banner9

Çeşme Açıklarında Onlarca Mülteci Yakalandı

İzmir’in Çeşme İlçesinden Yunanistan’ın Sakız Adasına geçmek isterken yakalanan 40 kaçak arasındaki bir Suriyeli annenin Danimarka’daki 5 çocuğuna kavuşmak için yalvarması vicdanları yaraladı.

Çeşme Açıklarında Onlarca Mülteci Yakalandı
Son günlerde giderek artan kaçakların umut yolculuğu çabaları, gündüz saatlerinde de görülmeye başlandı. Çeşme’nin Dalyan Mahallesi’nde, Uç Burun açığındaki Alev Adası yakınlarında, saat 13.50’de bir lastik bot içindeki kaçaklar olduğunu farkeden Sahil Güvenlik ekibi, müdahale edip, durdurdu. Yasa dışı yollaran Yunanistan’ın Sakız Adasına geçmeşe çalıştıkları belirlenen lastik bottaki Suriyeli 40 kaçak, Sahil Güvenlik botuna alınarak Çeşme İskelesi’ne getirildi. Burada Sahil Güvenlik ekipleri ve Uluslararası Göç İdaresi temsilcileri tarafından aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu kaçaklara yiyecekle içecek dağıtıldı.
 
Kaçaklar arasındaki bir Suriyeli kadın, basın mensuplarını görünce, 5 çocuğunun Danimarka’da olduğunu belirtip, onlara kavuşmak için yalvarıp, yardım istemesi yürekleri yaraladı. Suriyeli kadının içler acısı hali, çocuklarına kavuşma çabası ve çaresizliği kaçak sorununun insanlık dramına dönüştüğünü bir kez daha gözler önüne serdi.
 
Öte yandan kaçaklar arasında daha önce yakalanıp, İzmir İl Göç İdaresi’ne gönderilenlerin de olması dikkat çekti. Kaçakların, işlemlerinin tamamlanmasının ardından İl Göç İdaresi Müdürlüğü’ne gönderileceği bildirildi.
Güncelleme Tarihi: 02 Ekim 2016, 19:28
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER