Çeşme, Artık 'İleri' Sayacak

Çeşme’de yılbaşına bundan sonra “ileri” sayarak girileceğini vurgulayan Tütüncüoğlu, dünyanın önde gelen turizm metropollerinin, diğer bölgelerden ayrılan ve tanıtımına katkı sağlayan özellikleri olduğunu açıkladı: “Çeşme’nin ‘farklarına’ bir yenisini daha ekledik”

Çeşme, Artık 'İleri' Sayacak
Dünyada marka olmuş birçok turizm metropolünün, kendileri yerküredeki diğer kentlerden ayıran bir ya da birden fazla özelliği bulunduğunu hatırlatan Çeşme Belediye Başkanı Faik Tütüncüoğlu, “farklı” olmanın tanıtım ve turizm açısından önemine dikkat çekti. Bu bağlamda yılbaşı kutlamasında dünyanın tüm bölgelerine göre değişik bir özellikle öne çıkmanın tanıtım açısından yapacağı katkının yadsınamaz olduğunu vurgulayan Başkan Tütüncüoğlu,  artık yeni yıllara 10 saniye kala, sayıma 10’dan geriye değil, 1’den ileriye doğru başlayacaklarını ve 10 denildiği yılbaşına girilmiş olacağını söyledi. 
 
Büyük tanıtım katkısı
 
Yerkürenin bazı yerlerinde, yılbaşı kutlamalarında alternatifler oluşturulduğunu bu alternatiflerin dünyanın uzak ucundaki bir bölgeye bile kentlerin isimlerinin duyulmasını sağladığına dikkat çeken Tütüncüoğlu,  “Farklı seçenekler sunan birçok kent hem tanıtım hem de kutlamaya gelen turist sayısı açısından büyük yarar sağladı, turizm faaliyetlerinde ivme yaşadı. Çeşme hem biz yaşayanlar, hem de bir dönem de olsa parçası olmuş insanlar için hiçbir yer ile kıyaslanmayacak farklı bir bölge. İleri sayım da bu farklardan bir tanesi olacak ve uzun vadede hem ilçe tanıtımına hem de yılbaşı turist sayısına katkı sağlayacak” dedi.
 
Milyonlarca dolar yerine
 
Dünyanın her yerinde yılbaşına ileri doğru sayılarak girildiğini hatırlatan Tütüncüoğlu, her ülke, her şehrin; yılbaşı kutlamalarına daha fazla kişiyi çekebilmek ufak da olsa bir fark yaratmak için kıyasıya mücadele ettiğini söyledi. Milyonlarca dolar harcanılarak yapılan kutlamalarda bile “Fark” ile öne çıkabilen bir kent olmanın zorluğuna dikkat çeken Tütüncüoğlu, “Sırf fark yaratmak adına milyonlarca lira para harcamaktansa bunun sadece sayma sırası gibi kritik bir değişiklik gerçekleştirilerek yapılabileceğimizi fark ettik. İleri sayımın Çeşme’nin tanıtımına uzun vadede sağladığı katkılar zamanla kendini gösterecek” dedi.
 
“Fark” turist çekiyor
 
“İleri” sayımın turizm kenti Çeşme’yi tanıtım faaliyetlerinde öne çıkaracağını ve turizmde de “ileri” taşıyacak. Dünyada sırf fark yaratmak adına yeni yıla girerken Güney Afrika, Johannesburg civarında insanlar evlerinin camlarından mobilya ve beyaz eşyalarını atıyor. Peru’da Santo Tomas’ta festivale katılanlar birbirlerini yumrukluyor. Hatta yeni yıl kutlamasını mezarlıkta kutlayan kentler bile var. Bu uygulamalar bu bölgelere yılbaşı kutlaması için gelen kişi sayısında büyük artış sağlıyor, kente tanıtımına katkıda bulunuyor.
 
Güncelleme Tarihi: 31 Aralık 2013, 11:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER