Çare Organik Ürünler

İzmir Tabipler Odası Başkanı Prof. Dr. Fehmi Akçiçek, Amerikan Sağlık Bakanlığı’nın yaptığı bir araştırmaya göre, ikinci dünya savaşından sonra yaklaşık 80 bin yeni kimyasal ürünün geliştiğini ve pek çoğunun ziraat alanında olduğunu söyledi.

Çare Organik Ürünler
 
GURME İZMİR – 8. Ekoloji İzmir Organik Ürünler Fuarı kapsamında düzenlenen, “Organik Beslenme ve Sağlık, Mesleklerin Organik Sektörüne Bakışları Semineri”nde konuşan Akçiçek, tehlikenin büyüklüğü karşısında önlem almak gerektiğini söyledi. Organik ürünlerin çözüm olabileceğini söyleyen Fehmi Akçiçek, bu gıdayı her gelir seviyesinden insanın ulaşılabileceği düzeye getirmek gerektiğine dikkat çekti. 
 
Yemekten Haz Almak Önemli
 
Beslenmenin en kritik şifa kaynaklarından biri olduğunu belirten Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden Prof. Dr. Nevin Turgay, ise yediğimiz yemekten haz almanın da çok önemli olduğunu belirterek,  sofraya kiminle oturduğununuz bazen ne yediğinizden bile önemlidir diye konuştu. Turgay, sözlerine şöyle devam etti:
 
”Dünyada en uzun yaşam potansiyeli olan insanların yaşadığı Japonya’nın güneyinde yer alan Okinawa Adası’nda bir araştırma yapılmış. Araştırma sonucunda fark edilmiş ki buradan göç eden ve modern yaşam dinamiklerine kendini kaptıran kişilerin ömründe kısılma olmuş. Adanın sokaklarında dolaşıldığında görülmüş ki adanın daha sakin ve daha yavaş kendine has bir ritmi var. Sakinleşmeye çalışmalı ve ruhumuza bize yetişmesi için imkan tanımalıyız.”
 
Güvenli, lezzetli ve sağlıklı
 
Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden Dr. Eren Akçiçek, organik gıdalar antioksidan etkisi yüksek gıdalar olduğunu ve anti kanser etkisinin varlığına dikkat çekti.
 
Özellikle çocukların ve bebeklerin beslenmesinde organik gıdanın çok önemli olduğunu söyleyen Akçiçek, organik gıdanın hem lezzetli hem sağlıklı olduğunu söyleyerek, “ Gelecek nesillere karşı bir borcumuz var: Toprağı korumak. Toprağın tekrar bereketini ve hizmetini koruma altına almalıyız. Organik tarım bir nevi eskiye dönüştür. Dünyamızın geleceği organik tarımdır” dedi.
 
İzmir Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde İZFAŞ tarafından, gerçekleştirilen GURME İZMİR - Ekoloji 8. İzmir Organik Ürünler Fuarı, 29 Nisan Cumartesi gününe kadar açık olacak.
 
Güncelleme Tarihi: 28 Nisan 2017, 12:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER