banner9

'ÇED Onayı Müjde Değil Ancak Özür Olur'

AK Parti İzmir İl Başkanı Bülent Delican’ın, Körfez Projesine ÇED onayının verildiğini basın toplantısıyla açıklamasın ardından, CHP’den ilk tepki İzmir İl Başkanı Alaattin Yüksel’den geldi. Yüksel "Bu müjde değil, olsa olsa AKP’nin İzmir’den özür dilemesidir" dedi.

'ÇED Onayı Müjde Değil Ancak Özür Olur'
Yüzülebilir Körfez projesinin Ankara’da bekleyen ÇED raporuna onay verildiğinin açıklanması üzerine, CHP İzmir İl Başkanı Alaattin Yüksel de bir açıklama yaptı. Açıklamasında ÇED onayının verilmesinin önemli bir gelişme olduğunu belirten Yüksel, AK Parti İzmir İl Başkanı Bülent Delican’ın açıklamalarına da yanıt verdi. Yüksel şunları söyledi:
 
"Yüzülebilir Körfez Projesinin ÇED onayının verildiğini AKP İzmir İl Başkanı sayın Delican’ın açıklamalarından öğrendik. Her ne kadar henüz bu konuda İzmir Büyükşehir Belediyemize herhangi bir onay ulaşmasa da, sayın Delican’ın sözlerine bakarak, ÇED onayının verildiğini varsayıyoruz. Onay verildiyse bu önemli bir gelişme. Demek ki hükümet, 5 yıl önce İzmir Büyükşehir Belediyemiz tarafından projelendirilen ’Yüzülebilir Körfez Projesine’, ÇED onayı beklediği üç buçuk yılın sonunda engel olmaktan vazgeçti. Bu bağlamda İzmir’e üç buçuk yıl kaybettirilmiş olsa da, sonunda bu onayı almak elbette önemli. Bu işte emeği geçen kim varsa teşekkür ederiz."
 
"ANKARA’DA YILLARDIR BAKLETENLER HİCAP DUYSUN"
 
AK Parti İl Başkanı Delican’ın, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’na yönelik "Hicap duymuştur" sözlerine de değinen Yüksel "Sayın Delican sözüm ona İzmir’e bir müjde açıklamış. Bu açıklamalar, proje üç yıla yakın bekletilmeden önce yapılsaydı bir müjde olurdu. Bunca yıl sonra AKP iktidarının İzmir’e lütfettiği ÇED onayı, bir müjde değil, olsa olsa AKP’nin İzmir’den özür dilemesi olur. Sayın mevkidaşım, Büyükşehir Belediye Başkanımızın bu onaydan hicap duyacağını söylemiş. Doğrusu bunu İzmirliler gibi biz de yadırgadık. Sayın Kocaoğlu, gecesini gündüze katarak bu projeyi hayata geçirmeye çalıştığı için mi yoksa Ankara’da bu projenin tamamen siyasi nedenlerle engellenmesine karşı çıktığı, mücadele ettiği için mi yoksa İzmirlinin hakkını savunduğu için mi hicap duyacak. Hicap duyacak birileri varsa bellidir. Projeyi Ankara’da yılardır bekletenler, İzmir’in gelişmesinin önünde engel olanlar, her fırsatta İzmir’e hak etmediği yakıştırmalara yapanlar, hicap duymalıdır" dedi.
 
"GERGİNLİĞİN BİR PARÇASI OLMAYACAĞIZ"
 
Alaattin Yüksel, AK Parti İl Başkanı Delican’ın güzel bir haber verirken bile, İzmir’de gerginlik yaratmaya çalıştığını öne sürerek, "Sayın Delican, tüm bu durumlara rağmen güzel bir haber vermiştir. Ama bu haberi verirken bile AKP’nin alıştığımız kavgacı, tartışmacı, suçlayıcı tavrını ortaya koymuştur. Sayın İl Başkanı aslında, AKP’nin İzmir’e ’özrü’ niteliğindeki bu onayı bile, yeni tartışmalar, gerginlikler yaratacak şekilde duyurarak İzmir’de yeni bir gerilim yaratmaya çalışmıştır. Ancak biz bu gerginliğin bir parçası olma niyetinde değiliz. Umuyoruz ki, ÇED onayı aslında ilk olarak bildirilmesi ve gönderilmesi gereken Büyükşehir Belediyemize ulaşır ve İzmirliler artık daha fazla bekletilmeden, dünyanın en büyük çevre projesinin başladığına ve tamamlandığına şahit olur" diye konuştu.
Güncelleme Tarihi: 23 Haziran 2016, 12:57
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER