Çam'dan Tek Cümlelik Cevap Tepkisi

CHP İzmir Milletvekili Musa Çam, dönemin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı’na 28 Ekim 2015 tarihinde yönelttiği, Seferihisar Belediyesi’ne uygulanan haciz konusundaki altı soruluk önergesinin tek bir cümle ile yanıtlanmasını sert sözlerle eleştirdi.

Çam'dan Tek Cümlelik Cevap Tepkisi
 
Bakanları ciddiyete, sorumluluklarını yerine getirmeye ve kamuyu doğru bilgilendirmeye davet ettiğini belirten Musa Çam, "28 Ekim 2015 tarihinde Ahmet Erdem tarafından yazılı olarak yanıtlanması için TBMM Başkanlığı’na sunmuş olduğum soru önergeme, 4 Ocak 2016 tarihinde devlet ciddiyeti ile bağdaşmayacak biçimde bir cevap gönderilmiştir. Seferihisar Belediyesi’nin, büyük kısmı 2009 yılı öncesi SGK ve Vergi Dairesi’ne olan toplam 31 milyon TL’lik borç nedeniyle, 477 parça gayrimenkulü ve banka hesaplarına haciz konulması nedeniyle; kaç belediyeye haciz işlemi yapıldığı, bu belediyelere ait borçların ne kadar olduğu ve haciz miktarlarının toplamı, kaç AKP’li belediyeye haciz işlemi yapıldığı, vadesi geçmiş borcu olan belediyeler bulunduğu halde bu belediyeler dönük bir işlem yapılıp yapılmadığı, yapılan haciz işlemlerinin sadece muhalefet partilerinin yönetimde olduğu belediyeleri işlevsizleştirmek, yıpratmaya çalışmak olup olmadığı gibi çok önemli 6 adet soru yönelttim" dedi. Verilen cevabın ciddiyetten uzak, adeta yasak savmak için gönderilmiş olduğunu öne süren CHP’li Çam, şunları söyledi:
 
"Sorularıma Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu ’Kuruma borçlu belediyelerin toplam genel borç miktarı 4.923.278.657,51 TL’dir’ şeklinde tek bir cümle ile yanıt vermiştir. Bu cevap, halkı bilinçlendirmeye yönelik hiçbir kaygı taşımadığı gibi bizleri Meclis’e taşıyan ve orada kendileri için ’vekillik’ yapmamızı bekleyen halkımıza da büyük bir saygısızlıktır! Bu vahim tabloyu ve durumu kabul etmek mümkün değildir. Sayın bakanları ciddiyete davet ediyor, oturdukları koltukların sorumluluklarını yerine getirmelerini bekliyorum."
 
İŞTE O SORULAR
 
CHP İzmir Milletvekili Musa Çam, 28 Ekim 2015 tarihli soru önergesinde şu sorulara yanıt istemişti:
 
1. Seferihisar Belediyesi de dahil bu dönemde kaç belediyeye haciz işlemi yapılmıştır?
 
2. Bu belediyelere ait borçlar ayrı ayrı ne kadardır ve hacze konu miktarın toplamı ne kadardır?
 
3. Haciz işlemi başlatılan belediyeler arasında kaç Adalet ve Kalkınma Partili belediye bulunmaktadır?
 
4. Seçim öncesi başlatılan bu işlemin amacı nedir?
 
5. Hazine Alacak Stokuna yansıyan bilgilerde görülmektedir ki; başta Kocaeli Büyükşehir Belediyesi olmak üzere vadesi geçmiş borcu bulunan belediyeler bulunmaktadır. Bu belediyelere dönük herhangi bir tasarrufta bulunulmuş mudur?
 
6. Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun “AK Parti belediyelerinin arkasındaki güç, AK Parti hükümetleridirö sözlerini de düşündüğümüzde, yapılan haciz işlemleri sadece muhalefet partilerinin yönetimde olduğu belediyeleri işlevsizleştirmek, hizmet üretemez hale getirmek, yıpratmaya çalışmak ve AKP’li belediyeleri korumak amaçlı mıdır?
Güncelleme Tarihi: 08 Ocak 2016, 13:05
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER