Çeşme Germiyan Festivali'ne Hazır

İzmir’in Çeşme İlçesi’nde bu yıl ikincisi düzenlenecek olan Bereketli Toprakların Büyüsü: Germiyan Festivali’nin, 9-11 Ekim tarihleri arasında yapılacağı duyuruldu.

Çeşme Germiyan Festivali'ne Hazır
Yüzyıllar öncesine dayanan köklü bir tarihe sahip olan Germiyan’ın verimli topraklarında biriktirdiği kültürel değerler ve bölge insanının gelenekleri kaynak alınarak oluşturulan festivalin ilki büyük ilgi görmüştü. Festival, ismini taşıdığı Germiyan Mahallesi’nde gerçekleştirelecek. Köy kahvesinden fırınına, bölge sakinlerinin evlerinden eski un değirmenine kadar Germiyan’ın tamamının etkinlik alanına dönüşeceği festival kapsamında birçok etkinlik düzenlenecek. Sınırları yarımada dışına taşmış Germiyan ekmeğinin yanı sıra yörede yetişen ürünler, festivalin önemli bir parçası olacak. Germiyan halkının geleneksel ekmek yapım ve mutfak gereçleri ile eski Germiyan fotoğraf ve kıyafetleri de festival kapsamında sergilenecek. Bölge halkı da kendi yetiştirdiği ve hazırladığı ürünleri festivalde satışa sunacak.
 
KINA GECESİ VE SİNİ TÖRENİ
 
Ev sabunu, ekmek, salamura zeytin, lokum, kopanisti (basma peynir) yapımı ve yemek atölyelerinin de ücretsiz olarak ziyaretçileri ağırlayacağı Germiyan Festivali’nde, yabani ot tanıtımı, gastronomi söyleşileri, ekmek yarışması, konser ve sergiler gerçekleştirilecek. Bölgenin geleneklerini yansıtan sembolik kına gecesi ve sini töreni geleneğinin canlandırılmasını yanı sıra Ege Üniversitesi Folklor Ekibi’nin katkılarıyla Yörük Ali Zeybeği oynanacak. 9 Ekim Cuma günü 10.00’da stantların açılmasıyla başlayacak program, 11 Ekim Pazar akşamına kadar sürecek.
 
İlk festival beklentileri aşmıştı
 
Geçen yıl ilki gerçekleştirilen festivalin yoğun ilgi gördüğünü ve beklentileri aştığını kaydeden CHP’li Çeşme Belediye Başkanı Muhittin Dalgıç, "Germiyanlılar’ın onlarca yıl muhafaza ettiği yöresel yemek, kıyafet ve gereçler festival aracılığıyla tekrar günümüze taşınacak. Germiyan’ın öz değerlerinden oluşan festival, turistik boyut ve değerinin yanı sıra bir neslin köklü gelenek ve bilgisini başka bir nesle aktarması, kültür mirasının yaşaması açısından da ayrı bir önem teşkil ediyor. Çeşme’nin bir zenginliği daha görücüye çıkıyor" diye konuştu.
 
Güncelleme Tarihi: 06 Ekim 2015, 12:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER