banner51

Cengiz Ergün'den Çarpıcı Teklif

Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, internet üzerinden yayın hayatını sürdüren Manisa Büyükşehir Belediyesi Televizyonu'nun canlı yayın konuğu olarak, gündeme ilişkin önemli açıklamalar yaptı. Büyükşehir Belediyesinin yapılanma süreci, projeleri ve ortaya konan hizmetleri ayrıntılarıyla anlatan Başkan Ergün, bu tesisin hayata geçmesiyle birlikte İzmir'in çöplerinin de Manisa'da bertaraf edilebileceğini söyledi.

Cengiz Ergün'den Çarpıcı Teklif

Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, Manisa Büyükşehir Belediyesi Televizyonu ekranlarında Özgür Hancıoğlu ve Yonca Ekmekçi'nin sunduğu ‘Başkanla Baş Başa' programında gündeme ilişkin konularda önemli açıklamalar yaptı. Manisa Büyükşehir Belediyesinin kuruluş sürecinden başlayarak yapılanma sürecine kadar tüm çalışmaları tek tek ayrıntılarıyla anlatan Başkan Ergün, büyükşehir yapılanma sürecini 9 ay gibi önceden başlattıklarını ve bunun semeresini aldıklarını söyledi. Başkan Ergün, “Dersimize iyi çalıştık. Gerçekten hızlı bir şekilde bu yapılanma sürecini geçirdik” dedi.
İzmir ve diğer Ege illerinin çöpünü de alabiliriz”

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun engellendiğim için çözemedim, dediği çöp sorununa çözüm Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün’den geldi.  Yakma tesisi yatırımını tamamlamaları durumunda mevcut depolama alanlarının en az 150 yıl dolmayacağına dikkat çeken Başkan Ergün, “Yakma tesisini de tamamladıktan sonra İzmir'in çöpünü de alır yakarım. İzmir boşuna yakma tesisi kurmasın. Sadece İzmir'in değil, diğer Ege illerinin de çöplerini alırız. Yakma tesisini de kurduğumuzda muazzam bir enerji geri dönüşümü sağlanacağı için o depolama alanı 150-200 yıl dolmaz. Tabi bu kurduğumuz alanın kapasite artırımına gittik. Tüm ilçelerin çöplerini önümüzdeki yıl içerisinde aktarma istasyonu kurulması için Çevre ve Şehircilik Bakanlığından izinlerini aldık. Diğer ilçelerimizde kuracağımız aktarma tesisleri ve bu çöpleri taşıyacak TIR'ların alımıyla tüm ilçelerimizin çöpünü Uzunburun'a taşıyacağız. Yani Manisa'yı tüm ilçeleriyle birlikte çöp sorunundan kurtarmış olacağız. Mevcut çöp tesisleri de 10-12 yıl kadar bize elektrik üretecek ve sonrasında rehabilite edilerek yeşil alanlar kazandırmış olacağız. Bir kez daha değerli Edirne Belediye Başkanını Manisa'ya davet ediyorum” diye konuştu.

Vahşi Depolama Elektrik Üretmeye Başladı

Turgut Özal Mahallesi'ndeki vahşi çöp depolama alanından elektrik üretiminin başladığını da belirten Başkan Ergün, “Biz şuanda Turgut Özal Mahallesi'ndeki eski vahşi depolama tesisinden elektrik üretmeye başladık. Şu anda GEDAŞ'a satışına başladık. Ayrıca rehabilite ediyoruz. Ağaçlandırma yapacağız. Mevcut yeni tesisimizde de, geri dönüşümden sağlanan gelir, arıtma tesisinden gelecek olan gelir ve 2 sene sonra metan gazından üreteceğimiz yeni elektrikle elde edeceğimiz gelir hep kamuya gelir olarak dönecek. Bu enerji yatırımlarını, işletme yatırımlarını ihale ederek işletmesini sağlayacağız. Yani para vermek yerine para kazanacağız. Artı 3 yıl sonunda yakma tesisi kurulacak. 52 milyon Avro gibi bir yatırım söz konusu. Bu tesis kurulduğu zaman ayrıştırmalar yine yapılıyor, onun dışında kalanları yakmaya gönderiyorsun ve 10 megavatlık bir enerji üretimi söz konusu. Bu yakmadan elde edilecek elektrikten de pay elde edecek Manisa Büyükşehir Belediyesi” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 27 Ekim 2017, 16:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER