarlar olmadan kuramazsınız. Çeşme’yi Çeşmelilerle birlikte yarınlara taşımak için mahalle mahalle, sokak sokak dolaşıp herkese kulak vereceğiz.” dedi.
 
On yıldır sürdürdüğü Belediye Meclis üyeliği görevinin kendisi için çok önemli olduğunu vurgulayan Oran, Başkan Faik Tütüncüoğlu’ndan çok şey öğrendiğini ve Belediyecilik konusunda Çeşme Belediyesi’nden diploma aldığını” söyledi.
 
Hiçbir yönetim hizmetinin makam odasından sürdürülmesinin mümkün olmadığına inandığını belirten Ekrem Oran; “Çeşmeliler beni ‘Eko’ olarak bilirler. Biz Çeşme’de çok büyük bir aileyiz. Adaylığım söz konusu değilken de biz hepbirlikteydik. Acı ve tatlı günleri, kederi ve neşeyi daima paylaştık. Ben, Çeşmeli’nin, Alaçatılı’nın, Ilıcalı’nın, Reisdereli’nin, Çiftlikli’nin, Ovacıklı’nın, Ildırılı’nın, Dalyanlı’nın, Germiyanlı’nın sıkıntılarını ve beklentilerini biliyorum. Bu nedenle de diğer adayların aksine somut projelerle onlardan teveccüh bekliyorum.” dedi. 
 
Yıldızburnu:
 
Çeşme’nin tanınmasında en eski, en etkili bölgelerden biri olan Ilıca ve Yıldızburnu’nun 1950’li yıllardaki renkli günlerine geri dönmesini sağlayacaklarını belirten Ekrem Oran’ın, açıkladığı ilk projelerden birisi Ilıca’nın kallbinin attığı Yıldızburnu’nda 1950’li yıllarda var olan ahşap seyir teraslarını yeniden yapılması idi. Oran, göreve gelmeleri halinde tamamı tahta kazıklar üzerine oturtulan, konser alanları, seyir terasları, hediyelik çarşısı ve termal banyosu ile Ilıca’yı eski günlerine döndürecek projeyi mutlaka hayata geçireceklerini belirtti.
 
Sanayi Sitesi;
 
Hızla gelişen Çeşme ve Alaçatı’ya ayak uydurabikecek mermer, demircilik işleri, marangozluk, matbaa, inşaat, otomotiv gibi sektörlerde kendi artıma sistemini içinde barındıran, çevre dostu, teknolojik donanıma sahip bir sanayi sitesi kurulmasının zorunlu hale geldiğinin altını çizen Oran; “Çeşme bir turizm cennetidir fakat, ekonomik lokomotifiniz ne olursa olsun, küçük esnaf olmaksızın bırakın gelişmeyi, yaşamınızı dahi sürdüremezsiniz. 12 ay, 365 gün yaşayan Çeşme hedefinin en önemli kollarından biri esnafın ayakta kalabilmesini sağlamaktır.” dedi.
 
Çeşme Kendi Etini Üretecek;
 
Çeşme, Alaçatı, Ildır, Ovacık, Karaköy, Germiyan gibi bir çok bölgede büyükbaş, küçükbaş hayvan yetiştiriciliği yapılmakta olduğunu ve Sakız Koyunu gibi Çeşme’ye has hayvanların yanısıra keçi besiciliğinin de Çeşme yarımadasının iklimsel özellikleri ile başarılı sonuçlar verdiğinin altını çizen Ekrem Oran; “Hayvancılıkla uğraşan hemşerilerimiz ve bölge kasaplarımız yetiştirdikleri hayvanların kesimi için mezbaha bulunmadığından, hayvanlarını Urla’daki mezbahaya taşımak zorunda kalıyorlar. Kesim için hayvanların taşınmasından  kaynaklanan ekstra maliyeti ve bazen de başka yollarla hayvan kesimlerine başvurulmak durumunda kalınmasının yaratacağı hijyen, sağlık problemlerinin önüne geçilmesi için Çeşme’ye hayvanların teknik ve hijyenik şartlara uygun olarak veteriner nezaretinde kesilmesini sağlayacak modern bir mezbaha yapacağız.” dedi.
 
Hayatı Paylaşmamıza  Hiçbirşey Engel Değil
 
Çeşme’nin; yüzü gülen, mutlu insanların şehri olması için yedi gün yirmidört saat çalışmaya hazır olduğunu belirten CHP Çeşme Belediye Başkan Aday Adayı Ekrem Oran, sokak, kaldırım, bina ve tesislerin tamamıyla engelsiz hale getirileceğini vurgulayarak; “Aslında temel engelimiz iletişim, ilk önce bu engeli kaldırarak engelli vatandaşlarımızla birinci elden temas kuracak bir engelliler bürosunu ivedilikle faaliyete geçireceğiz. Bu büro sorunları birinci elden ve en kısa sürede çözüme ulaştıracak. Eş zamanlı olarak, yaşlı ve engelli vatandaşlarımız tahsis edilecek araçlar ile Çeşme sınırları içerisindeki her türlü kültürel ve sportif faaliyete ücretsiz olarak ulaştırılacak. Çeşmemiz’de ikamet eden engellilerin, kimseye muhtaç olmadan yaşamlarını sürdürebilmeleri kültürel, sportif faaliyetlerle mutlu bir yaşam sürmeleri için belediyemizin tüm imkanlarını seferber edeceğiz.” dedi.
 
Çeşme’de atılacak her adımın ön şartının kesinlikle Çeşme’nin doğasını ve mimarisini korumak olduğunu belirten Ekrem Oran; “Kısa vadeli, ranta dönük yatırımlarla atılacak her yanlış adımda bindiğimiz dalı keseriz. Rant vurguncularına imkan vermeden, bugüne kadar sergilenen doğru tutumu sürdüreceğiz. Çeşme mevcut dinamiklerini koruyarak, hızla büyüyecektir. Sahip olduğumuz, tarihi ve doğal zenginliklerimize gözümüz gibi bakmak durumundayız, diyerek, plajlar müdürlüğü kuracaklarının müjdesini verdi.
 
Plajlar Müdürlüğü Kurulacak
 
Belediye bünyesinde kurulacak Plajlar Müdürlüğü ile Çeşme’nin göz bebeği plajlarını 24 saat koruma altına alacakları müjdesini veren Ekrem Oran; “Çeşme, denizi, güneşi ve kumu ile isim yapmış bir bölge. Altınkum’un, Ilıca Plajı’nın, güzelliği dünyanın çok az şehrine nasip olmuştur. Çeşme bu zenginliklerine sahip çıkmak zorunda. Belediye bünyesinde kurulacak Plajlar Müdürlüğü, plajlarımızın, temizliği, düzeni ve cankurtaran koordinasyonunu sağlayacak. 
Kurulacak temizlik timleri, Plaj temizliği için özel araçlarla desteklenerek, Ilıca Büyük, Ilıca Küçük, Yıldızburnu, Boyalık, Tekke, Altınkum, Kocakarı, Pırlanta, Paşalimanı, Vekamp, Ovacık Azmak ve diğer plajlar yedi gün yirmidört saat çöpleri ve diğer atıkları temizleyerek kumsalı düzenleyecekler. Güzelliğiyle efsaneleşen Çeşme plajları, temizliği ile de ülkemize ve dünyaya örnek olacak.” dedi.
 
Profesyonel Cankurtaran Ekipleri
 
Üç tarafı denizlerle çevrili bir ülkede denizden faydalanma kültürünü yerleştirmekte  çok gecikildiğinin altını çizen Oran; Ülke genelinde her yıl onlarca güneş çarpması ve boğulma vakalarının yaşandığını, Çeşme’de bu tür üzücü olaylarla karşılaşmamak için modern donanımlı cankurtaran ekipleri ile Çeşmemizin misafirlerine güvenli bir tatil sağlayacaklarını, söyledi. 
 
Gelecek Kuşaklar Bilinçlendirilecek
 
28 Ağustos 2011 günü ‘Başka Ilıca yok’ sloganıyla gerçekleştirdikleri plaj temizleme etkinliğine duayen gazeteci yazar Uğur Dündar’ın yanı sıra yüzlerce gönüllü vatandaşın katıldığını hatırlatan Ekrem Oran; Doğa harikası plajlarımızın gelecek kuşaklara da aynı güzellikleri ile aktarabilmek için, “doğal hayata saygı” bilincini çocuklarımıza aşılamanın en büyük görevleri olduğunu belirterek; “Çevre bilincini oluşturacak etkinliklere de devam edeceğiz. Bunun yanı sıra, yılın oniki ayı aktif görev yapacak olan Belediye Plajlar Müdürlüğü bünyesinde kuracağımız ekipler, başta ilçemizin okulları olmak üzere, Milli Eğitim Müdürlükleri ile işbirliği içerisinde, kış sezonu boyunca da çevre ilçeler ve İzmir Merkez’deki okullarda, çevre bilincini oluşturacak seminerler düzenleyecek.” dedi.
 
Gerçek Anlamda Sosyal Belediyecilik 
 
Anlayışını Hayata Geçirmek İçin Hazırız 
 
Çeşme’nin sorunlarını bildiklerini ve Çeşmeli’nin yüzünü güldürecek samimi projelerle yola çıktıklarının altını çizen Ekrem Oran; “Gerçek anlamda Sosyal Belediyecilik anlayışı ile Çeşmelilerin, tatil için Çeşme’yi seçen misafirlerimizin huzur ve rahatı için var gücümüzle yedi gün yirmidört saat aktif bir belediyecilik hizmetini hayata geçirmek için hazırız.” dedi.
Güncelleme Tarihi: 05 Kasım 2013, 10:37
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER