Çeşme, Bodrum-Yunan Adaları

Bazı çok bilmiş yazarlar Yunan adalarının Çeşme ve Bodrum’dan neredeyse üçte bir fiyatına ucuz olduğunu iddia ediyorlar. Önce birilerinin bu yazarlara elma ile armudun toplanamayacağını öğretmesi lazım.

Çeşme, Bodrum-Yunan Adaları

EROL YARAŞ YAZDI...

İstanbullu üç, beş köşe yazarı Ramazan Bayramı’ndan bu yana Çeşme yazılarıyla bu şirin ilçemizin aleyhine adeta fırtına estiriyorlar.

Bu çok bilmiş yazarlar Yunan adalarının Çeşme ve Bodrum’dan neredeyse üçte bir fiyatına ucuz olduğunu iddia ediyorlar. 
 
Önce birilerinin bu yazarlara elma ile armudun toplanamayacağını öğretmesi lazım. Ben de yılda bir iki kez herhangi bir Yunan Adası’na giderim ve çok da keyif alırım. Bu hanımefendilerden çok daha fazla Yunan Adalarını ve Ege Kıyılarını gezmişliğim vardır. 
 
Önce bir soruya doğru cevap vermeleri lazım. Hangi kıstasa göre Yunan Adaları ucuz, hangi ölçüye göre Çeşme ve Bodrum, adalardan daha pahalı?
 
Her yerin kendine göre bir marka değeri vardır. Bir kıyaslama aşağı yukarı aynı marka değerine sahip beldeler arasında yapılmalıdır. 
Kemeraltı’nda (eminim bu yazarlar Kemeraltı’nı da bilmezler) bir tezgahtan 10-15 liraya çanta alabilirsiniz, Paris’te Chanel’in vitrininde 5-10 bin Euro’ya da çanta görebilirsiniz. 
 
Şimdi birileri kalkıp İzmir Kemeraltı’nda çantalar, Paris’e göre sudan da ucuz dese bu söz çok komik kaçmaz mı?
 
İşte bizim çok bilen İstanbullu yazarlarımız da aynı bu örnekte olduğu gibi Çeşme’nin, Bodrum’un en pahalı marka ve restoranlarında tıka basa yemek yedikten sonra Sakız, Samos veya Kos kıyılarındaki ikinci veya üçüncü sınıf bir restoranla fiyatları karşılaştırıyorlar.
 
Yunan Hükümeti’nin bu adalara tanıdığı ekonomik kolaylığın dışında, bir kere bu adaların çoğunda servis diye bir şey yoktur. Ailenin kadını aşçı, baba şef garson oğlan veya kız da içeride bulaşıkçıdır.
 
Bir kişi on-on beş masaya birden servis yapar. Masanızdan hiçbir zaman boş ve kirli tabaklar toplanmaz. Hatta siz onları münasip bir şekilde masanızın bir köşesinde üst üste yığarsınız. Yemeğin sonuna doğru masanız o hale gelir ki su bardağına yer aramaya başlarsınız. Sonunda “bunların adeti böyle” der teselli bulursunuz.
 
Peki, Çeşme ve Bodrum’da bu olay nasıldır? Neredeyse her iki, üç masaya bir komi bir garson bakar. Yemek süresince 3-4 defa değişen tabaklar, her içilen bir kadeh rakıdan sonra yeni temiz bardaklar.
 
Hele isteği yemek veya meze 5-10 dakika geciksin kıyamet kopar.
 
Türk yemek ve mezelerinin kalite ve lezzetini tartışmıyorum bile. Ama her nedense Yunan’ın mezeleri bizim yazarlarımıza daha tatlı gelir.
 
Çeşme ve Bodrum’u mukayese edecekseniz Mikanos veya Santorini Adaları ile kıyaslayın bakın bakalım kazın ayağı nasıl?
 
Bunun yanı sıra Çeşme’de her bütçeye göre otel, pansiyon, yemek, plaj da mevcuttur. 
 
Benim bu çok bilmiş yazarlara tavsiyem zaten pek de iyi gitmeyen Türk turizm sektörünün ayağına siz de bir kurşun sıkmayın ve mümkünse biraz da Çeşme’den uzak durun. 
 
Güncelleme Tarihi: 15 Temmuz 2016, 12:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER