banner9

Cennettepe'de Hayat Bulacak

İzmir'in Çeşme İlçesi'nde düzenlenecek 4'üncü Ildırı Kültür ve Sanat Festivali, 12 İyon kentinden biri olan Erythrai'ın (Ildırı) 5 bin yıllık adetlerini yeniden canlandıracak.

Cennettepe'de Hayat Bulacak
Çeşme Belediyesi'nin 28-30 Ağustos tarihlerinde düzenleyeceği 4'üncü Ildırı Kültür ve Sanat Festivali, 5 bin yıllık antik kentin köklü sosyal ve kültürel yaşantısı ile tarihi dokusuna uygun olarak, bölge insanının günümüzdeki değerleri ve sosyal yaşantısıyla harmanlanacak. Ankara Üniversitesi Erythrai Kazı Ekibi'nin desteğiyle gerçekleştirilen Ildırı Kültür ve Sanat Festivali, müzik, tiyatro ve atölye çalışmasıyla her yaşa hitap edecek. Hiçbir teknolojik alet kullanılmadan evlerde üretilen yöresel ürün ve el işçiliğinin özgün örneklerinin sergileneceği stantlar kurularak ziyaretçilerin, Ildırı'daki yaşama yakından tanıklık etmesi sağlanacak.
 
CENNETTEPE'DE YAPILACAK
 
İzmir Büyükşehir Belediyesi Kent Orkestrası'nın 35 müzisyen ve solistle bölgenin tarihi dokusu ve kültürüne uygun olarak yorumlayacağı eserlerle 28 Ağustos Cuma akşamı saat 21.00'de açılışı yapılacak Ildırı Kültür ve Sanat Festivali'nin tüm etkinlikleri Ildırı-Cennettepe Mevkii'nde gerçekleştirilecek. 29 Ağustos Cumartesi Yenikapı Tiyatrosu'nun 'Renkler Dünyası' çocuk oyunu ile 'Hayat Güzeldir' oyunu tiyatroseverlerle buluşacak. 30 Ağustos Pazar günü Ildırı'da yaşayan seramik sanatçısı Sevim Çınar tarafından bölgenin tarihi değerlerini vurgulayan temasıyla Seramik Atölyesi gerçekleştirilecek.
 
"ILDIRI, HAYRAN BIRAKIYOR"
 
Arkeolojik çalışmaların Ildırı tarihinin M.Ö. 3000'li yıllara kadar ulaştığını ortaya koyduğunu kaydeden CHP'li Çeşme Belediye Başkanı Muhittin Dalgıç, "Ildırı'da, Erythrai'nin antik amfi tiyatrosu başta olmak üzere binlerce yıllık sosyal hayatın izlerini bugün de görebilmek mümkün. Dünyanın dört bir yanından arkeoloji meraklılarını ağırlayan Ildırı, sadece tarihiyle değil, doğal güzellikleriyle de ziyaretçilerini kendine hayran bırakan bir yer" dedi.
Güncelleme Tarihi: 26 Ağustos 2015, 17:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER