banner9

Çam'dan 10 Aralık Mesajı

CHP İzmir Milletvekili Musa Çam, 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü nedeniyle yaptığı açıklamada hem Türkiye’de hem de dünyada yaşanan terör olayları ve mülteci dramları başta olmak üzere yaşanan felaketlere dikkat çekti ve insanca ve hakça yaşamanın önemini bir kez daha vurguladı. Çam, “İnsan, hakları ile insandır” sözünün önemine dikkat çekti.

Çam'dan 10 Aralık Mesajı
Sadece son iki günde Çeşme ve Didim açıklarında 17 mültecinin hayatını kaybettiğini hatırlatan CHP’li Çam, “Mülteci sorunu tüm dünyanın fakat en fazla da bu coğrafyanın ayıbı olarak varlığını sürdürüyor. Ne yazık ki ülkemiz ve özellikle yola çıkılan duraklardan biri olan İzmir bu ayıbın adresi olarak görülüyor. Bebekler, çocuklar ve insanlık ölmeye devam ediyor ve bu acı olaylar hepimizi derinden yaralıyor… 
 
Tüm bu dramın nedenlerinin doğru anlaşılması ve elbette çözümü konusunda da hızlı ve hassas olunması gerekmektedir. Hatırlatmak isterim ki, son dönemin başarısız dış politika tercihleri ve yaklaşan tehlikenin anlaşılamaması sınırlarımız içinde yaşanan bu ölümlerin nedenlerindendir. Görünen o ki, çözüm için yeniden gündeme gelen AB ile ilişkiler konusu da, bu durumun yansımalarındandır. 
 
2000’li yıllara kadar cumhuriyetin batılılaşma hedefiyle uyumlu olarak bütün hükümetler Türkiye-AB ilişkilerine büyük önem atfetmişler ve bu ilişkilerin gelişmesi için çaba harcamışlardır. AKP hükümetleri döneminde ise Türkiye-AB ilişkileri iç ve dış politikada son yıllarda yaşanan olumsuz gelişmelerin etkisiyle kritik bir eşiğe savrulmuştur. Hükümetin iç politikadaki otoriter tutumu ve evrensel değerleri cepheden ihlal eden dış politika tercihleri son dönemde Türkiye-AB ilişkilerini kopma noktasına getirmiştir. Ancak bu durum son dönemde Avrupa ülkelerinin mülteci sorunu ile yüz yüze gelmeleri ile değişikliğe uğramıştır. Yeniden başlanan görüşmelerde karşılıklı tavizler verilmesi söz konusu olmuş fakat yine de etkin bir mülteci krizi yönetimi yapılamamış, Avrupa Birliği ile müzakereler mülteci sorununu ağırlıklı olarak Türkiye’nin üzerine bırakacak şekilde revize edilmiştir. Türkiye, 3 milyar euroluk teklif ile mülteci sorununu pazarlık konusu etmiştir. Ülkemizde ve bölgemizde daha fazla acının yaşanmaması için öncelikle oluşturulan politikaların insanca yaşamı olanaklı kılması sağlanmalı ve bu anlamlı günde tekrar konunun önemine dikkat çekilmeli” diye konuştu. 
 
‘KAĞIT ÜZERİNDE KALMASIN, HAYATA GEÇİRİLSİN’
 
Kendisinin de katıldığı 10 Ekim’deki Barış mitinginde yaşanan Ankara katliamının da ikinci ayını doldurduğunu belirten Çam, barışa ve kardeşliğe her zamankinden daha çok ihtiyaç olduğunu vurgularken, açıklamasını şöyle sürdürmüştür: “Terör olayları nedeniyle hayatını kaybeden, yaşam hakları elinden alınan yurttaşlarımızı bir kez daha sevgi ve saygıyla anıyorum. 1948 yılında imzalanan İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi'nin kağıt üzerinde kalmaktan çıkarak hayata geçirilmesi için çabalayan tüm yurttaşlarımız ve gençlerimiz ile bugüne kadar hep beraberdim, bundan sonra da birlikte mücadele etmeye devam edeceğim. Haklarımıza saygı duyulan bir Türkiye'de yaşamak umuduyla, eşit, özgür, adil ve barışçıl bir dünya hayalinin de gerçek olması dileğimi yineliyorum.”
Güncelleme Tarihi: 10 Aralık 2015, 12:24
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER